Žena, ktorá skoro zhorela, odkazuje: "Intenzívne prežívajte každú sekundu."

Renáta utrpela vážny úraz, keď jej vybuchol pod rukami sporák. Vtedy neverila, že sa k nemu ešte postaví. „K plynovej peci som sa takmer tri roky nepriblížila. Dnes sme v byte, kde je elektrický sporák. No nočné mory mám stále aj po rokoch,“ prezrádza Renátka.

Začínala nový život...

A ako sa to vlastne stalo? Rozvedená mladá žena s dvomi deťmi sa presťahovala do podnájmu. Dúfala, že bude konečne šťastná, lebo našla silu odísť od manžela, ktorý bol agresívny a bil ju aj dievčatká – Sandru (14) a Tamaru (10). Dokonca ich aj zadĺžil, a preto sa rozhodla začať nový život s novým priateľom.

Sporák sa stále vypínal

Už na začiatku v novom byte si všimla problém so sporákom. Zle sa zapínal a často sa po zapnutí hneď vypol. Majiteľke bytu to nahlásila, ale ona s tým nič nerobila. „V ten podvečer som chcela zohriať vodu na čaj. Opakovane som zapínala sporák a keď som škrtla zápalkou, vybuchol. Celá som vzbĺkla a začala horieť.

Staršia dcérka Sandra bola so mnou doma, mladšia bola s priateľom preč. Rýchlo som vliezla do vane a sprchovala sa ľadovou vodou. Mala som na sebe umelé tričko, ktoré sa mi prilepilo na telo. Keď som sa uhasila, hrabla som si rukou do vlasov a ostala v šoku. Všetky vlasy som mala zhorené. Zakričala som na dcérku, zavolala mamke, potom záchranku, políciu aj hasičov. Viac si už nepamätám, lebo som upadla do kómy,“ rozpráva príbeh, z ktorého behá mráz po chrbte.

"Nevedela som sa na seba pozrieť do zrkadla."
Zdroj: archív rodín

Mesiace v kóme

Ženu previezli do Košíc-Šace. Renáta mala spálených 36 percent tela (prsia, ruky, nohy aj tvár). Dva a pol mesiaca bola v kóme. Prežila dokonca aj klinickú smrť. „Videla som toľko spomínané svetlo na konci tunela. Stáli tam moji nebohí – dedko a babka – a vraveli mi, že sa mám otočiť a ísť naspäť, lebo ešte neprišiel môj čas,“ spomína Renáta, ktorá už absolvovala 36 operácií.

„Nevedela som sa na seba pozrieť do zrkadla. Veľmi mi pomohla psychologička,“ spomína mladá matka. „Prežívala som muky, keď som po polroku prvýkrát videla dcéru a ona sa ma zľakla.“ Po prepustení z nemocnice sa musela popasovať aj s nepríjemnými pohľadmi ľudí. „Niektorí dospelí mali nepekné pripomienky, iní boli doslova sprostí.“

Pomáha jej viera

V rodine pani Renáty nie je peňazí nazvyš. Je vyučená keramikárka a hoci by rada pracovala, žiaľ, zdravotný stav jej to neumožňuje. „Stále som unavená, bolia ma ruky a nohy. Som rada, keď čo-to poupratujem, navarím. Potom si musím ľahnúť.“

Čakajú ju ešte ďalšie operácie krku, aby bol ohybnejší. Veľmi jej pomohli rodičia. Pred Vianocami jej s nákupom potravín pomáhajú aj dobrí ľudia. Stále čaká na výsledok trestného oznámenia, ktoré podala. Žiaľ, nemôže si dovoliť právnika, využíva len bezplatnú právnu pomoc. Prípad sa ťahá už šesť rokov.

„Majiteľka bytu sa nezaujímala, čo so mnou je, či som to vôbec prežila a prebrala sa z kómy,“ krúti hlavou nad jej ľahostajnosťou. „Ostáva mi len dúfať, že sa jedného dňa dočkám spravodlivosti,“ hovorí mladá mama a dodáva, „napriek všetkému sa teším z každého rána. Už neriešim banálnosti a s rodinou intenzívne prežívame nie každú minútu, ale doslova každú sekundu. Veľmi mi pomáha aj viera v Boha, preto sú aj tieto sviatky pre mňa výnimočné,“ vyznáva sa Renátka.

Aj keby chcela pracovať, zdravotný stav jej to nedovolí.
Aj keby chcela pracovať, zdravotný stav jej to nedovolí.
Zdroj: archív rodín