Ukončenie akéhokoľvek vzťahu je neľahké. Bráni nám v tom stereotyp, ale aj strach z neznámeho a obavy z budúcnosti. Odsúvame nevyhnutné a trápime sa. Odrazu sa nájde kopa dôvodov, prečo vo vzťahu ostať. Niekde však cítime, že to jednoducho nie je ono. Ak vzťah nikam nevedie, je lepšie ho ukončiť, kým sú obaja partneri medzi sebou ešte v akej-takej pohode, aby sa z bezvýchodiskovej situácie nestalo väzenie.

 

V takej situácii sa napätie často nebezpečne stupňuje, hádky a výčitky sa stávajú neznesiteľnými, vyhrotené emócie zvyšujú stres. Alebo naopak, partneri vedľa seba rezignovane prežívajú bez toho, aby sa vzťah vyvíjal. Logický dôsledok je zničená psychika obidvoch partnerov. Koniec je neodvratný, ale scenár je oveľa ťažší, než keby ste boli odišli skôr.

Ukončiť vzťah nie je jednoduché, ani keď je nefunkčný.
Ukončiť vzťah nie je jednoduché, ani keď je nefunkčný.
Zdroj: shutterstock

Prečo sa ho stále držíme?

Sú rôzne dôvody a každá z nás má tie svoje. Medzi najčastejšie patria:

Pochybnosť –Prežili ste s ním niekoľko rokov, no zrazu to prestalo fungovať. Vaše cesty sa pomaly rozchádzajú, názory sa rôznia. No vy si stále pripomínate, aký „sladký“ bol na začiatku. To je však dávno preč. Boli ste spolu dlho, ale teraz s ním nie ste šťastná, preto treba zo vzťahu odísť. Bude to lepšie pre oboch, na každého z vás čaká niekde ten správny partner.

Vlastná pohodlnosť – Neklape vám to, pretože máte každý iné záľuby, názory, rozdielne predstavy o budúcnosti. On leží pred televízorom, vy by ste šli do mesta. Ale v hlave vám víri otázka:mMám si zase zvykať na nového chlapa? Znova sa prispôsobovať a robiť nové kompromisy? Veď napokon nie je vám až tak zle. Nebuďte zbabelá! Začiatky vzťahu sú najkrajšie, hoci často aj náročné. Ale určite je to lepšie, než byť s niekým, koho už nemáte rada a s kým žijete vedľa seba namiesto toho, aby ste žili spolu.

Okolie – Chcete sa s ním rozísť, no okolie vás donekonečna presviedča, aby ste to nerobili. Argumentov sa nájde neúrekom: ste spolu roky, nie ste už najmladšia, čo ak ostanete „na ocot“, lepšie byť s ním ako s nikým. Toto v žiadnom prípade nie je vec členov vašej rodiny či priateľov. Máte vlastný rozum a vlastnú vôľu – využite ich.

Strach – Nízke sebavedomie ženy a dominantný manipulatívny partner môžu byť nebezpečná kombinácia. Takéto ženy si dokážu nahovoriť, že lepšieho si nenájdu, a stávajú sa od muža psychicky závislé. Pre takého partnera je to najjednoduchší spôsob, ako si vás udržať. Čo najskôr mu dajte zbohom!

Ľútosť – To je častý dôvod, keď je váš partner veľmi dobrý chlap, ohľaduplný, láskavý, správa sa k vám pekne, ale... Vaše srdce hovorí niečo iné, preto sa ho nedržte len z ľútosti alebo preto, že je to jeden z tých „dobrých“. Spravíte službu sebe i jemu, ak to ukončíte včas, bez hádok a tragického plaču – len rozhovorom.

Na začiatku to bolo krásne, ale žiť zo spomienok nestačí.
Na začiatku to bolo krásne, ale žiť zo spomienok nestačí.
Zdroj: shutterstock

Ako na to v praxi?

1. Vopred si pripravte, čo mu chcete povedať. Môže vás citovo vydierať, no nedajte sa zlomiť a dopredu rátajte aj s negatívnymi emóciami, ako je krik a plač.

2. Premyslite si miesto, kde sa porozprávate. Mali by ste mať súkromie, môžu prísť slzy, ale i nevypovedané slová, ktoré ste už dlho potláčali, možno aj hádka.

3. Uistite sa, že počas rozhovoru, ako je tento, vás nikto nebude rušiť. Vypnite si telefón alebo ho nastavte na tichý režim. Požiadajte partnera o to isté.

4. Úprimne mu porozprávajte, ako sa cítite a prečo to už nemá zmysel. Ak budú jeho reakcie veľmi zlé a bude vás slovne napádať, ukončite to a odíďte. Ak bude pociťovať to, čo vy, možno sa dostaví úľava aj z jeho strany.

5. Povedzte mu, že ho úplne neškrtáte zo svojho života, a ak bude niečo potrebovať, môže sa ozvať. Poďakujte za spolu strávený čas.

Prečo je dobré nefunkčný vzťah čo najskôr ukončiť?

Ohrozuje psychické zdravie

Ak každý deň znášate nepohodu vo vzťahu, hádky alebo len nezáujem partnera, odrazí sa to na vašom zdraví. Psychickom a niekedy aj fyzickom. Zdravá myseľ môže utrpieť, ak každodenne bojujete sama so sebou pre vzťah, v ktorom to škrípe.

