Maria Cerrutová z Univerzity vo Verone sa snažila nájsť na vysokých podpätkoch, ktoré sama veľmi rada nosí, aspoň niečo pozitívne. Podľa najnovších štúdií totiž vysoké podpätky spôsobujú nielen trvalé poškodenie kĺbov, chodidiel a žíl v nohách, ale údajne zvyšujú aj riziko schizofrénie.

Cerrutová vo svojej štúdii zistila, že stredne vysoké podpätky môžu precvičiť telo, udržiavajú niektoré svaly v kondícii a dokonca zlepšujú sexuálny život žien aj bez náročného cvičenia. „Ako žena, ktorá miluje topánky na podpätkoch, som sa snažila na nich nájsť niečo zdravé. Nakoniec som to dosiahla. Podpätky ovplyvňujú aktivitu panvového dna, znižujú bolesť a zlepšujú zdravie. Dúfame, že sa nám podarí dokázať, že nosením podpätkov počas dňa sa zníži potreba precvičovať svaly panvového dna,“ povedala Cerrutová.

Vo svojej štúdii sledovala 66 žien vo veku do 50 rokov, ktorým počas nosenia podpätkov a bežných topánok merala elektrickú aktivitu vo svaloch panvového dna. Analýzou výsledkov sa podarilo odhaliť, že pri chôdzi s nohou zvierajúcou so zemou uhol asi 15 stupňov, čo zodpovedá 7-cm podpätku, sa zníži elektrická aktivita svalov panvového dna o 15 %. To znamená, že svaly sú uvoľnenejšie, zvyšuje sa ich sila a schopnosť kontrakcie.

Osobný tréner Madonny, britský expert Matt Roberts však varuje: „Žena, ktorá nosí vysoké podpätky môže mať pevnejšie svaly. Keď stojíte na špičkách, musíte stiahnuť zadok, vnútornú stranu stehien a svaly panvového dna. To by im mohlo dodať krátkodobé precvičenie a posilnenie. Ale negatívne vplyvy môžu prevážiť tieto pozitívne. Kolená a chodidlá sú veľmi napnuté a bedrové kĺby sú v neprirodzenej polohe.“

Štúdia urologičky Marie Cerrutovej bola publikovaná v odbornom časopise European Urology.