Horúca voda, rozškriabaná pokožka, používanie silného laku … Možno aj vy robíte jednu z častých chýb v bežnej starostlivosti o vlasy.

Silno stiahnutý chvost

Vysoký nahladko stiahnutý chvost je šik a sexi, no tento účes nadmerne zaťažuje vlasové korienky a dokonca ich môže nenapraviteľne poškodiť. Snažte sa účesy striedať – vlasy len ležérne stiahnite gumičkou pri krku a povyťahujte zopár pramienkov.

Horúca voda

Je oveľa príjemnejšie oplachovať vlasy horúcou vodou, no skúste si zvyknúť na vlažnú. Horúca voda vysúša vlasy a odoberá im dôležité prírodné oleje, čo vedie k poškodeniu vlasovej štruktúry a k následnému lámaniu vlasov.

Prsty preč

Pri nervozite platí – prsty preč od vašej hrivy! Ak sa večne pohrávate s vlasmi, dotýkate sa ich a obkrúcate si ich okolo prsta, v skutočnosti si ich poškodzujete a oslabujete.

Priveľa slnka

Priame vystavovanie slnečným lúčom je škodlivé nielen pre pleť, ale aj pre vlasy. UV-žiarenie ich zaťažuje a oslabuje – preto noste klobúk alebo si ich chráňte šatkou.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock

Umývajte pravidelne

Všetci vieme, že pričasté umývanie vlasom neprospieva, no podobne to funguje aj naopak. Ak si s hygienou vlasov veľkú hlavu nerobíte v zmysle „prirodzená mastnota vlasom prospieva“, riskujete upchávanie pórov na pokožke hlavy a vlasových vačkov, v ktorých sú uložené vlasové korienky. Usádzajú sa v nich odumreté bunky a zvyšky stylingových produktov a znemožňujú vlasom zdravo rásť. Preto si ich pravidelne umývajte a dôkladne oplachujte.

Žehličku na vlasy nepoužívajte častejšie ako raz
Žehličku na vlasy nepoužívajte častejšie ako raz
Zdroj: Blikk

Šetrné zaobchádzanie

Obzvlášť zraniteľné a krehké sú vlhké vlasy. Nedrhnite ich froté uterákom do sucha, ale z nich len jemne povytláčajte vodu. A v žiadnom prípade neskúšajte vlhké vlasy žehliť či kulmovať.

Neškrabať!

Častým problémom je svrbenie vlasovej pokožky. Väčšinou je len vysušená, no problémom môže byť aj premnoženie kvasiniek. Prvou pomocou je kvapka čajovníkového oleja do šampónu. Ak nepomôže, kúpte si špeciálny šampón v lekárni. Pokožku si neškriabte, môžete si poškodiť vlasové korienky.

Radikálne diéty

Extrémne diétovanie zoštíhli nielen vaše telo, ale aj hrivu. Ak dokonca hladujete, odopierate telu dôležité vitamíny, minerály a stopové prvky, čo môže viesť k vypadávaniu vlasov.

Pozor na stupeň fixácie

Lak je každodennou súčasťou vášho skrášľujúceho rituálu? Potom siahnite po produkte s nižším stupňom fixácie. Silné laky a lepkavé gély nasaďte do služieb krásy len výnimočne – vlasy nadmerne vysúšajú, zlepujú a tužia a pri následnom vyčesávaní si svoju hrivu zbytočne preriedite.

Správne fúkanie

Pre udržanie zdravej štruktúry vlasov je vhodné ich fúkať v smere rastu. Takto vyfúkané vlasy však rýchlo strácajú objem a pôsobia spľasnuto. Pri jemných vlasoch preto fúkajte v predklone.