My sme odhalili tieto tri, ktoré vám môžu dokonale rozvrátiť manželstvo alebo fungujúci vzťah.

 

1. Nahnevané reakcie

Komunikácia je kľúčom k láske a porozumeniu. Ak však začne pracovať fantázia namiesto rozumu, tak sa od normálneho dialógu na míle vzďaľujeme. Sme podráždené a naše reakcie sú hnevlivé až zúrivé. Či už trestáme partnera tichou domácnosťou alebo naopak, krikom - dávame mu tak na známosť, že nechceme počuť, čo nám ide povedať.

A situáciu ešte zhoršíme, ak pridáme niečo, čím ho raníme a vieme, že to nechce počuť. Namiesto toho si partnera vypočujte a bez prehnaných emócií hľadajte riešenie. Možno postačí, ak mu v pokoji vysvetlíte, že ste unavená a preto viac podráždená, možno to chce vyhradiť si na seba viac času a tráviť ho čo najpríjemnejšie.

Nepíšte mu ani vtedy, keď ste vzťah ukončili vy
Nepíšte mu ani vtedy, keď ste vzťah ukončili vy
Zdroj: Shutterstock

2. Dešpekt a klamstvo

Všetky vieme, ako nás vie vyviesť z rovnováhy, keď sa na nás niekto pozerá s dešpektom alebo hovorí niečo iné, ako robí. Žiaľ, tieto dva prístupy sú v partnerstve až príliš časté.

Napríklad: Partner hovorí, že vás miluje, ale správa sa, akoby mu bolo zaťažko stráviť s vami 5 minút.

Alebo: Chcem ti byť nablízku, hovorí - ale vždy, keď ste pri ňom, vás kritizuje. Iní ľudia ma nezaujímajú, znie - ale v skutočnosti flirtuje s celým barom.

Takýto vzťah nie je skutočný, je len fantáziou, ktorú si partneri vytvorili vo svojich myšlienkach. Nečestné konanie je neprípustné aj vo vzťahoch medzi kolegami či ľuďmi všeobecne, nieto ešte medzi blízkymi partnermi. Ak chceme mať dlhotrvajúci vzťah, musíme si neustále klásť otázky, či konáme otvorene, čestne, prečo robíme, čo robíme. Ak niekoho naozaj milujeme, musia naše činy zodpovedať našej láske. Rozprávame sa dosť? Vieme sa navzájom utešiť, keď treba?

Sama seba sa pýtam. Je tá druhá jednoducho len
Sama seba sa pýtam. Je tá druhá jednoducho len
Zdroj: Shutterstock

3. Prekročenie hraníc

V našej fantázii často prekračujeme hranice tým, že si vytvárame akúsi zmiešanú identitu. Prestaneme jeden druhého vnímať ako samostatné bytosti a namiesto toho hovoríme MY namiesto JA a TY. Áno, MY chceme ísť na ten večierok, NÁM chutí sladké... Až sa dostaneme do bodu, keď už nebudeme vedieť, kde končí ON a kde začína naše JA.

Automaticky takto zmažeme individualitu partnera či partnerky. Keď sa to stane, nielenže to zraní city partnerov, ale je to nášľapná mína aj pre všeobecnú ľudskú dôstojnosť a sebadôveru. Na šťastné spolužitie je potrebné byť spojení, ale zároveň aj zostať sami sebou. Dvaja ľudia, ktorí sa ľúbia, by sa mali navzájom podporovať, dodávať jeden druhému odvahu a guráž pri dosahovaní spoločných, ale aj samostatných cieľov.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock