Niekedy je fajn dávať si pozor na jazyk, pretože pravda, aj akokoľvek dobre myslená, môže zraniť. Vyhnite sa nasledujúcim frázam a budete mať oveľa šťastnejší vzťah.


 

S Jarom sme prežili vášnivú noc.
S Jarom sme prežili vášnivú noc.
Zdroj: shutterstock

Áno, mala som orgazmus (aj keď nemala)

Klamstvo nie je vždy dobrý nápad, najmä ak ide o sex a intimitu. Keď predstierate, že sa tešíte na milovanie alebo že vám to bolo príjemné, môžete si myslieť, že toho druhého ušetríte svojich pocitov. To, že sa partner spýta, ako sa vám to páčilo, znamená, že má podozrenie, že sa niečo deje. Skúste hovoriť pravdu, oceňte, že sa vás na to opýta, ale povedzte mu, čo naozaj cítite. Môžete si potom sadnúť v obývačke a zamyslieť sa nad tým, aby to nabudúce bolo príjemnejšie. Hlavne pozor, aby ste nedávali vinu jemu.


 

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Si rovnaký ako tvoj otec

Tak toto nerobte, aj keď si to stokrát môžete myslieť, je to škaredé a znevažujúce. Predhadzovať partnerovi horšie stránky jeho rodiny je jednoducho nevhodné. Pokúste sa ísť na to inak. Aj keď váš svokor po sebe neupratuje ponožky a zvykom vášho partnera je nechávať špinavý riad po celom byte, nevyvolávajte konflikt a radšej použite primeranú žiadosť. "Miláčik, mohol by si odniesť ten tanier do drezu, až ten toast zješ?" Slušnosťou dosiahnete svoj cieľ ľahšie, než keď budete útočiť.


Moja matka ma varovala, aby som si ťa nebrala!

Niečo vás muselo poriadne rozzúriť, keď ste už toto vypustili z úst. Dať mu najavo, že aj iní si myslia, že pre vás nie je ten pravý, je bolestné. Snaha stavať si na svoju stranu armádu tých, ktorí ho neznášajú, vedie do pekla. Tým dávate partnerovi de facto najavo, že nie ste na jeho strane, teda ani na strane vášho vzťahu. Aj keď by ste si nikdy nemali nechať diktovať názory druhých, aký vzťah je pre vás ten pravý, ak existuje zrnko pravdy na tom, čo vaša matka hovorí, premýšľajte o tom, ako to riešiť. Takže, radšej držte jazyk za zubami a zamerajte sa na problém, ktorý riešte s partnerom, nie s matkou.


 

Láska
Láska
Zdroj: iStock

Nedotýkaj sa ma!

Intimita je dôležitou súčasťou manželstva, a ak toto hovoríte svojmu partnerovi, len ho od seba odháňate a tiež pochovávate to najdôležitejšie, čo zo vzťahu nesmie zmiznúť. Neodmietajte fyzický kontakt, a ak náhodou nemáte chuť na sex, aspoň ho objímte, pobozkajte a pohlaďte. Vysvetlite mu, že ste za celý deň unavená alebo že jednoducho nemáte náladu, ale že je to len dočasné.


 

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock‎

Kedy konečne si nájdeš novú prácu?

Po prvé je asi dobré ujasniť si, prečo vlastne chcete, aby si novú prácu našiel. Nepáči sa vám, že trávi toľko času mimo domova? Myslíte si, že by mal vo svojej kariére postúpiť ďalej? Alebo nosí domov málo peňazí? Než niečo poviete, čo by mohlo znížiť manželovo sebavedomie, premýšľajte o tom, či je pre vás skutočne také dôležité, aby zmenil zamestnanie. Venujte mimoriadnu pozornosť tomu, aby ste neútočili na jeho schopnosti. Urážky v tomto smere môžu znamenať vážnu ranu nielen jeho sebadôvere, ale tiež vášmu vzťahu. Aby ste tomu zabránili, hovorte pravidelne o svojich profesiách, kariérnych ambíciách či rozpočtových problémoch rodiny. Nikdy nesmiete partnera dostať do úzkych.


Zase ideš von s tým človekom?

Na tom nie je nič zlé, že má váš partner kamaráta, a to, že práve nemilujete jeho spoločnosť, neznamená, že mu ho musíte zakazovať. Ako manželia nie ste povinní milovať rovnakých priateľov, ani sa s nimi stýkať. Ako by vám bolo, keby vám manžel neustále vyčítal vašu už trikrát rozvedenú kamarátku? Brali by ste to určite ako urážku. Nerobte to ani jemu. Neexistuje žiadne pravidlo, ktoré by hovorilo, že manželia musia robiť všetko spoločne. V skutočnosti to berte ako bonus, keď si váš muž vyrazí s kamarátom. Aspoň budete mať čas sama pre seba.


Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock‎

Nechaj to tak, urobím to sama

Táto fráza je škodlivá z dvoch dôvodov. Po prvé dávate najavo svojmu manželovi či partnerovi, že príliš schopný pomocník v domácnosti nie je. Po druhé je to ponižujúce pre každú dospelú bytosť, že jeho snahu neberie nikto vážne. Ak budete toto hovoriť veľmi často, váš manžel si môže myslieť, že nikdy nič neurobí správne alebo nič, čím by vás potešil.  Koniec koncov, je predsa tiež dospelý ako vy, nie je to dieťa, ktorému musíte všetko ukázať.


 

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Vždy ... (doplňte), alebo Nikdy ... (doplňte)

Tieto dve slovíčka nikdy nepoužívajte, pretože naštartujú negatívnu atmosféru. Zvyčajne sa totiž dostane váš partner do ofenzívy a začne sa brániť. Tieto výroky môže manžel cítiť ako nespravodlivé a je pravdepodobné, že bude útočiť tiež, aby vám to vrátil. Ak existujú legitímne problémy, ktoré by ste chceli riešiť, vyhnite sa zovšeobecneniu a pokúste sa zamerať na fakty. Zabudol manžel natankovať? Radšej povedzte: "To je smola, že si na to zabudol, bol by si ochotný sa vrátiť a natankovať aspoň desať litrov, aby som sa dostala zajtra s dieťaťom k lekárovi?" Väčšina mužov je ochotná urobiť takmer čokoľvek, len aby vám urobili radosť. Záleží len na tom, AKO to poviete.


 

Obvod pása je dôležitý, strážte si ho.
Obvod pása je dôležitý, strážte si ho.
Zdroj: Shutterstock

Naozaj si myslíš, že ti tie nohavice pristanú?

Ak sa snažíte naznačiť svojou otázkou, že manžel trochu pribral, potom ju radšej nevyslovujte. Aj keď to možno myslíte dobre, urazíte tým jeho vzhľad, bez toho aby ste prejavili skutočný záujem o jeho zdravie. Namiesto toho pochváľte niečo, čo mu naozaj pristane a v čom vyzerá dobre. "Keď budeš nosiť stále modrú košeľu, krásne vyniknú tvoje modré oči!" Ak chcete nejako spomenúť ono priberanie na váhe, spýtajte sa ho, či by ste nemohli začať večer chodiť na prechádzky alebo behať.