Najnovšia štúdia prezentovaná v Dubline má v tom jasno. Pocit osamelosti so sebou prináša predpoklad, že človeka môže postihnúť predčasné úmrtie. Osamelosť dokonca dvakrát zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Viac ohrozené sú ženy, ale osamelí muži to tiež nemajú ružové.

V dnešných časoch je samota oveľa bežnejším fenoménom. Osamelosť a sociálna izolácia môžu ísť ruku v ruke s nebezpečnými srdcovými problémami či dokonca mŕtvicou. Štúdia odhalila aj to, že ľudia, ktorí sa cítia osamelí, trikrát viac vykazovali známky úzkosti a depresie než zadaní jedinci. Takýto ľudia majú všeobecne zníženú kvalitu života a sú náchylnejší na rozličné ochorenia. 

Prekáža mi, že sa so mnou nerozpráva aj o svojej
Prekáža mi, že sa so mnou nerozpráva aj o svojej
Zdroj: Shutterstock

Výskum zahŕňal dáta od viac ako 13 tisíc pacientov, ktorí trpeli ischemickou chorobou srdca, arytmiou, zlyhaním srdcovej činnosti alebo ochoreniami srdcovej chlopne. Pacienti vypĺňali dotazník, ktorého otázky sa týkali ich fyzického a psychického zdravia. 

Na to, či sa opýtaní cítia osamelí, sa pýtali dve otázky, a to či majú niekoho, s kým sa môžu porozprávať, keď to potrebujú a či sa niekedy cítia osamelí, i keď chcú s niekym byť. Z výsledkov vyplynulo, že osamelosť môže byť spájaná s predčasným úmrtím, zhoršeným mentálnym zdravím a zníženou kvalitou života.