Vďaka týmto vetám môžeme celkom rýchlo a ľahko prísť o toho, kto je vedľa nás a koho milujeme. Ktoré frázy našich partnerov vytáčajú?

Ak ma miluješ, tak to urobíš!

Možno to nehovoríte zámerne, ale táto veta je podvedomá manipulácia s partnerovými citmi. Odborníci hovoria, že ide o emočné vydieranie, pretože sa snažíte pod tlakom prinútiť svoju polovičku, aby urobila to, o čom si myslíte, že je správne alebo čomu veríte. Táto veta ale spôsobí nerovnováhu a nastolí mocenský boj vo vzťahu, čo povedie k frustrácii na jednej alebo oboch stranách. Namiesto toho povedzte: Chcela by som pochopiť, prečo to nechceš urobiť?

Len s tebou som úplná

Tým prejavujete nízku sebaúctu a tiež sebadôveru. Tým, že to hovoríte, naznačujete, že nie ste úplne spokojná sama so sebou, ale to váš partner nezachráni. Vety podobného typu sú nebezpečné, vytvárajú energetickú nerovnováhu vo vzťahu, pretože vyzdvihujú jedného partnera vyššie alebo z neho robia dominantnú osobu. V zdravom vzťahu by si mali byť partneri rovní. Namiesto toho povedzte: Spolu sme silnejší alebo my dvaja vytvoríme impozantný tím.

Priala by som si, aby to bolo ako predtým

Áno, občas to hovoríme všetky. Kto by si neprial vrátiť čas, kedy ste čvirikali ako hrdličky na medových týždňoch alebo ste sa milovali trikrát denne? Je ťažké akceptovať čas, ktorý sa nedá vrátiť, ale iná cesta nie je. Nemôžeme oživiť minulosť, takže táto veta nikdy nepomôže. Navyše vytvára pocit túžby a zbožného myslenia, ktorý devalvuje pozitívne aspekty súčasného vzťahu a obmedzuje jeho ďalší rast. Namiesto toho povedzte: Skúsme využiť všetky lekcie, ktoré sme v živote dostali, aby sme znovu neurobili rovnaké chyby.

Ty si taký nudný...

Táto strašná veta je doslova dýkou do srdca. Je to dosť drsné vyhlásenie a nemôže z neho vzniknúť nič dobré. Akákoľvek negatívna kritika, porovnávanie alebo súdy budú vždy pre vzťah škodlivé a nakoniec ho rozbijú. Namiesto toho povedzte: Zdá sa, že náš vzťah je v poslednej dobe trochu plochý, mám ale nápady, ako to zmeniť, si za?

Prečo ma nikdy nepočúvaš?

Niekedy sa môže zdať, že vás partner naozaj nikdy nepočúva, ale verte tomu, že chlapi to majú inak. Tento typ obmedzujúcej vety zvyčajne vyslovujeme v dlhodobom vzťahu, kde je hodnota obojstrannej komunikácie považovaná za samozrejmosť, alebo naopak, ignorovaná. V agresívnejšom a emocionálnejšom tóne táto veta tiež nebude fungovať. Namiesto toho povedzte: Môžeme sa znovu porozprávať o tej situácii?

Si sebec!

Aj túto vetu ste už určite niekedy vyslovili. A nie raz. Je veľmi ľahké ju vypustiť z úst, keď máte pocit, že ten druhý na vás kašle. Je to ale opäť kritické tvrdenie, ktoré toho druhého napáda a spôsobuje ešte väčšie odcudzenie vo vašom vzťahu. Zvyčajne túto vetu hovoríme v okamihu, kedy sme naštvaní, ale pozor, niekedy je ťažké napraviť škody, ktoré môže spôsobiť. Namiesto toho povedzte: Tvoje myšlienky sú momentálne asi inde, že?

Zmenil si sa

Tento typ výroku nikdy nepomôže zlepšiť problémy vo vzťahu. Ak totiž tomuto tvrdeniu veríte, potom musíte zvážiť možnosť, že aj vy ste sa možno zmenili. Vzťah je živý organizmus, nikto v ňom nezostáva rovnaký po celý čas. Zdravý vzťah dokáže akceptovať dynamický rast a transformáciu. Namiesto toho povedzte: Obaja sme sa od tej doby, čo sme sa stretli, zmenili. Čo nám to dalo? Alebo: Čo myslíš, že sa v našom vzťahu najviac zmenilo?

Mám pocit, že som zbytočná a že ma nepotrebuješ

Sme len ľudia a je jasné, že niekedy potrebujeme naozaj cítiť, že sme vo vzťahu potrební. Ale zamyslite sa nad tým, aký nepokojný je obsah tejto vety. Mnoho ľudí hľadá partnerov, ktorí sú od nich emocionálne závislí, len aby podporili svoje nízke sebavedomie. To ale nie je základ pre dobrý vzťah. Váš partner by s vami mal byť preto, že jednoducho chce, bez manipulácie, záväzkov a tlaku. Namiesto toho povedzte: Ako myslíš, že sa naše úlohy vo vzťahu zmenili?

Miluješ ma viac ako tú druhú?

Ak ste niekedy túto vetu povedali, potom to nie je len o drobnom nebezpečenstve neistoty alebo žiarlivosti, ale o tom, že by ste mali váš vzťah prehodnotiť. Všetci by mali mať možnosť zdieľať svoj život a byť vo vzťahu s tým, s kým chcú a koho si zvolia. Ak vstúpi do vášho vzťahu tretia strana, je nutné to riešiť, avšak nie touto vetou. Namiesto toho povedzte: Je zrejmé, že máš dilemu, chcela by som, aby si sa rozhodol teraz, aby sme sa mohli posunúť dopredu alebo diskutovať o budúcnosti.