Pozor, prichádza noc príležitostí. Hudba, skvelá atmosféra a jedlo, chutné drinky – to všetko vás možno čaká na firemnom večierku. Stretnutie v kruhu kolegov môže priniesť do vašich pracovných vzťahov veľa dobrého. Veď, kde inde stretnete vysmiateho generálneho riaditeľa, ak nie ste jeho asistentka alebo zástupkyňa? Treba si len dať pozor, neprekročiť isté hranice a budete hviezdou každého večierka.

1 Nalaďte sa pozitívne

Ak sa už od začiatku naladíte na pozitívnu vlnu, máte to na polovicu vyhraté. Áno, viem, podobné večierky sú viac či menej povinné, a preto majú trochu inú pachuť. Skúste ich však vnímať ako nedeľnú návštevu starých rodičov – hoci sa na ňu necítite na 100 percent, asi predsa len pôjdete. Stretnete kolegov nahodených v róbach, navečeriate sa a pripijete si na náklady fir- my a prinajhoršom sa môžete nenápadne vypariť skôr (výhovoriek sa nájde viac ako dosť – deti, pes, žiarlivý manžel...).

2 Zabudnite na klebety

Je pravda, že na spoločenskej akcii môžete lepšie spoznať kolegov alebo urovnať menšie nezhody. No v žiadnom prípade to nie je príležitosť, pri ktorej je vhodné pýtať sa na zvýšenie platu alebo koľko kto zarába. A už vôbec nie je dovolené ohovárať firmu. Ohováranie a klebety dokážu narobiť poriadnu galibu, tak sa im na večierku určite vyhnite.

3 Nenapchávajte sa

Pochutnajte si na lahôdkach, koláčikoch aj šampanskom, ale nenapchávajte sa, akoby ste týždeň nejedli. V tomto prípade to nie je kvôli štíhlej línii, ale preto, že to na nikoho nerobí dojem. Ak sa večera podáva formou švédskych stolov, netlačte sa pred kolegov ako kedysi v rade na mandarínky a nepúšťajte sa pri jedení do rizika. Ak napríklad neviete jesť kraba, tak si vyberte niečo jednoduchšie. Nezobkajte priamo z bufetových stolov, jedlo si naložte na tanier.

Ak sa večera podáva formou švédskych stolov, netlačte sa pred kolegov ako kedysi v rade na mandarínky.
Ak sa večera podáva formou švédskych stolov, netlačte sa pred kolegov ako kedysi v rade na mandarínky.
Zdroj: Shutterstock

4 Nežnosti na parkete

Atmosféra je uvoľnená a tanec s fešným kolegom vás rozpálil? No, zatancovať si môžete, dokonca aj trochu zažartovať – to je v poriadku. No nikdy neflirtujte so ženatými kolegami (ja neodporúčam ani so slobodnými). Nie je nič horšie ako kompromitujúce fotografie, na ktorých sa bude zabávať celá firma.

5 Oblečte sa s rozumom

Nájdite kompromis medzi „som krásna a sexi“ a „berte ma vážne, svoju prácu ovládam“. Dôležité je, aby ste sa v oblečení (aj topánkach) cítili pohodlne, nič vás netlačilo a neomínalo.

Oblečte sa tak, aby ste sa cítili príjemne.
Oblečte sa tak, aby ste sa cítili príjemne.
Zdroj: Shutterstock

6 Nič nesľubujte, nič nečakajte

V povznesenej nálade sa ľahko všeličo nasľubuje, ale ťažšie sa to potom plní. Takže si dajte pozor, aby ste sa nezaviazali k niečo- mu, čo nedokážete splniť, ani keby ste ako chceli. A keď vám bude niekto niečo sľubovať, pustite to jedným uchom dnu a druhým von.

7 Meškať zakázané

Je to pracovná párty, takže prísť hodinu po začiatku (slávnostných rečiach, prípitku a podobne) nie je práve najvhodnejšie. Ak prídete v stanovenom čase, dá vám to príležitosť pozdraviť sa s kolegami a povedať si pár milých slov.

