Čo si predstavíme pri slove elegancia ako prvé? Väčšinou niekoho ako Grace Kelly, Audrey Hepburn či Jackie Kennedy. Štíhlu upravenú kultivovanú bytosť s dobrým vkusom a pôvabným vystupovaním, oblečenú v niečom, čo dokonale pristane jej postave aj typu. Za elegantné považujeme predovšetkým kúsky, ktoré si v módnom slovníku vydobyli titul nadčasová klasika alebo „lady šik“.

No ani tie najelegantnejšie šaty nie sú zárukou toho, že žena v nich bude vyzerať elegantne. Ak nesedia jej typu, nedovolia jej prirodzene sa hýbať alebo sa v nich jednoducho necíti dobre, dojem z nej je skôr rozpačitý ako elegantný. Elegancia, to nie sú len šaty, ale celkové vyžarovanie, prirodzenosť a šarm.

Najelegantnejšia dekáda?

Súčasná móda miluje návraty do minulosti. Jej najobľúbenejšia cesta smeruje do 50. rokov, najelegantnejšej dekády minulého storočia. Aj mnohé kúsky nadčasovej elegancie, tvarovaný kostým, ceruzková sukňa, puzdrové šaty či lodičky, sú objavom 50. rokov. No v móde platí veta „nikdy nevstúpiš do tej istej rieky“ dvojnásobne. Retrotrendy sa síce inšpirujú nejakou dobou, ale interpretujú ju vždy s novým pohľadom, často s ľahkou dávkou irónie. Pohľad na to, čo je elegantné, sa mení tak rýchlo, ako sa mení životný štýl.

Aj k svojmu zovňajšku dnes pristupujeme inak, oveľa ležérnejšie ako voľakedy. Kým móda v 50. rokoch diktovala, dnes inšpiruje. Ak chcela byť žena v 50. rokoch elegantná, na jej vzhľade muselo byť na prvý pohľad zjavné, že naň vynaložila veľké úsilie. Nemohla vyjsť na ulicu bez dokonalého mejkapu a účesu, jej outfit mal s pohodlím len málo spoločné. Korzetové strihy jej nedovolili dýchať, špicaté ihličky chodiť, rukavičky nosila aj v horúcom lete. Vyzerať elegantne nebolo vôbec ľahké, na druhej strane si to len vyžadovalo dodržiavanie istých pravidiel.

Napríklad, že kabelka musí byť rovnakej farby ako lodičky. Dnes je móda oveľa liberálnejšia a elegantná žena si určuje pravidlá sama. Môže si obliecť hoci aj džínsy a tričko alebo grunge, ak ich vie nosiť ako dáma. Na prvý pohľad je to výhra, v skutočnosti je to oveľa ťažšie. Lebo obliekať sa podľa pevných pravidiel je jednoduchšie, ako vymyslieť si vlastné. Na to treba vkus, vlastný štýl, názor a odvahu. Spoliehať sa na staré známe overené chodníčky, ako napríklad puzdrové šaty, už dávno nestačí. Ani vzhľad, na ktorom vidno, že stál obrovské úsilie, nie je zárukou elegancie. Naopak. Osobitosť, autenticita, nenútenosť a štipka nedokonalosti sa cenia viac ako otrocké kopírovanie „dokonalého“ vzoru.

Gloria Guinness
Gloria Guinness
Zdroj: Isifa

Gloria Guinness

Pod pojmom elegancia si každá doba predstavovala niečo iné. Za priehľadnú antickú tuniku by vás možno v stredoveku upálili a súčasnú štíhlu ženu v minimalistických šatách od Calvina Kleina by v baroku považovali za úbožiačku, ktorá nemá na čipky a spodničky. Elegancia bola vždy úzko spätá s aktuálnym ideálom krásy a módou. A tie sa od druhej polovice 19. storočia, keď sa zrodili sezónne módne trendy, menili čoraz rýchlejšie. História módy ich delí na dekády. Každá mala svoje vrtochy, revolučné objavy, klasiku, anarchistov, bohémov, aj svoje „ikony elegancie“. V každej vyzerali inak, no niečo mali spoločné. Vyzerali ako dámy a mali vlastný štýl.

Majú niečo, čo iní nie?

Čo robí z ľudí štýlové ikony? Fyzická krása ani luxusné šaty nehrajú úlohu. Podstatnú úlohu hrá to, že majú vlastný, nezameniteľný štýl. Ikony štýlu nie sú nikdy obete módy, ktoré slepo nasledujú trendy. Naopak. Dôverujú viac svojmu vkusu ako móde. Majú vrodenú eleganciu, aktuálnym trendom vždy dodajú svoj svieži, čarovný, moderný rukopis. Dobre poznajú svoje plusy aj mínusy, dokážu intuitívne vycítiť, čo im sedí a čo nie.

