Zima už ohlásila svoj príchod, a tak je potrebné nielen prispôsobiť mrazivému počasiu svoj šatník, ale aj začať sa starať o zimné topánky.

1. Impregnácia je základ

Či už ste si zaobstarali nové topánky za pár stoviek alebo za tisíce, všetky si zaslúžia rovnakú starostlivosť. Než v nich vyrazíte do mrazu a zasnežených ulíc, ošetrite ich impregnáciou. Univerzálne prípravky nie sú príliš spoľahlivé, radšej si kúpte takú, ktorá je určená priamo pre konkrétny materiál.  

Topánky nastriekajte zhruba z 20 cm vzdialenosti, nechajte uschnúť a ešte raz proces zopakujte. Ak bude impregnácia aj pri druhom ošetrení rýchlo vsakovať a nebude stekať, radšej naneste aj tretiu vrstvu.

2. Ako sa zbaviť soli?

Posolené chodníky nás síce ochránia pred bolestivým pošmyknutím, ale našim topánkam príliš neprospievajú. Keď prídete domov zo "soľnej" prechádzky, nechajte obuv najprv uschnúť. Potom si pripravte vlažnú mydlovú vodu a pomocou handričky jemne utierajte povrch topánok. V prípade semišových topánok buďte naozaj šetrná a handričku namáčajte vo vode len zľahka.  

Pokiaľ tento spôsob nepomôže, pripravte si do vedierka octový "kúpeľ" s rovnakým pomerom vody a octu. Starou kefkou alebo opäť handričkou skúste soľ odstrániť.

3. Ako topánky sušiť?

Ani počas zimy sa nevyhneme prekvapivým lejakom, a už vôbec nie topeniu presoleného snehu. Nie je potom žiadnym prekvapením, že domov dorazíme s úplne premočenými topánkami. Rozhodne zabudnite na sušenie mokrej obuvi priamo na kúrení, kachliach, alebo dokonca do v rúre. Povrch by sa mohol zvlniť a vy by ste mohli odniesť topánky rovno do koša.  

V tomto prípade platí starý trik: vysúšanie novinami. Tie pokrčte, vypchajte nimi topánky a zhruba za dve hodiny vymeňte mokré noviny za suché. Počas pár hodín do seba vsiaknu noviny všetku vlhkosť, a ešte perfektne udržia pôvodný tvar obuvi.

4. Nechajte topánky odpočinúť  

Možno vám to pripadá smiešne, ale aj topánky potrebujú odpočívať. Preto je dobré, aby ste na zimu boli vybavené najmenej dvoma pármi. Aj po krátkej prechádzke sa nohy začnú potiť a stielka navlhne. Keď si za pár hodín obujete tie isté topánky, docielite akurát to, že si zvlhnuté vnútro topánky čoskoro prešliape a obuv vás začne omínať.  

Preto vždy po príchode domov nechajte topánky aspoň 12 hodín "odpočívať", aby úplne vyschli a aby ste ich potom mohli nosiť pokojne ďalších pár rokov.