V Londýne prvýkrát vystavia plášť vyrobený iba z pavučinového hodvábu, pochádzajúceho z Madagaskaru. Najväčší známy kus oblečenia z pavučín sa tkal spolu osem rokov z vlákien vyše milióna pavúkov.

Každý umelec vie, že pre výnimočný výtvor je niekedy nutné čosi vytrpieť. Aby mohol vzniknúť tento mimoriadny a čisto prírodný plášť, muselo 80 ľudí po dobu 8 rokov každé ráno hľadať na Madagaskare zvláštne pavúky, ktorých vlákno je zlaté a mimoriadne pevné i dlhé. Na tento plášť ich bolo treba viac než milión. Pritom tento druh pavúka, ktorý sa hojne vyskytuje práve na Madagaskare, je schopný zlaté vlákno produkovať iba v období dažďa. Práce teda mohli prebiehať len od októbra do júna, pripomína server The Huffington Post.

1163954:fullwidth:true:true:true

Výroba plášťa dlhého 4 metre spočívala v každodennom lovení samičiek pavúka. Špecialisti od nich získavali vlákno a potom ich vypúšťali do prírody. Na jednu niť bolo treba 96 vlákien, na 28 gramoch priadze „pracovalo“ 23-tisíc pavúkov. Spoluautor projektu Simon Peers dúfa, že sa návštevníci sa budú aspoň trochu cítiť ako na výstave kuriozít. „Svet je plný zázrakov a ľúdí toto inšpiruje,“ povedal pre The Times. Pavučinový plášť bude vystavený v londýnskej V&A galérii od 25. januára do 5. júna.

1163955:gallery:true:true:true