Dokážu sa vyvarovať množstva zbytočných vecí, ktoré sú síce in, ale sú im cudzie. Rozumejú móde, strihom a proporciám a samy sebe sú najlepšími stylistami. Nesiahajú po overených a vyskúšaných trikoch. Majú odvahu riskovať, vyskúšať aj ten najodvážnejší štýl. Experimentujú s proporciami, milujú farby a vzory. Uprednostňujú jednoduchosť pred ozdobnosťou. Radšej redukujú ako pridávajú. Vedia, ako kusom peknej látky či siluetou podčiarknuť svoj šarm. Obliekajú sa s ľahkosťou a radosťou, nikdy nepôsobia strojene, ale uvoľnene a pohodlne.

C. Z. Guest
C. Z. Guest
Zdroj: Isifa

C. Z. Guest

Obliekajú sa najmä kvôli sebe, nie preto, aby urobili dojem. Ich nenútenosť robí na ostatných dojem. Elegantní ľudia nemenia štýl každú sezónu, ale nestagnujú. Vedia, že móda je neverbálna komunikácia a jej slovník sa stále mení. Preto sa ho stále učia. Štýloví ľudia sú autentickí, sú sami sebou, cítia sa dobre vo svojej koži. Sú to silné individuality, nechcú byť niečou kópiou. Naopak, oni sú pre ostatných zdrojom inšpirácie.

Ľudia si štýl zamieňajú s módou. No štýl nie je len vecou zovňajška, ale celej osobnosti. Móda je rýchlo sa meniaca veličina, šaty sú len súčasťou štýlu. Módu môžeme prirovnať k surovinám a štýl k jedlu, ktoré z nich uvaríme. Hoci všetci použijú rovnaké, výsledok bude vždy iný. Podstatné je, koľko čoho vyberieme, ako ich zamiešame a čím okoreníme. Improvizácia a náš osobný vklad, šarm, vkus, vystupovanie sú alfou a omegou štýlu. Ako povedala Coco Chanel, „móda sa mení, štýl zostáva“.

Grace Kelly

Najelegantnejšie ženy sveta

V roku 1940 založila vplyvná americká módna redaktorka Eleanor Lambert takzvaný International best dressed list, zoznam najlepšie oblečených žien sveta, na ktorý každý rok pribúdali nové tváre. Treba povedať, že výlučne z vyšších kruhov a zo šoubiznisu. Žena z ľudu sa na zoznam nemohla nikdy dostať. Preto ťažko povedať, koľko objektívnosti môžeme tomuto zoznamu pripísať. No dámy, o ktorých bude reč, sa v ňom objavili právom. Mali nielen prostriedky, ale aj úžasný vkus a štýl, ktorý ovplyvnil tisíce žien, niekedy aj celé generácie. (Po jej smrti zoznam zostavuje časopis Vanity Fair.)

Našou favoritkou je Coco Chanel (1883 – 1971). Bez nej by si elegantné dámy 20. storočia nemali čo obliecť. V dobe, keď móda zo žien robila našuchorené umelé bábiky, verila, že žena môže byť elegantná a zároveň sa cítiť pohodlne. Verila, že „jednoduchosť je kľúčom k elegancii“. Najskôr zjednodušila vlastný šatník, potom zbavila dekoratívneho balastu aj ostatné ženy. Jej praktické moderné vynálezy, ako skrátená sukňa, pánske nohavice, malé čierne či tvídový kostým, patria do základnej výbavy elegantnej ženy dodnes.

Wallis Simpson

„Nie som krásna a nikdy nebudem. Jediná vec, ktorú môžem urobiť, je obliekať sa lepšie ako iné ženy,“ vyhlásila kontroverzná Američanka Wallis Simpson (1896 – 1996), kvôli ktorej sa anglický kráľ Eduard III. vzdal v roku 1936 trónu. Nestala sa síce anglickou kráľovnou, no celé desaťročia kraľovala rebríčkom najlepšie oblečených ľudí sveta. Vedela presne, čo svedčí jej útlej chlapčenskej postave. Mala cit pre vzory, farby, vedela dokonale odhadnúť potenciál návrhára či umelca, u ktorého sa potom obliekala. Nie náhodou sedela pravidelne v prvom rade na prehliadkach Diora a Elsy Schiaparelli.

C. Z. Guest, vlastným menom Lucy Douglas Cochrane (1920 – 2003), dcéru bankára, príležitostnú redaktorku a módnu návrhárku, považujú za jednu z najelegantnejších žien minulého storočia. Milovala modely od Mainbochera a Givenchyho a vraj aj z trička dokázala vyčariť šik model. Jej nenútený vkus a veľmi jednoduché čisté outfi ty sa stali vzorom typického amerického high-society štýlu.

