Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Preč s chĺpkami na tvári! Najefektívnejšia je laserová epilácia

Doktorka Novotná tvrdí, že dámy s množstvom

Zdroj: Peter Brenkus

Reklama

Príčinou nežiaduceho ochlpenia žien na tvári bývajú hormonálne problémy. Najprv treba vyriešiť tento problém vnútorne. Holiť chĺpky na tvári nie je vhodné.

MUDr. Alexandra Novotná, majiteľka kliniky estetickej medicíny Esthetic

Na čo nám vlastne slúžia chĺpky?

Slúžia na ochranu pokožky pred vonkajším vplyvom. Okrem dlaní, podošiev a slizníc sa nachádzajú všade na tele. Na rozdiel od iných živočíchov je ľudské ochlpenie jemnejšie.

Prečo by sme sa mali holiť? V čom nám to môže pomôcť?

Pubické chĺpky v podpazuší alebo na intímnych miestach už nepotrebujeme ako v praveku, keď nám chránilo pohlavné orgány. Chĺpky v podpazuší mali zase zachytávať pot a feromóny a prilákať potenciálneho sexuálneho partnera. Dnes sa za sexuálne príťažlivú považuje dohladka oholená pokožka ženy.

Čo všetko sa môže holiť? Nie je nezvyčajné, že podpazušie a intímne miesta a dokonca aj hlavy si holia už aj muži?

Holiť sa môže celé telo. Pokožka je dosť silná na to, aby odolávala väčšej mechanickej záťaži a treniu, než je bezpečná žiletka alebo holiaci strojček. V starom Egypte sa holili dokonca viac a častejšie, než je to dnes. Vôbec sa nečudujem, že sa holia muži na netypických miestach. Je to trend, móda a aj náš životný štýl si vyžaduje takúto starostlivosť. Z hygienického hľadiska je to pozitívne, nakoľko sa pot nezachytáva na chĺpkoch. Problémom môžu byť následné zápaly v oblasti odholených chĺpkov vzniknuté podráždením a zanesením infekcie do vlasového folikulu.

Na tvári zarastajú aj ženy. Ako najcitlivejšie odstrániť chĺpky napríklad nad hornou perou (prípadne na inom mieste na tvári)?

Príčinou nežiaduceho ochlpenia žien na tvári bývajú hormonálne problémy, poruchy menštruačného cyklu alebo nadmerná produkcia testosterónu. Najprv treba vyriešiť tento problém vnútorne. Na tvári neodporúčam chĺpky holiť v žiadnom prípade. Ich odstraňovanie by malo byť čo najjemnejšie. Ani vosková depilácia nie je to pravé. Najideálnejšia je preto laserová epilácia, ktorá má trvalý efekt. Chĺpky prestanú rásť a laser nenaruší tkanivo. Zvezie sa totiž iba po chĺpku pod kožu. Pozitívnym vedľajším efektom je, že laser vyhladí pigmentácie vzniknuté po predchádzajúcom vytrhávaní, holení a po prekonaných zápaloch vlasových folikulov.

Aké sú najlepšie metódy odstraňovania ochlpenia? Ktoré sú bolestivé a ktoré najmenej bolestivé?

Najefektívnejšia je laserová epilácia. Princíp, na ktorom laser funguje, sa označuje ako selektívna fototermolýza. Laser produkuje svetelné žiarenie jednej vlnovej dĺžky. Lasery používané na epiláciu produkujú svetlo citlivé na farbivo vlasového chĺpka – melanín.

Ako si bezpečne vyholiť intímne miesta?

Pri holení by sme mali mať intímne miesta vyčistené, dôkladne vydezinfikované. Ide o miesta možného zaparenia, ktoré v kombinácii s baktériami nachádzajúcimi sa na koži môžu vyvolať zápal vlasových folikulov. Ak preferujete žiletku, používajte skôr jednorazový nástroj, nikdy sa nehoľte, ak je už tupá alebo hrdzavá. Najmenej infekčné prostredie je holenie sa pod sprchou, keď všetok odpad odchádza hneď preč. Laserová epilácia veľmi dobre funguje aj v oblastiach bikín alebo na celých intímnych partiách.

Dajú sa chĺpky odstrániť tak, aby už nenarástli?

Áno, už spomínanou laserovou epiláciou. Chĺpky však nemusia zmiznúť hneď. Počet opakovaní na docielenie definitívneho odstránenia chlpov je individuálny a okrem rozdielu medzi farbou pokožky a farbou ochlpenia závisí od množstva zasiahnutých či poškodených chlpov v aktívnej – rastovej fáze chlpa. Len v tejto fáze je korienok citlivý na zásah laserovým žiarením.

Pripravte sa na holenie

• hoľte sa v sprche alebo vo vani – voda a para zjemnia vaše chĺpky, ktoré sa budú dať ľahšie oholiť

• holenie bude jednoduchšie, ak najskôr dlhé chĺpky zastrihnete nožnicami

• použite gél na holenie alebo penu, uľahčí to holenie

• hladkú pokožku dosiahnete, ak s holením začnete v smere rastu chĺpkov a ukončíte ho holením v opačnom smere

Laser svojím pôsobením reaguje s farbivom chlpa, zahreje ho na extrémne vysokú teplotu a spáli. Zákrok je minimálne bolestivý, niekoho skôr môže svrbieť.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!

Vyberáme pre vás niečo PLUS