Sľúbili jej starostlivosť, ale nič z toho nebolo

Pani Zuzana (81) z Liptova žila celý život v rodinnom domčeku s manželom. Deti nemali. Keď jej muž zomrel, ostala v ňom bývať sama. „Krátko pred jej 80.  narodeninami ju akosi podozrivo často navštevovala švagriná z manželovej strany,“ spomína jej synovec Marián. „Babenke navrhla, že jej spraví narodeninovú oslavu. Chcela, aby na ne nikdy nezabudla, a to sa jej aj podarilo,“ hovorí s trpkosťou v hlase.

Majetok dáte môjmu synovi!

„Šikovná“ švagriná oslavu urobila, ale mala podmienku: babka napíše svoj majetok aj polia na jej syna. Sľúbila jej, že v dome môže dožiť. Pani Zuzana bola rada, že jej mladý pomôže – pohybovala sa ťažko, len s barlami. Potešilo ju aj to, že jej niekto urobí hostinu, že na ňu rodina myslí.

Vraj je nesvojprávna

Krátko po oslave sa však situácia zmenila. Babku začali po dedine ohovárať, že pije, a plánovali ju pripraviť o svojprávnosť. „Zvláštne bolo aj to, že na oslavu švagriná nepozvala nikoho. Nepotrebovali svedkov, lebo babke dali podpísať darovanie majetku. Mal som u nej nejaké veci, našiel som ich vyhodené v garáži. Videl som aj list, že babka Zuzka už nie je majiteľkou domu ani niekoľkohektárových polí,“ vykresľuje situáciu Marián. Už ho viac ani nevpustili do domu.

Pohrozil im aj úrad

Najviac ho mrzí zlé zaobchádzanie s babkou. „Podávali jej nesprávne lieky, od ktorých sa jej točila hlava a cítila sa zle. Lekárke však tvrdili, že jej zaberajú. Marián bol svedkom toho, že keď niečo chcela alebo sa pýtala na svoj dom, syn švagrinej na ňu kričal, nech je ticho, lebo on je majiteľ domu.“ O tomto sa dozvedela nakoniec aj notárka. Pohrozila im, že ak sa o pani Zuzanu nebudú starať vzorne, môžu prísť o majetok, ktorý im darovala. To ich na chvíľu vystrašilo, ale babke robili stále prieky. Aj preto z nej chceli urobiť blázna a alkoholičku. „Podal som podnet pre týranie blízkej a zverenej osoby, ale polícia mi neverila, lebo švagriná sa s nimi poznala.“

Skončila v domove dôchodcov

„Teraz som sa dozvedel, že babka je už viac ako rok v domove dôchodcov. Bolí ma, že takto dopadla, že ju oklamala vlastná rodina. Teší ma len to, že sa tam nakoniec cíti dobre, pretože jej konečne nikto neubližuje, aj zdravotne je na tom lepšie ako doma,“ uzatvára synovec Marián.

Babičku zradila vlastná rodina.
Babičku zradila vlastná rodina.
Zdroj: Shutterstock

Radí psychologička Jana Bevilaqua

Mnohí sa cítia opustení  a neužitoční
Určite si spomeniete na starého človeka vo svojom okolí, ktorý urobil podobné rozhodnutie ako v prvom príbehu. Starí ľudia prežívajú obavy, úzkosť, strach a neistotu z rozličných chorôb, z možnosti úrazu, hospitalizácie, budúcnosti, zo straty blízkych a z umierania. Sú zvyknutí na svoj stereotyp, vlastné bývanie, okolie, v ktorom sa pohybujú. Žijú takýmto spôsobom už dlhé desaťročia. Každá, aj malá zmena ich dokáže zneistiť a rozladiť ich vnútornú stabilitu.

Na rozhodnutia potrebujú čas a trpezlivosť okolia
V starobe sa mnohí cítia opustení a neužitoční a myslia si, že majú celý život za sebou, práve preto sú členovia rodiny, priatelia
a známi v ich živote veľmi dôležití. Myslenie sa spomaľuje, no na druhej strane sa vyznačuje skúsenosťami, zodpovednosťou. Citovú zrelosť čerpajú zo skúseností z prežívania množstva životných situácií. Na akékoľvek závažné rozhodnutie potrebujú dostatok času a trpezlivosti od okolia. Preto im aj rozhodnutia, ktoré sú pre nás jednoduché a logické, môžu robiť ťažkosti.

Starší ľudia sú zraniteľnejší
A potom urobia iracionálne, nepochopiteľné rozhodnutie, na ktoré vplýva viacero faktorov. Obava zo straty citovej náklonnosti blízkej osoby či z opustenia, citlivosť na uznanie a prijatie najmä od blízkych ľudí, to všetko ich robí ešte zraniteľnejšími, naivnejšími v rozhodovaní a až detinsky dôverčivými. Dôverujúc tomu, že rodina vie najlepšie, čo potrebujú, sú ochotní pristúpiť na nevýhodné dohody, ako vidieť aj v príbehu. Materiálne a finančné straty v čase rozhodnutia nemajú prioritu, vidina prísľubu istoty, bezpečia a pozornosti zo strany príbuzných však áno. Tak ako povedal John Stuart Mill: „Najsilnejším prostriedkom proti starnutiu je láska.“

Starší ľudia sú zraniteľnejší.
Starší ľudia sú zraniteľnejší.
Zdroj: Shutterstock