8 Vždy s úsmevom

Najbližší večierok je skvelou príležitosťou utužiť si dobré vzťahy, ktoré máte a vytvoriť nové s ľuďmi, ktorých ste predtým stretávali len okrajovo. Hovorte o práci v tom najlepšom svetle, zdôrazňujte, čo máte v pláne, buďte vtipné a usmievajte sa – zapíšete sa do povedomia ako priateľská a príjemná osoba. Aj keď stretnete niekoho, kto vám naozaj nie je sympatický, premôžte sa a vyčarujte úsmev. A hoci by situácia vyzerala akokoľvek neformálne, držte sa na uzde. Toto nie je čas povedať, čo si naozaj myslíte.

Čím viac toho vypijete, tým väčší je predpoklad, že urobíte niečo, čo budete ľutovať.
Čím viac toho vypijete, tým väčší je predpoklad, že urobíte niečo, čo budete ľutovať.
Zdroj: Shutterstock

9 Alkohol iba s mierou

Nezabúdajte, že aj na večierku ste v podstate v práci. Každý postreh môžu nadriadení i kolegovia neskôr vnímať ako súčasť vašej profesionálnej osobnosti. A nič nemôže pokaziť reputáciu viac ako alkohol. Akokoľvek by nadriadení trvali na tom, že treba piť do dna, nerobte to. Čím viac toho vypijete, tým väčší je predpoklad, že urobíte niečo, čo budete ľutovať.

10 Konverzujte s rozumom

Aj na večierku si dajte pozor na to, čo a komu hovoríte. Určite neriešte nepríjemné otázky, problémy. Vždy sa predtým spýtajte samej seba, či to naozaj musíte riešiť na večierku a či to nebudete ráno ľutovať. Buďte diskrétna, kolegovia začnú klebetiť hneď, ako sa nájde príležitosť.

11 Potykajme si

Firemný večierok je skvelá príležitosť na bližšie spoznanie kolegov a vzniká pritom aj vhodná situácia na potykanie si. No nemusíte si potykať s každým, kto o to požiada. Vždy si dobre rozmyslite, či to naozaj chcete. Ak cítite, že si s niektorým z kolegov chcete radšej vykať, tak tykanie nenavrhujte. Ani keď vám už šampanské trochu stúplo do hlavy.

12 Neflirtujte so šéfom

Uvoľnená atmosféra a šéf v dobrej náladičke, ktorému iskria oči, nemusia ešte znamenať, že sa mu môžete vrhnúť do náručia (aj keby ste si boli sympatickí). Nikdy sa nesnažte nepatrične zbližovať so šéfom, vyslúžili by ste si izoláciu od kolegov, možno aj posmech a závisť. Nič z toho pre vás nie je do budúcnosti dobrá vyhliadka.

13 Všímajte si okolie a pomáhajte

Prehnal to váš kolega s alkoholom alebo je sám a tvári sa smutne? Nenechajte ho len tak napospas pochmúrnym myšlienkam, radšej mu pomôžte. Môžete ho posadiť do taxíka a poslať domov alebo sa s ním choďte na chvíľku poprechádzať, prípadne ho vezmite na tanečný parket. Ale v práci mu to už nespomínajte, tvárte sa, že sa nič nestalo. Určite nezabudne. 

Najbližší večierok je skvelou príležitosťou utužiť si dobré vzťahy.
Najbližší večierok je skvelou príležitosťou utužiť si dobré vzťahy.
Zdroj: Shutterstock

Toto radí odborníčka Janette Šimková životná a vzťahová koučka

Ako sa zbaviť trémy pred firemným večierkom či oslavou?

- Bez trémy nie je žiadne vystúpenie – majú ju aj tí najskúsenejší rečníci. Závisí však od tréningu, ako sa k nej staviame. Nič nefunguje spoľahlivejšie ako dôkladná príprava. Oplatí sa vyskúšať si prejav pred zrkadlom, pred niekým, kto nám rád poslúži ako „testovacia vzorka“ alebo sa nafilmovať. Len vďaka tomu si uvedomíme, že trému aj tému dokážeme zvládnuť. S posilneným sebavedomím sa nám bude ľahšie spoliehať na seba.

