Keďže muži nosili dlhé stáročia krátke nohavice, pančuchy boli dlho ich doménou. S postupným predlžovaním nohavíc však v 19. storočí definitívne stratili v pánskom šatníku význam a nahradili ich ponožky. V dámskom šatníku bol vývoj opačný. Ako sa sukne od začiatku 20. storočia skracovali, stal sa z pančúch jeden z najdôležitejších dámskych doplnkov.

História

V staroveku si Rimania a Gréci nohy a chodidlá obaľovali bandážami z kože a ľanu, neskôr z nich zošívali ponožky. Plietli ich iba Egypťania. Celý stredovek sa pančuchy väčšinou šili z látok a kože a často sa prišívali na nohavice. Samostatné pletené pančuchy sa objavili až v 16. storočí v Španielsku a šité z látok vytlačili definitívne z obehu až koncom 18. storočia. Plietli sa ručne, až kým v roku 1589 Angličan William Lee nezostrojil prvý pletací stroj, čím prispel k vývoju pletených pančúch. V roku 1864 Angličan William Cotton vynašiel systém pletenia tvarovaných pančúch redukciou a pridávaním ihiel, ale stále sa museli zošívať. Koncom 19. storočia sa objavili aj pletacie stroje, ktoré uplietli pančuchy v kuse. Nedokázali však pridávať a uberať očká a materiály neboli dosť elastické, preto pančuchy nepriliehali tak dobre ako zošívané.
Tento problém vyriešili až nové materiály – v 20. rokoch minulého storočia umelý hodváb rayon. No o dokonalú priliehavosť pančúch sa postaral až novoobjavený nylon v roku 1939, vďaka ktorému vytlačili bezšvíkové pančuchy koncom 40. rokov zošívané z trhu. Do začiatku 60. rokov držali pančuchy na nohe podväzkové pásy, no móda minisukní si vyžiadala objav pančuchových nohavíc. Podväzky by sa pod ne jednoducho nezmestili. S nimi prišli do módy aj farebné a vzorované „nohy“. V roku 1983 sa firma Wolford postarala o novinku – samodržiace pančuchy, ktoré však neohrozili éru pančuchových nohavíc.

Názov

Pôvod slovenského výrazu pančuchy nepoznáme, ale hovorový výraz štrimfl e pochádza z nemeckého slova Strumpfhose, ktorý vznikol spojením slova Strumpf (pančucha) a Hose (nohavice) v dobe, keď sa látkové pančuchy ešte prišívali k nohaviciam. Americký výraz „pantyhose“ vznikol spojením slov panties (nohavice) a hosiery (úplet).

Styling

Všeobecne platí čím elegantnejšie šaty, tým jemnejšie a priehľadnejšie pančuchy, čím hrubšie odevy, tým hrubšie pančuchy. No súčasná móda víta aj kombinácie rôznych vzorov a štruktúr, na rozdiel od spoločenského bontónu, ktorý má jasné pravidlá nosenia pančúch. Tip na zimu: priehľadné pančuchy, hrubé nadkolienky a k nim čižmy po kolená či nad ne.

Tvar a materiál

Poznáme dva typy pančúch – samodržiace, s podväzkami a pančuchové nohavičky. Čo sa hrúbky a štýlov týka, je ich omnoho viac. Pevnosť, elasticitu a jemnosť udáva číselné označenie den/dtex. Číslo 3 označuje extrémne tenké, takmer neviditeľné, 15 štandardnú hrúbku, 30 stredne nepriehľadné a 100 úplne nepriehľadné.