Nemsuíte hneď panikáriť, vypadávanie vlasov je prirodzená vec. Starý vlas je nahradený novým, silnejším. Je úplne normálne, ak vám denne vypadne 50 až 100 vlasov, pri umývaní ich môže byť aj raz toľko. Ak však chumáče vlasov zostávajú po vás v sprche, na vankúši, na vašom oblečení a všade tam, kam sa pohnete, treba to riešiť.

Intenzita vypadávania vlasov sa zvyšuje na jar a na jeseň, nahráva jej aj dlhodobý stres, zlá životospráva, drastické diéty, prvé mesiace dojčenia, nedostatok zinku v tele a hormonálna nerovnováha. Pokiaľ príčina nesúvisí s vážnejším ochorením, pomôžete si aj samy.

Toto vám pomôže pri vypadávaní vlasov:

1. Doplňte vitamíny – pri vypadávaní vlasov treba zvýšiť prísun chýbajúcich vitamínov a minerálov, predovšetkým železa, selénu, zinku a skupiny vitamínov B. Spestrite stravu, naordinujte si výživové doplnky.

2. Jedzte para orechy – obsahujú vzácne mononenasýtené mastné kyseliny, vitamíny skupiny B a E, a sú vzácnym zdrojom selénu, medi, vápnika, horčíka a zinku. V odporúčanom množstve (2 až 3 orechy denne) podporujú rast vlasov a nechtov.

3. Dary prírody – ak máte možnosť, natrhajte si čerstvú žihľavu, pripravte si z nej odvar a vlasy oplachujte po každom umývaní. Medzi bylinkárkami je obľúbený aj koreň z lopúcha, dodáva vlasom silu a podporuje ich rast. Obe byliny si môžete zakúpiť už nasušené v špecializovaných obchodoch alebo v lekárňach.

4. Vlasové vody a tinktúry – výťažky zo žihľavy a koreňa lopúcha obsahujú aj niektoré vlasové vody a tinktúry. Obsahujú dostatočné množstvo minerálov pre regeneráciu vlasov, pôsobia proti ich vypadávaniu a tvorbe lupín. Aplikujú sa na mokré vlasy po umytí šampónom. Pokožku hlavy následne masírujte aspoň tri minúty, samotná masáž má veľký význam pre posilnenie vlasových korienkov.

5. Návšteva lekára – ak aj napriek zvýšenej starostlivosti o vlasy ich máte na hlave stále menej a menej, určite navštívte lekára a zverte sa do jeho odborných rúk. S najväčšou pravdepodobnosťou bude vypadávanie dôsledkom iného vážnejšieho problému, ktorý treba odhaliť.