Delí ich vyše 8 000 kilometrov, ale spojil ich odkaz vo fľaši. Tentokrát nejde o romantický príbeh zaľúbencov, ktorí sa takto našli, ale o smutný príbeh dvoch mám, ktoré poznajú, čo je to žiaľ viac ako ktokoľvek iný – obe totiž prišli o dieťa.

Sasha Oliver (23) zo škótskeho Glasgow a Emel Safoglu z Burke v americkej Virginii sa náhodou našli potom, čo prišli o to najcennejšie – Sasha o 2-ročného synčeka Lucasa a Emel o 13-ročnú dcéru Reyhan. A ako sa to vlastne stalo?

Spojil ich žiaľ

Niekoľko mesiacov po smrti svojho vnúčika Lucasa vložila jeho užialená stará mama Angela (49) fotku chlapčeka a jeho mamy do fľaše a pripísala dojímavý odkaz. Bola práve na dovolenke v Turecku a fľašu hodila do mora. Tú potom našla Emel, ktorá bola s rodinou tiež v Turecku, aby si liečili žiaľ zo smrti dcéry Reyhan. Správa ju tak dojala, že sa rozhodla spojiť s Angelou aj Sashou cez Facebook a stali sa z nich priateľky.

Obe utrápené mamy sa tak mohli podeliť o svoj zármutok s niekým, kto prežil niečo podobné a veria, že tá správa bola znamením. Sasha povedala: „To, že tú fľašu našla matka s podobným osudom, nemôže byť náhoda. Myslím, že to bolo znamenie, že Lucas a Reyhan sú spolu v nebi a starajú sa jeden o druhého.“

Lucas s maminou Sashou
Lucas s maminou Sashou
Zdroj: Facebook/Angela Oliver (Reilly)

Malý Lucas ochorel koncom novembra 2016, v deň, keď rodina začínala vyťahovať vianočné dekorácie a ozdobovať dom. Všetko sa začalo nevinnou horúčkou, no po chvíli už mal ľadové ruky a a brušku sa mu vyhádzali vyrážky – možný príznak meningitídy. V nemocnici meningitídu potvrdili a uviedli ho do kómy. Chvíľu sa zdalo, že sa jeho stav zlepšuje, ale bola to falošná nádej. Ich milovaný chlapček zomrel 3. decembra na kombináciu meningitídy a otravy krvi.

Zatiaľ tisícky kilometrov ďalej, v americkom štáte Virginia, nešťastne zomrela 13-ročná Reyhan, keď bola na výlete s bratrancom a dospelým bratom. Kráčala práve po koľajniciach na moste, keď začuli vlak. Jej bratranec Michael stihol uskočiť, ale Reyhan sa to nepodarilo. Jej mama Emel hovorí: „Bola to nehoda, nemôžem nikoho viniť. Reyhan bolo úžasné dievča. Aj napriek mladému veku toho v živote už veľa dokázala.“

13-ročnú Reyhan zrazil nešťastne vlak.
13-ročnú Reyhan zrazil nešťastne vlak.
Zdroj: Facebook/Angela Oliver (Reilly)

Mesiac po jej smrti smútiaca rodina odišla k príbuzným do Turecka. Keď sa Emel prechádzala po pláži, naďabila na izolovanú zátoku a všimla si zelenú fľašu na hladine. Keď ju otvorila, našla v nej takýto odkaz:

Tento odkaz bol napísaný 25. júla 2017. Volám sa Angela Oliver, som z Glasgow v Škótsku. Posielam radosť a dušu môjho 2-ročného vnúčika, ktorý zomrel na meningitídu 3. decembra 2016. Volá sa Lucas, narodil sa 13. júla 2014. Bol slniečkom v našich životoch a chýba nám každý deň. Dúfam, že jeho duša cestuje po svete a my vieme, že je stále s nami a v našich srdciach. Ja a moja dcéra Sasha sme toto poslali s láskou a nádejou, aby jeho dušička našla pokoj a mier. Ak to nájdete, prosím, ozvite sa nám.

Keď si to Emel prečítala, vyhŕkli jej slzy a hneď vedela, že je to znamenie z neba. Ihneď kontaktovala Angelu aj Sashu a odvtedy sú v stálom kontakte, hoci sa fyzicky nikdy nestretli. Dúfajú však, že sa tak stane hneď, ako si našetria nejaké peniaze na letenky.

Všetky fotky nájdete v galérii >>>