Opuchnuté viečka, opuchy alebo čierne kruhy pod očami. Každý z týchto nežiaducich efektov na tvári má svoju príčinu a všetky sú medzi ženami aj mužmi rovnako nepopulárne. Namiesto toho, aby ste ich neustále maskovali pomocou korektora, radšej zistite ich príčinu a zbavte sa ich navždy.

Životný štýl  

Fajčíte, s priateľmi žúrujete každý druhý deň a krmíte sa slaným jedlom z reštaurácií alebo fast foodov? Vášmu organizmu príliš radosti nerobíte a ten sa vám, okrem iného, "odmení" tiež opuchnutými viečkami.  

Kým fajčenie urýchľuje proces starnutia kože, alkohol a soľ zadržiavajú v tele vodu, obmedzujú činnosť lymfy a vďaka tomu dochádza k opuchom nielen očných viečok, ale aj končatín. Riešenie je jednoduché, zmeňte svoj životný štýl. Znížte príjem soli aj alkoholu a s fajčením skoncujte úplne.

Genetika

Dedičnosť je jednou z najčastejších príčin vzniku opuchov čiže "vačkov" pod očami. Ak ste po rodičoch zdedili tenkú a veľmi svetlú kožu pod očami, je veľmi pravdepodobné, že sa každý deň budíte s opuchnutými spodnými viečkami.  

Zatočiť s nimi však nie je žiadna veda. Stačí dbať na to, aby ste spali 6,5-7 hodín denne. Najlepšia poloha spánku je potom rovno na chrbte, s hlavou podloženou dostatočne vysokým a kvalitným vankúšom. Podporíte tak správnu cirkuláciu krvi a tekutín a zabránite opuchom pod očami.

Kruhy pod očami sa síce dajú zamaskovať, ale lepšie je zbaviť sa ich úplne
Kruhy pod očami sa síce dajú zamaskovať, ale lepšie je zbaviť sa ich úplne
Zdroj: Shutterstock.com

Vek

Žiaľ, aj vek hrá veľkú úlohu pri vzniku tmavých kruhov pod očami. S pribúdajúcim vekom stráca vaša pokožka elasticitu a stenčuje sa. Ľahšie tak presvitajú drobné žilky. Prílišné slnenie navyše celý proces starnutia pokožky urýchľuje, obzvlášť ak je taká citlivá, ako tá pod očami.  

Riešením je používať v lete krém s dostatočným ochranným faktorom a ráno aj večer krém na oči, ktorý zodpovedá vášmu veku. Čím skôr po dvadsiatke s ním začnete, tým viac sa vám pleť neskôr odvďačí.

Zlý spánok

Že sú kruhy pod očami spôsobené nedostatkom spánku, je viac než jasné. Na druhej strane ale môžete spať aj 7 hodín denne a stále vás môžu trápiť tmavé kruhy pod očami. Dôležité totiž nie je len to, ako dlho spíte, ale aj v akom čase.

Váš spánok je najkvalitnejší cca do druhej hodiny rannej. Ak chodíte spať o polnoci a vstávate o siedmej, skúste namiesto toho ísť do postele už o desiatej a pokojne z nej vstať už o piatej ráno. Vyspíte sa rovnaký počet hodín, ale bez tmavých kruhov pod očami.

Trápia vás kruhy pod očami? Dôležité je zistiť, aká je ich príčina a podľa toho s nimi bojovať.
Trápia vás kruhy pod očami? Dôležité je zistiť, aká je ich príčina a podľa toho s nimi bojovať.
Zdroj: Shutterstock

Málo vody

Ako u všetkého, aj v prípade kruhov pod očami je kľúčová správna hydratácia pleti. Čím dehydrovanejšia totiž pokožka je, tým ľahšie sa poškodzuje a rýchlejšie starne. Dôsledne preto dodržujte pitný režim. Ideálna je čistá voda, ktorej sa snažte vypiť približne tri litre denne. A ak budete na večierku popíjať alkohol, nezabudnite nejaký ten pohárik vody pridať.

Alergia  

Podľa dermatológov sú alergie tiež jednou z najčastejších príčin kruhov pod očami. Alergény zvyšujú produkciu histamínu v tele, ktorý spôsobuje napuchnutie slizníc a tiež opuchy v tvári. Aby ste zistili, či práve vaše kruhy pod očami nie sú spôsobené alergiou, jednoducho zľahka napnite pokožku pod očami.  

Ak ľahko stmavne, je na vine skôr vek alebo nedostatok spánku, ak ostane pokožka rovnaká, pravdepodobne sú vaše opuchy spôsobené alergiou. Aby zmizli, je potrebné odstrániť alergény alebo znižovať hladinu histamínu vhodnými liekmi na alergie.