Ak by niekto zostavil mozaiku kultúry 20. storočia, módu by určite zastupovali "malé čierne". V zdraví prežili všetky módne revolúcie a na takmer 90 rokov sú stále v perfektnej forme. Redaktorky amerického Vogue ich v roku 1926 nazvali Fordom medzi šatami. No názov Little black dress, malé čierne šaty, im dala anglická tlač a pojem LBD sa v móde stal fenoménom.

Strih

Prvé Chanelovej malé čierne mali typický rovný tunikový strih 20. rokov, nízko posadený driek, lodičkový výstrih a dlhé rukávy. V nasledujúcich dekádach sa ich strih menil, ale pôvodná Chanelovej myšlienka ponúknuť žene univerzálne elegantné šaty, v ktorých je vždy „dobre oblečená“, zostala platná dodnes.

Styling

Genialita malých čiernych spočíva v ich variabilnosti a čiernej farbe. Sú zhmotnením myšlienky Čím jednoduchšie šaty, tým väčšiu pozornosť získa žena, ktorá ich nosí. Vďaka čiernej sa dokážu meniť ako chameleón. Sú ako dokonalé neutrálne pozadie, na ktoré môžete doplnkami každý deň „maľovať“ iný obraz. Môžete si k nim obliecť sako, sveter, lodičky aj robustné čižmy, listovú kabelku aj XXL tašku, vždy vyzeráte elegantne. Nemáte jedny, ale desiatky šiat.

História

„Jednoduchosť je kľúčom k ozajstnej elegancii,“ povedala v roku 1923 Coco Chanel. O tri roky svoju teóriu zhmotnila do „malých čiernych“, ktoré spôsobili vo svete módy skutočnú senzáciu. Pritom neboli ani extravagantné, ani luxusne zdobené. Naopak, boli úplne jednoduché, z hodvábneho „crépe georgette“, končili sa tesne pod kolenami a boli čierne. A práve to bol škandál. Čierna bola dovtedy výlučne farbou smútku, prípadne farbou služobníctva. Bolo nemysliteľné, aby sa nosila na inú príležitosť. Prvotný šok však okamžite vystriedal úspech. Americký Vogue v nich spoznal revolučný kúsok a predpovedal im fantastickú budúcnosť. Označil ich za budúcu uniformu všetkých dám s dobrým vkusom. Predpovede sa vyplnili takmer hneď. Šaty zožali obrovský úspech. Módne trendy sa odvtedy mnohokrát diametrálne zmenili, ale Chanelovej vynález doteraz žiadny neohrozil. Naopak, postupne sa zaradili do elitnej spoločnosti nesmrteľných nadčasových kúskov.

A prečo vlastne Coco Chanel vymyslela taký „smutný“ odev? Niektorí sa domnievajú, že ju inšpirovali čierne uniformy, ktoré nosila zamladi v internáte. Iní si myslia, že chcela dať ženám niečo také praktické a univerzálne, ako je pánsky oblek. Pánsky šatník bol od začiatku jej najväčšou inšpiráciou a malými čiernymi naozaj priniesla ženám prvé jednoduché, veľmi elegantné šaty, ktoré sa tak veľmi líšili od predchádzajúcich opulentných spoločenských rób. Preto nie div, že ženy ich prijali s takým nadšením. Všetky dekády mali svoje typické „malé čierne“. Do histórie sa však veľkými písmenami zapísali predovšetkým šaty od Huberta de Givenchy, ktoré v roku 1961 navrhol pre Audrey Hepburn do fi lmu Raňajky u Tiffanyho, aby z nich definitívne urobila ikonu nadčasovej elegancie.