Existujú nejaké slovné finty, ktoré sa dajú použiť v situácii, keď je trápne ticho?

Závisí to od kontextu, ale vždy sa dá debata zachrániť otázkami, keď necháme druhého, nech rozpráva. Napríklad nadviažete na niečo, čo odznelo a položíte otvorenú otázku. „Zaujalo ma, čo ste rozprávali. Môžete mi o tom povedať ešte niečo viac?“ alebo „Akú máte skúsenosť s...“ „Čo vás v poslednom období oslovilo?“ Oplatí sa mať pripravený aj krátky príbeh alebo historku, ktorou pobavíte alebo zaujmete – niečo z aktuálneho diania v zmysle „počuli ste o tom, že...“ Môže to byť aj osobné – ľudia majú radi autentickosť – môžete hovoriť, čo ste varili, spomenúť domáceho maznáčika... Opatrne však s ohováraním – nehodí sa to a je to nekorektné. Niečo sa dá zachraňovať aj lichôtkami, ale nemalo by ich byť príliš veľa a nemali by byť priame. Viete pochváliť oblečenie, doplnky, topánky, nikdy nie fyzický vzhľad.

Pri obavách zo zosmiešnenia sa môžete spoľahnúť na to, že v rámci konverzácie o nepodstatných veciach je vysoko pravdepodobné, že druhá strana skoro zabudne na to, čo ste povedali. Práve preto si vôbec nelámte hlavu s vymýšľaním zložitých či atraktívnych odpovedí. Úplne postačia krátke a jednoduché. Zmyslom takých rozhovorov je byť príjemný spoločník. Niekedy sa pri tichu môžete dokonca spýtať, že „aj vy máte sklony k introvertnosti?“ Pre introvertov sú „small talky“ nepríjemné, lebo majú obmedzené množstvo energie na socializovanie.

"Ak dostanete pozvánku na oslavu, tak na ňu choďte - je to vraj dobré na nervy minimálne tak ako zeler." F. Scott Fizgerald
Zdroj: Shutterstock

A čo držanie tela – ako prezrádza naše pocity? Ako klamať telom?

Vraví sa, že neverbálnou komunikáciou (všetky prejavy mimo slovných) klamať nevieme, pokým to nemáme natrénované ako politici alebo špeciálni agenti. Ľudia však často nie sú pozorní a nie všetko odhalia.

Pomáha nasledovné:

● Držať telo vzpriamene (zatiahnuť brucho a vystrieť sa, akoby vás niekto zavesil vzadu na krku na háčik).

● Udržiavať očný kontakt so všetkými zúčastnenými.

Usmievať sa alebo aspoň nadvihnúť kútiky, aby nevytvárali chmúrnu tvár.

● Pri sedení mať nohy vedľa seba, nie prekrížené.

● Osobnú zónu si vymedzovať pohybom paží.

Účinné býva dať si ruky v bok. Sebavedome vyzerá tiež to, keď si dáte ruky do vreciek a sú vidno iba palce, ktoré smerujú nadol.

● Pomôcť si môžete aj oblečením, ktoré zvýrazňuje vašu osobnosť a cítite sa v ňom sebaisto.

● Rovnakú službu urobia aj obľúbené doplnky (šatka, šperk, hodinky).

● Na mentálnej úrovni využiť predstavivosť na ma- nipuláciu hlavy a navodiť si príjemné pocity aspoň v predstavách.

Večierok nie je o práci, tam predsa chodíte denne na 8,5 hodiny (najmenej)!
Večierok nie je o práci, tam predsa chodíte denne na 8,5 hodiny (najmenej)!
Zdroj: Shutterstock

Zakázané témy

Peniaze – nie je vhodné pripomínať šéfovi, že vám nedal odmeny, či ho žiadať o zvýšenie platu.

Politika – viesť rozhovory o aktuálnej situácii v mies- tach vojnových konfliktov či v parlamente a rozoberať politickú scénu je absolútne nevhodné, zabudnite na to.

Práca – večierok nie je o práci, tam predsa chodíte den- ne na 8,5 hodiny (najmenej)!