Keď sa vaša pleť zblázni, dá vám to na vedomie viacerými príznakmi. Sčervenie, je napätá, svrbí, páli alebo sa vám na tvári vytvoria vyrážky a šupiny. Niekedy máte pocit, že nech robíte, čo robíte, nič nepomáha. Navštívite alergiológa, ale testy sú negatívne, bežné kozmetické prípravky nezaberajú a hojivé mastičky na vyrážky celú situáciu iba zhoršujú. Pri citlivej pokožke je totiž hranica, keď reaguje neprimerane, veľmi nízka a nervové zakončenia sú v „neustálej pohotovosti“. Vystavíte ju klimatizácii, slnku, vetru alebo chladu a hneď sa ozve. Citlivejšie vníma aj kolísanie hormonálnej hladiny alebo stres, o znečistenom životnom prostredí nehovoriac. Alkohol, nikotín, lieky, prehnané čistenie alebo nesprávne krémy spôsobujú, že sa stáva ešte citlivejšou. Zabrániť tomu môžete správnou a pravidelnou starostlivosťou, pričom sa však musíte vyhýbať experimentovaniu s najrozličnejšími kozmetickými prípravkami. Nezabúdajte preto, že vaša pleť si zaslúži dostatočnú starostlivosť a správnu kozmetiku vhodnú na jej ošetrovanie.

Pri čistení pleti platí základné pravidlo čím jemnejšie, tým lepšie. Je jedno, či používate mlieko, čistiaci gél alebo čistiacu pleťovú vodu. Ráno odstránite maz a zvyšky odumretých buniek a večer zasa mejkap a ostatné nečistoty, ktoré ste počas dňa na tvári nechtiac nazbierali. Prípravky, ktoré používate, nesmú pokožku vysušovať a musia byť vhodné na váš typ pleti. Nanášajte ich veľmi jemne, krúživými pohybmi rozotrite a starostlivo odstráňte vodou alebo kozmetickými obrúskami.

To, čo citlivá pokožka najviac potrebuje, je hydratácia a pomocné látky, ktoré ju dokážu udržať. Niektoré účinné zložky, ktoré slávia úspechy pri normálnej pleti, môžu pri citlivom type vyvolať podráždenie, preto by mali prípravky na citlivú pleť obsahovať čo najmenej ingrediencií, musia jej v prvom rade dodávať vlhkosť a pôsobiť na ňu upokojujúco. Keďže citlivá pleť nemusí byť bezpodmienečne iba suchá, je dôležité si všimnúť, na aký typ pleti sa ten-ktorý krém používa. Ľahšie varianty sú vhodné na normálnu až zmiešanú pleť, výživnejšie na suchú a zrelú pleť. Hydratačné krémy nanášame na očistenú pleť ráno aj večer. Na najtenšie časti tela – a to v pravom zmysle slova – na okolie očí používame očné krémy, ktoré nielen hydratujú, ale zmierňujú aj opuchy a kruhy pod očami. Ako SOS v prípade silného a často neočakávaného pálenia je dobré mať neustále poruke termálnu vodu v spreji. Môžete ju naniesť aj na mejkap a dokáže podať vašej pleti prvú pomoc.