Diamanty sú najlepším priateľom žien, vedela svojho času už aj sexbomba Marilyn Monroe a v roku 1953 to zaspievala v jednom zo svojich najúspešnejších filmov. A ani polstoročie na tom nič nezmenilo...

Nech už je to čokoľvek, čo sa deje v hlave žien, ktoré uzrú majstrovstvo odliate v kúsku nádherného kovu, no pocit možno prirovnať k opojeniu z prvého ťahu cigarety. História túto teóriu potvrdzuje. Medzi pánom Cartierom a jeho obdivovateľkami existoval vzťah, ktorý má s rozumom len málo spoločné.

649689:gallery:true:true:true

Louis Francois Cartier naučil ženy milovať diamanty.

Bohatá dedička Barbara Hutton napríklad vyberala farbu aktuálneho Rolls-Roycea podľa svojho v danej sezóne obľúbeného šperku zo známeho klenotníckeho domu. Princezná Nina Aga Khan podľahla kúzlu svojej brošne s motívom pantera natoľko, že celé svoje sídlo nechala vyzdobiť vyobrazeniami tejto divokej šelmy. Liz Taylor nedokázala utíšiť svoj krik, keď po prvýkrát uvidela 69-karátový diamant, ktorý jej daroval piaty a zároveň aj šiesty manžel Richard Burton.

„Tučné dievčatá potrebujú tučné diamanty,“ komentovala situáciu neskôr. A spomínané dievčatá (vrátane tých štíhlych) si všetky vymieňali kľučku na dverách parížskej ulice Rue de la Paix 13.

649691:gallery:true:true:true

Prvý obchod značky Cartier na legendárnej adrese Rue de la Paix.

Sila mýtu

K rozprávkovým náhrdelníkom, korunkám, diadémom, brošniam a príveskom sa viaže história škandálov a prešľapov. Či už to boli králi, maharadžovia alebo astronauti, Cartier stál protagonistom trblietavej éry vždy nablízku. Inšpiráciu hľadal po celom svete a vytváral nový štýl. Módne trendy slepo nenasledoval, no stal sa ich tvorcom.

Geniálni vizionári

V roku 1847 v Paríži prevzal Louis-Francois Cartier dielňu po svojom majstrovi Adolphovi Picardovi. Umenie a extravagancia, ktorou sa pýšili klenotnícke zázraky pod značkou Cartier, sa šírili Parížom a onedlho mohla miestna smotánka obdivovať nezvyčajné kúsky v deviatich butikoch. Tri generácie tvrdo pracovali na svojej reputácii. Vnuk zakladateľa Louis sa menu zavďačil a udal nový smer. Priekopnícka bola jeho myšlienka skombinovať diamanty s platinou a povýšil tak tento kov na rovnakú úroveň ako zlato alebo striebro. Klenotník kráľov a kráľ klenotníkov, nazval ho raz britský panovník Eduard VII. Výrok potvrdzuje fakt, že Cartier vo svojej 150-ročnej histórii doručoval svoje najzaujímavejšie diela do 15 kráľovských palácov. Ohlas získal aj za hranicami.

Egyptskí a siamskí vládcovia si parížskeho klenotníka považovali rovnako ako indickí maharadžovia. Po inšpiráciu nechodil ďaleko, stačilo sa obzrieť okolo seba. Fauvizmus, kubizmus, návrat ku gotike, zo základu ktorej vzniklo art deco, štýly, ktoré ovplyvňovali myslenie a tvorbu vtedajšej doby.

Moc sa snúbi s umením

Aj Cartier zareagoval na situáciu počas 2. svetovej vojny svojsky. Bránil národné farby a ako kontrast k nacistickej orlici vytvoril brošňu v tvare uväzneného vtáčika v klietke. Inovátorom bol však nielen v myslení, Cartierovci priniesli svetu i prvé náramkové hodinky. Vznikli v roku 1904 pod názvom Santos.

Louis Cartier ich vytvoril pre svojho priateľa Brazílčana Alberta Santosa-Dumonta, ktorý vreckové hodinky považoval za veľmi nepraktické. Navyše, na prelome storočí prišli do módy krátke rukávy. Cartier to využil vo svoj prospech a dámy mohli onedlho konečne takisto ukázať svetu svoje zápästia, samozrejme, vyzdobené hodinkami od vychýreného klenotníka.

Bonaparte a tie ostatné...

