Kathrin Noll (45), generálna manažérka Grand Hotela Kempinski High Tatras, Štrbské Pleso

Žena na tejto pozícii musí pracovať trikrát tvrdšie ako muž. Na súkromie nie je čas. Aj preto veľa z nich skončí, aby nevyhoreli. Ona je spokojná, hoci pracuje aj 14 hodín denne ďaleko od rodiny. „Som cieľavedomá a snažím sa robiť si svoju prácu čo najlepšie. Hotel opúšťam až vtedy, keď je práca hotová. Takže doma už na ňu až tak nemyslím. Spolieham sa na svojich ľudí, pre ktorých som v prípade potreby stále na mobile,“ vysvetľuje Kathrin, ktorá sa vždy snaží vyberať si pracovné miesta tam, kde je obklopená prírodou.

„VIP hostia bývajú väčšinou tí najpohodovejší.“
„VIP hostia bývajú väčšinou tí najpohodovejší.“
Zdroj: Dušan Křístek

Unikám ku konzumnému spôsobu života

„Čerpám z nej energiu. Vo Vysokých Tatrách mám prírody dostatok. No keď mám voľno, čo býva zvyčajne jeden deň do týždňa, paradoxne ho netrávim v prírode, ale utekám do veľkomesta. Mám priateľov v Bratislave aj vo Viedni, chodievam k Neusiedlerskému jazeru. Takže kým ľudia z mesta unikajú do prírody, ja unikám ku kultúrnemu a konzumnému spôsobu života a robím veci, ktoré v Tatrách nemôžem,“ smeje sa Kathrin. V hoteliérskom povolaní je síce podľa nej aj kus rutiny, napríklad pri papieroch či vybavovaní e-mailov, ale inak je veľa vecí, ktoré sa predvídať nedajú.

„Som veľmi pri zemi, nežijem odtrhnutá
„Som veľmi pri zemi, nežijem odtrhnutá
Zdroj: Dušan Křístek

„Som tu stále pre našich hostí, pre personál, keď ma zavolajú, vyskočím z tej rutiny, ktorú však potom aj tak treba dorobiť.“ (smiech) A kto pri Kathrin stojí, keď nemá práve najlepší deň? „Každý neúspech si najskôr prekonzultujem s personálom a riešime to. Alebo zavolám večer rodine do Nemecka. Mám troch bratov, s ktorými sa vždy môžem porozprávať.“

3 otázky pre:

Eva Krkošková, psychologička

Eva Krkošková, psychologička
Eva Krkošková, psychologička
Zdroj: PETER KORČEK, OLIVER BALOG, archív J. D. a respondentov, RCA

Kto je syndrómom vyhorenia najviac ohrozený?

– Tzv. pomáhajúce profesie ako učitelia, zdravotnícki a sociálni pracovníci, vychovávatelia, kňazi, manažéri, novinári, policajti, záchranári a pod. Pracujú s ľuďmi a pre ľudí, často s vysokou dávkou angažovanosti, preto pracujú veľa. Podceňujú oddych a psychohygienu.

Čo môže byť príčinou toho, že človek príde do tohto stavu?

– Zanedbaná psychohygiena, nedostatočná spätná väzba, pre ktorú človek nevidí efekty svojej práce, alebo sú len veľmi malé. Príčinou vyhorenia býva aj nedostatok spoločenského alebo individuálneho uznania. Viac ohrození sú ľudia s určitými povahovými a osobnostnými dispozíciami, ako nízka sebadôvera, zraniteľnosť...

Vyhorela som, čo teraz?

– Hľadajte, čo môžete upraviť tak, aby ste našli rovnováhu medzi požiadavkami a možnosťami. V prvom rade zregenerujte svoje sily. Aj za pomoci odborníkov – podľa druhu a intenzity príznakov – všeobecný lekár, špecialista, psychológ, psychiater, masér... Nenahraditeľnou a účinnou pomocou je rodina, priatelia a všetky blízke duše.