Lekárka jej vliala nádej

Zašla za uznávanou lekárkou do Trnavy, ktorá sa venuje autizmu. Bola prvá, ktorá jej znova vliala do života optimizmus. „Povedala mi, že Teo bude rozprávať. Spadol mi kameň zo srdca, vtedy som veľa o chorobe nevedela,“ priznáva mamička, ktorá má ešte 13-ročnú dcéru Sofiu Máriu. Časom však zistila, aké sú možnosti liečby a začala ich porovnávať. „Napríklad v zahraničí dostávajú pacienti skríning, kde sa vyhodnotia potrebné ukazovatele. Včasná intervencia je na inej úrovni, čo rodičom veľmi pomáha. U nás to, žiaľ, chýba,“ vysvetľuje rozdiely.

Miluje pohyblivé schody a cenovky potravín

Teo začal rozprávať a opakovať slová až keď mal 3,5 roka. Kým iné deti vyťahujú veci zo zásuviek, Teo robil pravý opak – on skrine zatváral. Hrať sa s bežnými hračkami nedokázal, on má najradšej obchody a cenovky na potravinách. „V obchodoch miluje eskalátory, dostať ho z pohyblivých schodov je niekedy doslova umenie,“ smeje sa Katka.

Medzičasom sa rodičia dozvedeli o rôznych metódach, terapiách, ktoré zlepšujú kvalitu života ľudí s autizmom. „Začali sme používať týždenné kartičky, kde mu píšeme jednotlivé slová a pokyny. Má ich vylepené na chladničke. Pomohlo mu aj to, že začal navštevovať niekoľkokrát týždenne škôlku pre autistické deti. Tam získava ďalšie návyky.“

"Všetci mi vraveli, že chlapci sa vyvíjajú pomalšie a že má čas. Ja som však cítila, že niečo nie je v poriadku.“
Zdroj: archív rodiny