Názov

Pôvod slova baleríny je odvodený od prostredia, odkiaľ topánky pochádzajú.

Tvar

Baleríny sú elegantné pohodlné topánky bez podpätku a remienkov, na tenkej podrážke, väčšinou s oblou špicou. Vpredu sú hlboko vykrojené, vďaka čomu sa ľahko obúvajú a vyzúvajú.

Materiál

Šijú sa zo všetkých možných materiálov od textílií cez velúr až po hladkú kožu a ich kombinácie.

Styling

Perfektne sa hodia k štýlu 50. rokov, keď boli najpopulárnejšie, ku capri nohaviciam a k romantickým širším sukniam. Najkrajšie vyniknú na holých nohách.

História

Prapredkov balerínok môžeme nájsť aj mimo baletných sál už v staroveku u mnohých národov. V 16. storočí nosili podobné nízke topánky, takzvané pompes, zámožní muži a španielski toreadori si tiež obúvali podobné, takzvané zapatillas. Predkami balerínok môžu byť aj slippers. Papuče, ktoré boli typickou obuvou biskupov a v dámskom šatníku sa objavili niekedy v 16. storočí.

Dámy ich dlho používali ako črievičky na doma. Boli veľmi zdobené a citlivé, stvorené skôr na pozeranie ako nosenie. Mária Antoinetta vraj mala až 500 luxusne zdobených párov, ktoré si obula iba raz. A keď sa francúzska cisárovná Jozefína svojmu obuvníkovi sťažovala, že jedny zničila už po prvom použití, povedal: Madam, viem, v čom to bude. Vy ste v nich chodili! V 18. storočí sa nosili aj na tancovanie, v 19. storočí sa v nich dámy odvážili aj von, čím ich väčšinou úplne zničili. No priamym predchodcom balerínok boli topánky baletiek „jarmilky“.

Baleríny nosila aj sexi a zároveň nevinná Audrey
Baleríny nosila aj sexi a zároveň nevinná Audrey
Zdroj: anc

Z baletných sál sa dostali na ulicu v 40. rokoch minulého storočia vďaka módnej návrhárke športových odevov Claire McCardell. Tá im pridala pevnú podošvu. V nasledujúcich 50. rokoch sa stali obrovským hitom zásluhou dvoch hviezd – Audrey Hepburn, ktorá ich nosila k úzkym capri nohaviciam, a Brigitte Bardot, ktorá ich efektne kombinovala so širokými tanierovými sukňami. V 70. rokoch sa na dlhší čas dostali do nemilosti, v posledných rokoch sú však opäť v móde. Toto leto tiež.

Brigitte Bardot baleríny efektívne kombinovala.