Väčšina partnerských vzťahov sa nekončí vtedy, keď sa dvojica naozaj rozíde. Partneri potrebujú istý čas, kým sa na rozchod duševne pripravia a zmieria sa s tým, čo sa už napraviť nedá. Je ťažké nahlas vysloviť tú bolestivú vetu: "Je koniec".

Ak cítite, že už s partnerom nie ste šťastní, doprajte si čas, aby ste sa uistili, že rozchod bude naozaj správnym rozhodnutím. Všímajte si najmä 4 znaky, ktoré sú jasným znamením, že váš vzťah už nemá žiadnu budúcnosť:

1. Škrtáte ho zo života?

Trávite čoraz viac času s kamarátkami? Športujete radšej sama? Zrazu sa púšťate do vecí, ktoré bavia iba vás? Vraciate sa k svojim starým koníčkom, starému životu, starým známym? Ak je vašou najčastejšou odpoveďou "áno", riešite dilemu "s ním alebo bez neho". Začínate si budovať nový život, v ktorom už s partnerom vlastne ani nerátate, zbierate zážitky, o ktoré sa s ním ani nemáte chuť podeliť... Samozrejme, nemusíte robiť všetko spolu, ale ak sa naruší rovnováha a váš spoločný život tvoria už len každodenné povinnosti a stereotyp, porozmýšľajte o tom, či ešte má zmysel v takom vzťahu zotrvať.

2. Pozerajú sa na vás muži inak?

Začínate si viac všímať opačné pohlavie? Kamkoľvek idete, muži sa na vás usmievajú, nešetria komplimentmi, pozývajú vás na rande, do kina, na večeru? Máte pocit, že ste sa nezmenili, a predsa sa na vás pozerajú akosi inak? Občas podvedomie bez toho, aby sme si to všimli a uvedomili, vysiela okoliu správu, že už s partnerom nie sme tak silno spojení. Takéto signály vždy upozorňujú na jedno: zdá sa, že ste pripravení na to, aby ste spoznali nových ľudí (mužov).

3. Čierny zoznam

V poslednom čase na ňom vidíte len jeho negatívne vlastnosti? A je ich stále viac? A sú stále väčšie a neznesiteľnejšie? Nie ste schopní odpustiť a zabudnúť? Máte pocit, že v ňom vidíte úplne iného človeka, ako bol na začiatku? Nie, on sa nezmenil. To vy ste si zložili ružové okuliare. Čím je váš čierny zoznam negatívnych vlastností dlhší, tým jasnejšie je, že váš vzťah speje do záhuby. Zároveň sa vám v hlave vytvára nový zoznam - plný pozitívnych vlastností, ktoré súčasnému partnerovi chýbajú, ale pre vašu spokojnosť vo vzťahu sú nevyhnutné.

4. Budúcnosť - na inom mieste, s iným mužom?

Všímajte si aj to, ako často používate slovo "my", "spolu" a "budúcnosť", keď je reč o vás dvoch. A ako často rozprávate o sebe, o vašich túžbach, cieľoch a plánoch. Ak je rovnováha výrazne narušená, je zbytočné presviedčať sa o tom, že ste v tomto vzťahu spokojní. Vo vnútri už nesnívate o dlhodobom vzťahu, vynechávate partnera zo svojich plánov - a je to celkom prirodzený proces. Prišiel čas ukončiť to, čo už v živote nepotrebujete.