Narúša vzťahy s inými

Nefungujúci vzťah ovplyvňuje aj váš vzťah s okolím. Ak sa pri stretnutí s kamoškami, rodinou alebo kolegyňami len sťažujete na partnera, časom to začne liezť na nervy. Môže sa stať, že vás zo stretnutí začnú vylučovať, pretože do nich vnášate nepohodu.

Odrazí sa na vašom vzhľade

Že vzťah a vzhľad spolu nesúvisia? Keď ste šťastná, vidieť to na vás, rovnako ako keď ste nešťastná. Nespokojnosť vo vzťahu vás oberá o pôvab, žiarivý úsmev, iskru v očiach. Mnohokrát to dospeje až do takého štádia, že žena sa o seba prestane starať. Veď načo, keď to partner neocení...

Potláča sebavedomie

Vnímanie vlastnej hodnoty môže ohroziť aj nezáujem partnera. Nastupuje pocit, že preňho nie ste atraktívna, nedajbože, ak pokukuje po inej. Vaše sebavedomie klesá. Netešia vás stretnutia s priateľmi, nebavia vás koníčky a to nie je správne. Nezabúdajte, že musíte by sama pre seba na prvom mieste.

Vaše skúsenosti

Soňa (27)

Mala som vážny vzťah niekoľko rokov. No zrazu som si uvedomila, že on chce niečo úplne iné než ja a vyžaduje to aj odo mňa. Začala som sa vo vzťahu dusiť a hľadať spôsoby, ako z neho von, no nevedela som ako. Neskôr mi pomohli kamaráti, ktorí videli, ako sa trápim, a povedali, že to nemá zmysel. Rozchod bol ťažký, no po mesiaci trápenia som si uvedomila, že som opäť voľná a môžem sa sústrediť na seba. Bolo to, akoby som sa prvýkrát nadýchla. Neskutočne mi to otvorilo oči i obzory.

Aneta (23)

Ukončila som vzťah s partnerom po dvoch rokoch chodenia, rok a pol sme spolu aj bývali. No boli sme skôr spolubývajúci. Stále chodil k svojej mame na opačnú stranu republiky. Keď zapískala, dobehol a ja som pre pracovné povinnosti ostávala na západe. Bolo to strašné, pretože sme sa veľmi ľúbili. No uvedomila som si, že mi utekajú roky a že žijem s duchom, pretože partner so mnou viac nebol, než bol. Vyšla som z toho veľmi zle – vyzeralo to, že mi prekáža jeho mama. Možno aj trochu prekážala a asi má nejaký podiel na našom rozchode.

Mirka (39)

Rozišla som sa po desiatich rokoch so snúbencom, s ktorým sme žili v jednej domácnosti. On bol spokojný s tým, ako to je, ja som chcela svadbu a dieťa. Raz som mu zbalila veci a povedala som, že ak nehodlá na našom vzťahu niečo zmeniť, môže ísť. Vzal tašku a šiel – taká bola jeho láska ku mne. Moja rodina bola na mňa veľmi nahnevaná, vraj žena v mojom veku a sama! Sústredila som sa na seba, naučila som sa po španielsky a cestovala som. Na dovolenke som spoznala súčasného manžela, s ktorým mám malú dcérku. Všetko zlé je na niečo dobré.

Pohľad odborníčky

Mgr. Janett Šimková, životná a vzťahová koučka 

Mgr. Janett Šimková, životná a vzťahová koučka
Mgr. Janett Šimková, životná a vzťahová koučka
Zdroj: Matus Lago


Z praxe môžem potvrdiť jednu veľkú prekážku – ženy majú problém vzdať sa lásky. Ukončiť vzťah s mužom, ktorého milujú a ktorý miluje ich, hoci im ubližuje, zraňuje ich, zneužíva alebo týra, je pre ne nesmierne náročné a ťažké. Hoci racionálne vedia, že vzťah je bolestný, srdce ich nepustí. Ak si hovoríte „on sa zmení“, hoci je pre vás jeho správanie neakceptovateľné, potom je pre vás takýto vzťah škodlivý. Zostať vo vzťahu s násilníckym, manipulatívnym, toxickým, narcistickým, ale aj so závislým mužom či slabochom bez životného smerovania, ktorý vás využíva, nie je v poriadku. To, čo cítite, a to, čo by ste mali urobiť, nemusí byť vždy to isté. Môžete odísť od muža, ktorého milujete, lebo je to často najlepšie riešenie. Máte túto povinnosť voči sebe, aby ste sa chránili. Život v nenaplnenom vzťahu má pre vás nejaký dôvod. Preskúmajte ho a hľadajte odpovede, čím to je, že sa držíte partnera, ktorý vás zraňuje a ubližuje vám. Býva užitočné spísať si, čo všetko je už za vašimi hranicami a čo nechcete a nemôžete tolerovať. Potom to môžete prebrať s partnerom, aby ste mu dali vedieť, že keď svoje správanie do nejakej určenej lehoty nezmení, je to pre vás dôvod na definitívne ukončenie vzťahu. Musíte to však aj urobiť. Neraz to vyžaduje, aby ste sa dobre pripravili na stratu pocitu bezpečia vo vzťahu (hoci iluzórneho) a aby ste začali posilňovať dôveru v seba – že to zvládnete. Je to proces, postupné kroky. Keď sa zameriate na to, aké možnosti by najlepšie zodpovedali vašim predstavám o bezpečí a láske, dokážete ich zrealizovať. Aj keď sa budete báť, je to v poriadku. Oslovte odborníka. Dovoľte si ísť v ústrety životu bez trápenia a láske bez podmienok. Zaslúžite si to.