Ja a môj manžel máme dôchodkový vek a sme rodičmi jedného dospelého syna. Je ženatý a žije v cudzine. Ako je to dnes moderné a už aj úplne bežné, za manželku má cudzinku. Všetko by bolo v poriadku, tešili by sme sa zo svojej nevesty, avšak veľa dôvodov na radosť veru nemáme. Je iného vierovyznania, čo by nám vôbec neprekážalo. Sme tolerantní ľudia a ja osobne sa rada priučím aj iným veciam. Ibaže tak, ako sme tolerantní ja a môj manžel, čakali by sme, že bude aj naša nevesta. A to teda rozhodne nie je!

Absolútne odmieta akékoľvek naše tradície, životný štýl, dokonca i stravu. Ja s mojím manželom žijeme na Slovensku. Keď ideme za nimi, všetko musí byť podľa nevesty. To je v poriadku. Je to prirodzené, keďže sme v podstate v jej domácnosti. Ale keď je to naopak a prídu na Slovensko, opäť to musí byť len podľa nej. Naše vzťahy sa preto dosť zhoršili. Syn sa bojí, že príde o deti, ak bude dávať za pravdu aj nám. A ja by som chcela, aby moje vnúčatá spoznali aj našu kultúru. Veď je to kultúra ich otca. Neexistuje iba kultúra ich matky.

Situácia sa zrazu zmenila

Nevesta nám preto dlhý čas bránila v stretávaní s našimi vnúčatami. Hádala sa s naším synom, keď nás chcel pozvať na týždeň k sebe. Dlho sme o tom nevedeli, ale raz sa nám s tým priznal, keď sme naliehali, že už chceme vidieť naše vnúčatá. Teraz sa situácia zmenila. Naša nevesta po materskej nenastúpila do práce. Nie že by nemala kam. Jednoducho sa vyjadrila, že má toho dosť s deťmi a nechce pracovať. Náš syn pracuje, ale bolo jasné, že mať jeden príjem namiesto dvoch pri deťoch o chvíľu poriadne pocítia. A tak prišli finančné suchoty. Vtedy nás zrazu zavolali k sebe na týždeň na návštevu. Samozrejme sme sa veľmi tešili. Konečne po nespočetných mesiacoch sme mali vidieť naše vnúčatá! A tak sme vyrazili a pricestovali k nim.

Ani drastická diéta by nás takto neodľahčila

Už po prvom dni mi bolo jasné, že to nebude len tak. Neosvietilo ich poznanie a ani snaha o dobré vzťahy. Nevesta ma veľmi ochotne zobrala na nákupy, kde si úplne bez hanby vypýtala kopy oblečenia a topánok, nielen pre deti, ale aj pre seba. Nevedela som, čo povedať. Bola som rada, že sme mohli byť s deťmi, a tak som kúpila všetko, na čo si ukázala. A takto to išlo celý týždeň. Keď sme odchádzali, boli sme o toľko ľahší, že ani drastická diéta by nás takto neodľahčila.

Nebudem klamať, s mužom máme po dlhých rokoch práce pekný príjem. A už toho naozaj veľa ani nepotrebujeme, takže sme mali z čoho urobiť nákupy. Ibaže od tejto prvej návštevy typu ,,hor sa na nákupy“ to bolo už zakaždým iba o tom istom. A keď sa nám nedalo prísť, tak úplne postačilo zrealizovať prevod na bankový účet a na odplatu sme dostali aspoň aktuálne fotky našich vnúčat.

Naozaj nikdy by nám nenapadlo, že niekedy v živote budeme platiť za možnosť byť so svojimi vnúčatami alebo vidieť aspoň ich nové fotky. Vieme, že by sme nemali posielať peniaze a ani robiť také drahé nákupy, ale keď tie deti sú naši pokračovatelia. Je to nová generácia nášho rodu. Sú to naše vnúčatá a my ich milujúci starí rodičia. Veď nemôžu za to, akú majú matku.

A náš syn?

Vždy, keď od nich odchádzame, vidím v jeho očiach ľútosť, ale aj hanbu. Občas sa mi ani nedokáže pozrieť do očí. A mne ako matke a babičke puká srdce od smútku z toho celého.

Jarmila

Čo my na to?

Každý z partnerov prináša do rodiny niečo svoje, čo sa naučil doma. Vtedy je veľmi dôležité vzájomné porozumenie a rešpekt. Ak chýbajú, nastanú problémy. Nie je správne, aby vo vzťahu ustupoval len jeden. No ten, kto by to v tomto prípade mal riešiť, je otec detí. Táto situácia možno má východisko, len ho pre strach nedokáže vidieť. Takto sa však šťastne žiť nedá.