Pri výbere dverí dbáme na ich funkčnosť a bezpečnosť. V súčasnosti sa vďaka širokej ponuke tvarov a tiež možností povrchových úprav stávajú dvere výrazným dizajnovým doplnkom.

Pred samotnou kúpou zvážte farebné ladenie miestností, stien aj nábytku. Taktiež porozmýšlajte, čo od dverí očakávate a koľko do nich chcete investovať. K cene dverí nezabudnite prirátať aj cenu zárubne, kľučiek a prípadnú inštaláciu.

Vzhľad je dôležitý

Dvere môžu s interiérom splývať, alebo naopak, stať sa jeho výrazným prvkom. Ak z jednej miestnosti vedie viacero dverí, voľte radšej nenápadnejšie varianty. Ak by boli výrazné, priestor by opticky rozbíjali. Vyberte napríklad rovnakú farbu, ako majú steny, alebo neutrálnu bielu. Naopak, ak sú v miestnosti len jedny dvere, môžete si dovoliť aj nápadnejšiu farbu, ktorá upúta na prvý pohľad a miestnosť oživí.

Smer otvárania dverí

Pred kúpou dverí si zistite smer ich otvárania. Postavte sa tak, aby sa dvere otvárali smerom k vám. Ak budú pánty po pravej ruke, sú dvere pravé. Ak budú pánty po ľavej ruke, pýtajte si v predajni ľavé.

Výplň a povrchová úprava

Najčastejšou výplňou dverí je odľahčená drevotriesková dos- ka. Ak hľadáte niečo lacnejšie, zvoľte výplň z papierovej voštiny. Poslednou možnosťou je konštrukcia z masívneho dreva. Tento variant je najdrahší. Viaceré možnosti máte aj pri voľbe povrchovej úpravy dverí – od laminátu, fólie, farebného nástreku po dyhu.

Snehovobiele dvere dodajú vášmu domovu ľadovú
Snehovobiele dvere dodajú vášmu domovu ľadovú
Zdroj: Shutterstock, www.solodoor.cz

Zárubne

Pri inštalácii nových alebo výmene starších dverí nezabudnite ani na zárubne. Mali by mať rovnaký povrch ako dvere a vytvárať s nimi jeden celok. Existuje viacero druhov zárubní – okrúhle, hranaté, rohové či rovné spoje, preto si pri výbere nechajte poradiť od odborníka. Najzásadnejším je voľba medzi falcovým a bezfalcovým variantom. Bezfalcové zárubne spolu s bezfalcovými dverami splývajú so stenou v jednej rovine. Ak máte staré kovové zárubne a nechcete ich vybúravať, rozhodnite sa pre špeciálny typ zárubne, ktorá sa predáva pod názvom obklad kovovej zárubne.

Exteriérové dvere

Chránia váš dom a zároveň sú vašou vizitkou. Utvárajú celkový dojem z domu, ale ich najdôležitejšou funkciou je chrániť váš príbytok pred dažďom, hlukom, vetrom a hlavne nepozvanými návštevníkmi v podobe zlodejov. Čo sa týka materiálov, tak najobľúbenejšie sú klasické drevené dvere. Finančne najdostupnejšie sú plastové. Kovové dvere sú drahšie, majú pevnú konštrukciu a vyzerajú luxusne. Pri výbere však dbajte najmä na bezpečnosť, keďže najviac vlámaní sa uskutoční práve cez vchodové dvere.

Chránia vás a zároveň vytvárajú prvý dojem
Chránia vás a zároveň vytvárajú prvý dojem
Zdroj: Shutterstock, www.solodoor.cz

Typy dverí

Jednokrídlové – najbežnej- ší typ dverí, ich štandardný rozmer je 90 x 197 cm.

Dvojkrídlové – dvere majú dve časti, pričom si môžete zvoliť rôzne rozmery krídel.

Vchodové – chránia váš dom či byt, preto pri výbere dbajte najmä na bezpečnosť.

Protipožiarne – zabezpečia váš byt a ochránia vaše zdravie a majetok pred ohňom. Okrem ohňa vás vedia ochrániť pred dymom a zvukom.

Bezpečnostné – spĺňajú všetky EÚ normy a certifikáty odolnosti proti vlámaniu v bezpečnostných triedach 1 – 6. Odolajú širokému spekt- ru spôsobov napadnutia.

Sklenené – dvere so sklenenou výplňou. Ak potrebujete, aby boli zároveň bezpečné, napríklad pri vchodových dverách, zvoľte si bezpečnostnú triedu pancierového skla.

Nezabudnite ani na kľučky. Dizajnovo ich prispôsobte zvoleným dverám. Vyberajte tie s odolným povrchom proti poškriabaniu. Pre predajcu je taktiež dôležitá informácia, či hľadáte pravý alebo ľavý variant.

Náš tip!

Ak nenájdete dvere vašich snov v obchodoch, môžete si ich dať vyrobiť u stolára na mieru. Treba však počítať s vyššou cenou. Dvere s atypickými rozmermi vám za príplatok vedia objednať aj niektorí predajcovia.