3 teórie, ktoré odhalia tajomstvá najsilnejšieho zo všetkých citov:

1. "Láska je chémia!" - tvrdia prírodovedci

Keď sa na lásku pozrieme z čisto biologickej stránky, ide o silnú ľudskú potrebu, ako hlad či smäd, ibaže omnoho trvácnejšiu. O láske sa zvykne hovoriť, že je slepá alebo bezpodmienečná - v zmysle, že nad ňou nemáme kontrolu. Potom by nemalo byť žiadne prekvapenie, že v podstate ide o chémiu. Zatiaľ čo vášeň býva dočasná sexuálna túžba, ktorá je o to silnejšia, o čo viac testosterónu a estrogénu telo produkuje, pri tej "pravej" láske, ktorá nás k sebe priťahuje aj v iných oblastiach ako v sexuálnej, mozog vyrába celú škálu chemických prvkov: feromóny, dopamín, sérotonín, oxytocín či vazopresín. Z evolučného hľadiska je láska prostriedok na prežitie. Tým, že si vytvárame pevné väzby s partnerom, rodičmi a deťmi, chránime sa navzájom a predlžujeme si životy.

2. "Láska má veľa tvárí," - vravia psychológovia

Kedysi ľudia rozoznávali 6 podôb lásky. Existovala fília, intímny, viac ako priateľský vzťah bez sexuality, napríklad medzi spolubojovníkmi, rodinnými príslušníkmi. Ludus znamenal hravejší vzťah s bláznovstvami a flirtovaním, za pragmou sa skrýval dlhodobý zrelý vzťah dvoch ľudí s pochopením aj kompromismi, agape je všeobecná láska k ľudstvu a komunite. Ľudia v minulosti uznávali aj lásku k sebe, nie egoistickú, ale takú, aby sa človek mohol postarať o seba aj blízkych. Posledná, šiesta odroda lásky bola tá, ktorá vyvoláva dodnes najviac problémov - erotická. Láska teda je každý zo spomínaných 6 druhov a je len málo pravdepodobné, že ich zažijete s jednou osobou. Aj preto sú rodina a priatelia pre nás takí dôležití.

3. "Láska je vrúcna oddanosť," - myslia si filozofovia

Odpoveď na otázku, čo je to láska, je v istom zmysle prchavá, pretože láska nie je len jedna vec. Láska k rodičom, partnerom, deťom, krajine, susedom, Bohu má rozličné vlastnosti. A každá má ešte veľa ďalších možností - môže byť slepá, jednostranná, tragická, rýchlo pominuteľná, vrtkavá, nestála, klamlivá... No jedno je isté, každá láska je svojím spôsobom vrúcna oddanosť, aj tá, ktorú si zámerne pestujeme, no aj tá, ktorá sa zjaví nečakane. Nejde len o púhy cit, nech by bol akokoľvek silný. A bez starostlivosti a pestovania zahynie aj tá najväčšia láska pod slnkom.