U smotánky sa však Cartier zapísal hlavne vďaka Napoleonovej neteri, princeznej Márii, ktorá bola v roku 1855 jeho prvou prominentnou klientkou. Keď tancovala na kráľovských báloch s korunkami obťažkanými opálmi, dovtedy nevídanými brošňami v tvare včiel a skarabeov, aj ostatné dámy z európskych panovníckych domov zatúžili vlastniť niečo podobné s nenapodobiteľným podpisom Cartier.

Mária Bonaparte bola verná, i keď nešťastná klientka parížskeho majstra. Po tom, čo sa v roku 1907 s veľkou pompou vydala, zistila, že jej manžel radšej vyhľadáva intímnu spoločnosť rovnakého pohlavia. Utiekla preto do Viedne za Sigmundom Freudom, ktorý ju najskôr liečil z depresií a neskôr samotnú psychoanalýzu učil. Bola jeho pacientkou, žiačkou, rodinnou priateľkou, a nakoniec aj záchrancom. V roku 1938 zorganizovala jeho útek z Rakúska pred nacistami a priviedla ho do bezpečia. Tak sa stala jednou z prvých psychoanalytičiek Francúzka.

Prvá svetová vojna značne zredukovala počet európskych monarchov, a hoci zvyšné korunované hlavy zostali Cartierovi verné, na liste klientov pribúdalo množstvo iných, s oveľa extravagantnejšími prianiami: bohatí dediči, hollywoodske hviezdy a maharadžovia. Na rozdiel od konzervatívneho britského dvora, ktorý svoje majestátne šperky skrýval v sídle Balmoral, monacké kniežatá vždy opulentne ukazovali svoje bohatstvo.

649693:gallery:true:true:true

Kňažná Grace v roku 1959 Cartiera nosila predovšetkým na oficiálne príležitosti.

Kňažná a Cartier

Knieža Rainier Grimaldi daroval svojej vyvolenej Grace Kelly k zásnubám v roku 1956 platinový prsteň s 10-karátovým diamantom. V plnej kráse ho môžete obdivovať v jej poslednom filme Horných desaťtisíc. Kňažná Grace Cartiera milovala, svojho manžela údajne o niečo menej. Podviesť ho mala vraj už s jedným z manželových družbov na ich vlastnej svadbe.

Pri oficiálnych príležitostiach zasa nasadila chladný úsmev a vzhľad doplnila záplavou diamantov a rubínov. V súkromí však paradoxne uprednostnila hravé brošne s pudlami či ozdobné spony s kikiríkajúcim kohútom.

Rue de Paix navštívila pred svojou smrťou aj princezná Diana s milencom Dodi Al-Fayedom. Klebetí sa, že si vybrala zásnubný prsteň. Speváčka Janet Jackson mala dôvod na úsmev po tragickej smrti svojho brata Michaela aj vďaka prekvapujúcemu daru. Šepká sa o nádhernom náhrdelníku od Cartiera, ktorý jej venoval milionár Wissama Al Man...

Šperk, aký svet ešte nevidel

Najväčšia objednávka na Cartierovom liste však nepochádzala od ženy. V roku 1926 poslal do Paríža rozprávkovo bohatý maharadža z Pataly pokladnicu plnú surových diamantov. Požiadavka bola jasná, vytvoriť šperk, aký svet ešte nevidel. O dva roky neskôr Cartier skutočne zhotovil náhrdelník zložený z 2 930 diamantov s váhou 962,25 karátu.

649692:gallery:true:true:true

Maharadža z Pataly si dal u Cartiera na objednávku vyrobiť náhrdelník, ktorý dovtedy svet nevidel.

Obradný klenot sa objavil opäť v 50. rokoch, no diamanty už boli fuč. O prvé miesto medzi najextravagantnejšími požiadavkami sa tento náhrdelník pobil so zákazkou jednej z najvernejších zákazníčok. Mexická herečka Maria Felix len 15 dní po smrti svojho manžela napochodovala do butiku obľúbeného klenotníka so živým krokodílom v rukách. Možno z pomsty k manželovi, ktorý nenávidel tieto exotické zvieratá, požadovala od majstra inovatívny šperk.

Tak vznikol už legendárny náhrdelník zložený z dvoch krokodílov. Napriek tomu, že značku už v súčasnosti neriadi pokrvný príbuzný cartierovského klanu, na exkluzivite nestratil. Cartier bude kraľovať klenotníckemu majstrovstvu dovtedy, kým bude existovať ženská márnivosť. A to pri všetkej skromnosti vyzerá nadlho.