Hlavne, že sa milujeme. Áno, aj to je dôležité. No len z lásky sa žiť nedá a skôr či neskôr zistíme, že peniaze hrajú vo vzťahu jednu z hlavných postáv.

Finančný manuál pre každý vzťah

Zlatka (42) a Juraj (44) zo Žiliny

"Kvôli peniazom som mu začala klamať a skoro sme sa rozviedli."

„Keď som spoznala svojho muža, boli sme veľmi mladí a vôbec som neriešila, že počíta každé euro,“ začína rozprávanie Zlatka zo Žiliny. „Juraj bol pre mňa ideálny, bláznivo som sa doňho zamilovala a videla len to, že má modré oči, blond vlasy, je vysoký, vyšportovaný a všetky ženy na ňom idú oči nechať,“ pokračuje zdravotná sestra, matka dvoch dospievajúcich dcér. Juraj je aj po osemnástich rokoch manželstva stále pohľadný muž, má nadpriemerný príjem, veľa cestuje – no peniaze si stráži až pridobre. „Keď som zistila, že čakám Žanetku, boli sme veľmi šťastní a začali sme chystať svadbu,“ spomína s nostalgiou Zlatka. No keď začali žiť pod jednou strechou, nakupovať, variť, platiť nájomné, opravárov, poistky, Zlatka zistila, že Juraj je viac ako šetrný.

Sledoval všetko, čo si kedy kúpi, vyčítal jej, že míňa na oblečenie a „šminky“, nechcel nikam chodiť, dovolenky boli tabu. Prišla druhá dcéra Zuzka a situácia sa ešte zhoršila. „Pravidelne sme sa pre peniaze hádali, no nikam to neviedlo. Iba sme sa jeden druhému vzďaľovali,“ vysvetľuje s trpkým úsmevom na perách. Aby mohla dcérkam kúpiť pekné šatôčky, vziať ich do kina či na výlet, začala Zlatka Jurajovi klamať. Prišli drobné lži o tom, že šatôčky dostala od kolegyne alebo že do kina idú z roboty, nepriznávala odmeny. Nakoniec to tento pár ustál a hoci im hrozil rozvod, zostali spolu. Chodili na párovú terapiu a pomohol im aj finančný poradca, ktorý im navrhol vhodný model tak, aby obom vyhovoval.

1 nepríjemná vec dokáže každý vzťah dostať do kolien: Ak si ju neustrážite, bude po láske!
Zdroj: Shutterstock