Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Dzurinda: SDKÚ zostane v opozícii

SITA

Zdroj: SITA

Reklama

BRATISLAVA - Najsilnejšia opozičná strana SDKÚ-DS sa rozhodla, že sa v tomto volebnom období nebude usilovať o návrat do vlády. Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda to dnes vyhlásil v reakcii na upokojenie vzťahov medzi vládnymi stranami Smer-SD a ĽS-HZDS.

Znovu pritom skritizoval premiéra a šéfa Smeru Roberta Fica a potvrdil, že sa ho opozícia napriek menšinovému postaveniu v parlamente pokúsi odvolať."Slovenská demokratická a kresťanská únia bude po celé toto volebné obdobie naďalej dôslednou a principálnou opozičnou politickou stranou," povedal Dzurinda na tlačovej konferencii.

Predseda SDKÚ sa dnes negatívne vymedzil aj voči ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara, s ktorým po vlaňajších voľbách rokoval o vytvorení širokej koalície s tromi pravicovými stranami. Tento variant však stroskotal na odpore kresťanských demokratov (KDH)."SDKÚ-DS v tomto volebnom období nevstúpi do vlády vedenej Robertom Ficom a ani do žiadnej vlády s účasťou Mečiarovho HZDS," vyhlásil dnes Dzurinda.

Dzurinda chce ešte zvýrazniť tlak na Fica pre sporné prevody pôdy v Slovenskom pozemkovom fonde. Premiéra obvinil z uprednostňovania obchodných záujmov pred princípmi.

Vzťahy medzi Dzurindom a Ficom sú dlhodobo vypäté, obidvaja sa pravidelne navzájom častujú tvrdými obvineniami z politických klamstiev. Premiér minulý týždeň vyhlásil, že sa nebude zúčastňovať na televíznych debatách s Dzurindom.

Mečiar dnes oznámil, že jeho strana a Smer v noci urovnali koaličný spor, ktorý sa rozvinul po tlaku Fica na ĽS-HZDS pre presuny pôdy v pozemkovom fonde. Ešte v stredu pritom šéf HZDS hovoril o rozpade koalície. Podľa Dzurindu v konflikte ustúpil Fico, keď sa jeho Smeru nepodarilo dohodnúť sa s poslancami Mečiarovej strany na podpore vlády.

Vyberáme pre vás niečo PLUS