Ktoré produkty sú ideálne pre moju pokožku?

Základné pravidlo znie: čím suchšia pleť, tým šetrnejšie čistiace prípravky by ste mali používať. Pri čistení totiž odstraňujete aj hydrolipidový film, základného ochrancu svojej pokožky. Normálna, zdravá pleť tento film dostane do rovnováhy raz-dva, suchá pleť nie. Optimálne pre ňu sú preto krémové produkty alebo čistiace oleje. Ak ste citlivka, voľte radšej čistiace mlieka s označením „pH neutrálne“. Peny alebo gély odporúčame tým z vás, ktoré trpia mastnejšou, normálnou alebo zmiešanou pleťou. Tieto prípravky obsahujú menej olejov, niekedy dokonca žiadne. Ak sa vám však mastí iba T-zóna a zvyšok pleti je skôr suchý, kombinujte radšej dva výrobky.

Ako zistím, že používam vhodný produkt?

Ak je vaša pokožka šupinatá a suchá, tak sa s prípravkom, ktorý práve používate, rýchlo rozlúčte, pretože je pre vás príliš silný. Ak ste zbadali na tvári nečistoty a vyrážky, váš produkt čistí prislabo. Mimochodom, aj „osvedčený“ krém, voda či mlieko, ktoré doteraz fungovali, vám môžu prestať vyhovovať, napríklad pre zmenu ročného obdobia alebo klímy. Tak šup s nimi na poličku (do koša, kamarátke) a presedlať na taký, ktorý sa s vašou pleťou bude opäť kamarátiť.

Stačí, keď si pleť umývam iba vodou?

Dobrá správa! Stačí, ale iba pri ranných čistiacich rituáloch. A iba v prípade, že máte normálnu pleť. Tým, že sa vám pokožka počas spánku nezanáša a neznečisťuje, nepotrebujete vlastne žiadne mimoriadne aktívne čistiace látky. Veľmi citlivá a suchá pleť však môže reagovať na vodu podráždením. V každom kraji, meste, v každej dedine môže mať voda úplne iné vlastnosti, niekde môže byť tvrdšia, obsahovať viac kameňa, a tým znížiť funkciu ochrany. Veľmi mastnú alebo zmiešanú pleť zasa nezbavíte nadbytočnej mastnoty iba vodou, takže musíte čisteniu pomôcť tonikom alebo prípravkom, na ktorý ste zvyknuté.

Prečo je čistiaca pleťová maska taká úžasná?

Pleťová maska je intenzívnejšou verziou bežných čistiacich prípravkov, no je bohatšia na účinné látky. Dá sa povedať, že v niektorých prípadoch je nevyhnutným doplnkom starostlivosti o pokožku. Ak sa stále a dookola trápite s mastnou a zanesenou pleťou, maska vám výrazne pomôže. Masky, ktoré obsahujú vysokú koncentráciu minerálnych látok, získaných napríklad z ílovitej zeminy alebo bahna, sa postarajú, aby dôkladne odstránili nadbytočnú mastnotu, pokožku lepšie vyčistili a urýchlili hojenie zapálených vriedkov.

Môžu byť anti-aging látky v čistiacich prípravkoch účinné, hoci si ich zmývame?

Závisí to od obsahu látok a dĺžky ich účinnosti. Anti-aging látky, ako napríklad ovocné kyseliny, sú účinné už po krátkom čase. Vitamíny potrebujú dlhší čas, v jednej celej anti-aging línii sú však účinné látky rôznych produktov týkajúcich sa starostlivosti o pleť namiešané tak, aby sa s čistiacimi prípravkami navzájom dopĺňali a vytvárali tak komplexný dokonalý efekt.

Čo vlastne znamená pH neutrálne?

Skratka pH (potentia hydrogenii) znamená exponent kyslosti. PH udáva pomer kyslosti a zásaditosti v tekutine. Pokožka má pH 5,5, je teda mierne kyslá. Kyslý ochranný plášť ju chráni pred vplyvmi okolitého prostredia, pred vysúšaním a baktériami. Čistiace produkty, ktoré udávajú túto hodnotu, neobsahujú mydlo. Majú však rovnakú čistiacu silu, no ich hlavným plusom je odolnosť proti tvrdej vode. Z takýchto výhod môžu profitovať hlavne tie z vás, ktoré máte citlivú, resp. intolerantnú pokožku, ktorá neznáša mydlo.

Čo má moja pleť z toho, keď používam pleťové tonikum?