Jackie Kennedy

Podobne sa na zoznamoch najlepšie oblečených žien pravidelne objavovala aj Barbara Cushing Mortimer Paley, americká boháčka známa pod prezývkou Babe (1915 – 1978). Dcéra mozgového chirurga sa do high-society dostala vydajom za bohatých mužov a jej životným poslaním sa stalo byť ozdobou spoločenských udalostí. Bola oddanou fanúšičkou módnych domov Givenchy a Valentino, no svoj šatník si vraj ročne obohatila „len“ o tri-štyri nové kúsky. Jej nekonvenčný štýl mal obrovský vplyv na tisíce žien. Keď sa objavila so šatkou uviazanou na ramienku kabelky, ulice zaplavili jej kópie. A keď sa objavila v nohavicovom kostýme, americká smotánka vedela, že je čas si jeden zadovážiť.

Podobne ako Coco Chanel, rada miešala extravagantné šperky s lacnými kúskami oblečenia, a keď prišli prvé šediny, nevyhlásila im vojnu.„Nech si obliekla hocičo, nosila to tak, že ste na to nikdy nezabudli,“ vyjadril sa obdivne americký návrhár Oscar de la Renta. Zlé jazyky tvrdia, že jej imidž a status boli len výsledkom manželstva s miliardárom Williamom S. Paleym, ktorý trval na tom, aby bola od hlavy po päty zahalená v kožušinách a šperkoch. Americký módny návrhár Bill Blass si to nemyslí: „Kam vstúpila, vzbudila pozornosť. Jej vlasy, mejkap, sviežosť. Nikdy ste si nepamätali, čo mala na sebe. Zostal iba úžasný dojem, ktorý po sebe zanechala.“

Dcéra mexického novinára Gloria Guinness (1912 – 1980) tiež vstúpila do vyššej spoločnosti po boku štyroch bohatých manželov. Eleanor Lambert ju považovala za najelegantnejšiu ženu vôbec. Nefertiti alebo Glorissima, ako ju nazývali, vládla jet-set smotánke 60. a 70. rokov. Mala charizmu, úžasný vkus a peniaze. Jej favoritmi boli španielski návrhári Cristobal Balenciaga a Antonio del Castillo. Keď si ako prvá obliekla začiatkom 60. rokov Pucciho capri nohavice, vyvolala šialenstvo. Trvala na tom, že nie je obeťou módy, ale v „dôležitých veciach“ nerobila kompromisy. „Nikdy v živote som na sebe nemala bižutériu. Ktorý muž kúpi žene pravý šperk, keď vidí, že nosí bižutériu? Elegancia a štýl? S tým sa musíte narodiť, to sa nedá naučiť.“

Audrey Hepburn
Audrey Hepburn
Zdroj: Isifa

Audrey Hepburn

Jacqueline Kennedy (1929 – 1994) dokázala urobiť niečo, čo žiadna americká first lady pred ňou. Z ležérneho outfitu urobiť elegantný a elegantný ležérne odľahčiť. Keď sa stala ako tridsaťročná prvou dámou Ameriky, jej predchodkyne vyzerali pri nej ako prababičky. Do formálnej módy vniesla dych mladosti a sviežosti. Uprednostňovala jednoduchú líniu a svetlé farby. Kožuch vymenila za plášť, klobúk za stuhu vo vlasoch, ťažké šperky za trojitú šnúru perál.

Tlač ju nazývala „Jej elegancia“ a ženy ju nadšene kopírovali. Na oficiálne príležitosti nosila hranaté kostýmy a puzdrové šaty Olega Cassiniho, večer jednoduché róby od Halstona a Geoff reya Beena, na voľný čas úzke capri nohavice, tričko, nízke sandále a veľké čierne okuliare. Keď si v roku 1966 prvýkrát obliekla mini, médiá oznámili, že budúcnosť mini je zaručená.

Coco Chanel

Herečky Audrey Hepburn a Grace Kelly boli v 50. a 60. rokoch ikonami elegancie a vyberaného vkusu na plátne, ale aj v súkromí. Grace Kelly pochádzala z bohatej rodiny a jej zjav bol stelesnením dámy z lepšej spoločnosti dávno predtým, ako sa stala monackou kňažnou. Jej elegantný kostým a rukavičky, šatka okolo hlavy a slnečné okuliare, twinset a capri nohavice kopírovali ženy na celom svete a kopírujú dodnes. Bola múzou luxusných módnych značiek, predovšetkým značky Hermés.

Babe Paley

Podobný aristokratický zjav, len v tmavej verzii, predstavovala Audrey Hepburn (1929 – 1993). Nežná a éterická Audrey pôsobila v dobe, keď boli v móde kypré blondínky plných tvarov, ako bytosť z iného sveta. Jej útla postava, sofistikované vystupovanie a čisté črty tváre ju predurčovali stať sa ikonou elegancie. Či mala na sebe úzke capri nohavice, tričko a baleríny, trenčkot, alebo malé čierne, vždy vyzerala ako dáma. Návrhár Hubert de Givenchy v nej našiel múzu. Ako povedal, keď sa prvýkrát stretli pri príprave kostýmov do filmu Raňajky u Tiffanyho, „niečo sa stalo“. Odvtedy ju obliekal na plátne aj v súkromí. Anglická návrhárka Mary Quant ju považuje za najelegantnejšiu ženu, aká kedy žila.