Ráno, alebo vtedy, keď treba, z jedinej izby vyčaríte štýlovú obývačku, kam sa nebudete ostýchať pozvať ani veľmi kritických hostí. V podobnej situácii sa neocitajú iba majitelia garsónok a jednoizbových bytov či momentálne populárnych ateliérov, ale trebárs aj rodina s jedným-dvoma deťmi, ktorá má k dispozícii dvojizbový byt. Spálňa, prirodzene, pripadne potomkom ako detská a rodičia si musia spanie i pracovňu zariadiť v obývačke.

Ako sa z toho nezblázniť

Ešte zložitejšia situácia nastáva v bytoch s otvorenou kuchyňou. V open space byte je hľadanie riešení ešte ťažšie, pretože rodinný život, a teda aj príprava jedál, stolovanie či doťahovanie záležitostí do práce sú denne v plnom prúde všetkým na očiach.

Vlastný byt, hoci aj veľmi malý, je v súčasnosti neoceniteľnou devízou, a tak je potrebné pracovať s tým, čo máme. Zariadiť obmedzenú plochu býva zvyčajne oveľa zložitejšie ako veľkorysý loft. Vytvoriť na pár štvorcových metroch priestor, kde budete môcť nielen spať, ale zároveň aj prijímať návštevy, vyžaduje dôsledné plánovanie. Najmä na výber nábytku si treba vyhradiť dostatok času. Ak už kúpiť, tak kusy, ktoré čosi vydržia. Predtým, než vám privezú rozkladaciu pohovku, si overte, či je vhodná na každodenné spanie. Dbajte aj na to, aby mala okrem jednoduchého a kvalitného mechanizmu rozkladania aj dostatočný úložný priestor. Vzhľad je dôležitý, ale na prvé miesto musíte klásť životnosť a praktickosť nábytku.

NAŠE RADY:

■ Zaobstarajte si regály s kolieskami, aby ste ich mohli pohodlne presúvať tam, kde ich práve potrebujete.

■ Ako deliace prvky môžete použiť aj izbové rastliny, najmä ak vyberiete rovnaké a umiestnite ich do veľkého črepníka obdĺžnikového tvaru.

■ Praktické sú aj paravány, panelové závesy, dnes dostupné v stovkách rôznych dekorov.

■ Optickú hranicu vytvoríte, aj keď skombinujete materiály a farby na podlahe.