Pleťové vody alebo toniká sú zakončením celého čistiaceho rituálu. Odstraňujú posledné zvyšky iných čistiacich prípravkov a môžu sa používať aj namiesto vody. Vo všeobecnosti zlepšia schopnosť pokožky vsiaknuť krémy a iné prípravkov, ktoré sa používajú po vyčistení pleti, pretože otvárajú póry. Vašu pokožku nielen vyčistia, ale aj upokoja či hydratujú, to závisí od ich zloženia. Ak máte mastnú pleť, pokojne používajte toniká s obsahom alkoholu, ktoré ju dezinfikujú. Ak si pokožku umývate iba vodou a mydlom, pleťová voda odstráni z vašej tváre zvyšky mydla a vodného kameňa.

Nechápem, prečo mi aj po vyčistení pleti ostávajú na uteráku stopy mejkapu.

A pritom máme jednoduchú odpoveď – pleť ste si nevyčistili dôkladne. Pri jednotlivých produktových radoch treba dodržiavať špeciálne kroky uvedené na obaloch, ktoré vám presne poradia, ako postupovať. Líši sa to podľa druhu prípravku, často je to dvojica odličovacie mydlo, mlieko alebo gél plus dočistenie konkrétnou pleťovou vodou (prípadne mlieko a tonikum). Základom však zostáva: začať najprv špeciálnym odličovačom. S tampónom si najhrubšiu „špinu“ odstránite raz-dva. Vynechajte iba zónu okolo očí, tú prenechajte produktom určeným výhradne na tieto partie. Potom si vmasírujte do pokožky čistiaci prípravok hodiaci sa na typ vašej pleti a nakoniec si tvár kompletne opláchnite teplou vodou a osušte papierovým obrúskom.

Ako odstrániť maskaru bez drhnutia očí?

Ak máte pocit, že si oči musíte drhnúť, inak zanecháte čierne stopy po maskare na vankúši, má to tri dôvody. Po prvé vaša maskara je vodovzdorná a vami používané odličovacie mlieko sa hodí iba pre tie typy maskár, ktoré sa dajú zmyť vodou. Po druhé na tampón ste si naniesli iba malé množstvo odličovacieho prípravku. Po tretie ste asi až príliš netrpezlivá, lebo odličovací proces nie je taký rýchly ako mazanie textu v počítači. Tampón nechajte odličovačom poriadne nasiaknuť a priložte ho asi na desať sekúnd k oku. Tak sa maskara a mejkap okolo očí rozpustí. Nakoniec celkom zľahka viacerými ťahmi viečko a mihalnice pošúchajte, aby ste odstránili zvyšky.

Čo si mám myslieť o odličovacích obrúskoch?

Sú dokonalým riešením na cesty. Nepatria do kolónky „tekutiny“, preto si ich s pokojným svedomím môžete vziať so sebou aj na palubu lietadla. Môžete si nimi všade a kedykoľvek vyčistiť tvár, v núdzi dokonca aj ruky a nohy. Niektoré majú drsnejší povrch, poslúžia aj ako ľahký píling. Ako riadny čistiaci prípravok na každý deň však nie sú vhodné a nestačia. Kombinácia odličovača, čistiaceho prípravku na pleť a tonika je omnoho vhodnejšia a efektívnejšia.

Môžem si tvár umývať aj mydlom?

Môžete, len sa potom nesťažujte. Nemusí sa stať nič, ale vo všeobecnosti je mydlo na čistenie pleti nevhodné. Aj keď nie je mydlo ako mydlo. Úplne obyčajné môže  vyvolať alkalickú reakciu (zneutralizuje miernu kyslosť pleti), ktorá dráždi suchú a citlivú pokožku. Ak je však mydlo určené vyslovene na čistenie pleti, tak obsahuje oleje a šetrné látky, ktoré pleť nepodráždia a nezbavia ochranných bariér. Vtedy si dovolíme povedať – „no problem“.

Načo potrebujem píling?

Zmysel pílingu je v tom, že odstraňuje prach, špinu a odumreté bunky pokožky. Krémy a ostatné prípravky určené na starostlivosť o pleť, ktoré po pílingu nanesiete, pokožka lepšie prijme a aj ich účinok bude vyšší. Pílingy podporia prekrvenie a výmenu látok, pleť vyzerá hladšie, zdravšie a v neposlednom rade aj mladšie. A ako často ich používať? Závisí to od obsahu látok v konkrétnych produktoch, od ich abrazívnosti a aj od typu pokožky. Udržiavacou jarnou kúrou 1 raz za týždeň však určite nič nepokazíte.