Ak máte napríklad večne mastné korienky a suché končeky, príčinou môže byť práve nesprávne používanie šampónu. Pozrime sa na to podrobnejšie.

1. Celý rok používate ten istý šampón

V zime sa naša pleť stáva suchšou, preto prirodzene siahneme po kréme s výživnejším zložením. Podobne sú na tom aj naše vlasy. Ľahké hydratačné šampóny ideálne na leto vymeňte za produkty s bohatším zložením (rastlinné oleje, proteíny).

Kondicionér až po umývaní vlasov? Spravte to
Kondicionér až po umývaní vlasov? Spravte to
Zdroj: Shutterstock

2. Nanášate ho stále rovnako

Možno si to ani neuvedomujete, ale väčšina z nás postupuje rovnako: Najprv si šampón nanesieme na pokožku hlavy, až potom ho zapracujeme do dĺžok. Týmto spôsobom je vlasová pokožka priamo vystavená účinku aktívnych zložiek a reaguje rýchlym mastením. Občas skúste urobiť presný opak – šampón naneste najprv do končekov, až potom do dĺžok a nakoniec do pokožky hlavy.3. Používate priveľa šampónu

Míňa sa vám šampón podozrivo rýchlo a vaše vlasy pôsobia presušene? Možno ho používate priveľa. Väčšina šampónov obsahuje silikóny (zanechávajú vlasy lesklé) a tenzidy (vytvárajú bohatú penu). Tieto zložky sa usádzajú vo vlasoch a v konečnom dôsledku ich zaťažujú. V tomto prípade môže pomôcť detoxikačný šampón.

4. Vlasy si drhnete ostošesť

Čím silnejšie, tým lepšie? Týmto spôsobom si len dráždite mazové žľazy a vlasy sa vám budú ešte viac mastiť. Okrem toho si ich ničíte a zamotávate. Šampón vmasírujte jemnými krúživými pohybmi, budú sa vám ľahšie rozčesávať.

5. Šampón vymývate horúcou vodou

Takto nielenže znižujete účinok šampónu a kondicionéru, ale si aj ničíte kvalitu vlasov. Príliš horúca voda zmatňuje pokožku, vysúša vlasy a zvyšuje produkciu mazu vo vlasovej pokožke. Na oplachovanie používajte vlažnú vodu.Ako ich teda umývať správne a efektívne?

Prvú dávku šampónu naneste na navlhčené vlasy len povrchovo. Nezapracúvajte do vlasov, nemasírujte, len nechajte chvíľu pôsobiť. Takto sa vlasy pripravia na účinnejšie prijatie umývacích a výživných zložiek. Vlasy opláchnite a druhýkrát naneste šampón bežným spôsobom, napeňte a opláchnite.