Chronických neverníkov podľa sexuologičky Danice Caisovej netreba odsudzovať. Žiť dvojitý život totiž nie je choroba, títo ľudia sú len inak nastavení.

Doma je zo Silvie starostlivá manželka a mama dvoch školákov. V náručí svojho milenca sa dokáže odviazať a nemyslí na starosti. "Znie to zvláštne, ale svojho muža milujem. Na strane druhej sa nechcem vzdať ani jedného z nich. Vzťah s milencom beriem ako úlet, ktorý ma udržiava v lepšej psychickej kondícii," myslí si úspešná žena, ktorá zatiaľ nemá v pláne s mileneckým vzťahom seknúť.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: Shutterstock

Čo na to sexuologička Danica Caisová?

Musíme pripustiť, že medzi nami existujú ženy či muži, ktorým najviac vyhovuje, ak majú paralelný vzťah. Niektoré jeden, iní aj viacero. Podľa odborníčky to nie je o nespokojnosti v manželstve či v monogamnom partnerstve. „Nenazvala by som to poruchou. Príroda nás nastavila rozmanito, aby sme boli schopní prežiť aj v ťažkých časoch. Teda aspoň niektorí z nás. Preto medzi nami existujú takí, pre ktorých je paralelné partnerstvo možným a často dôležitým predpokladom spokojnosti a vyrovnanosti.

Nie je to o morálke, ako by sa mohol niekto domnievať. Vernosť jednému človeku je iba v období akútnej zaľúbenosti. Ak toto obdobie pominie, sme opäť pripravení vysielať a prijímať erotické signály z okolia,“ tvrdí sexuologička Danica Caisová a jedným dychom dodáva, že neverníci dostali do vienka aj váhavosť a opatrnosť, ktorá im nedovolí nadmieru riskovať.

Kým človek skočí do víru nevery, obyčajne váha, či sa mu to oplatí. Zdalo by sa, že ľudia sa rozhodujú zahýbať partnerovi ľahkovážne, ale vo väčšine prípadov, to tak nie je,“ hovorí odborníčka zo skúseností z praxe.

sex
sex
Zdroj: Shutterstock‎

Muži vedú

Keď sú ženy svojim polovičkám neverné, hovorí sa, že im nasadzujú parohy. Tento výraz sme si osvojili zo zvieracej ríše, keď jelene bojujú o lane. Neverní muži ženám parohy síce nenasadzujú, ale podľa sexuologičky sú častejšie neverní práve oni. „Vyplýva to z prírodného zákona túžby po rozmanitosti. Majú radi pestrosť a sex bez veľkých investícií citových aj materiálnych.“ Aj cudzoložníc je viac ako dosť. Sú však opatrnejšie, menej sa k podvádzaniu priznávajú a viac sa skrývajú.

Zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať

Nejeden scenárista mexickej telenovely sa pri písaní príbehu vyhrá s hlavnými protagonistami tak, že za utuženie vzťahu a vzplanutia ďalšej vlny lásky medzi partnermi môže práve nevera. Aj keď na začiatku niet toho, kto by sa k nej priznal. „Klasik vraví, že najlepšie je zatĺkať. Všeobecne však platí, že čo i len pri najmenšom podozrení by mali milenecký pomer ukončiť. Ak sú však dôkazy o nevere jednoznačné, treba vyjsť s pravdou von a priznať sa,“ radí Danica Caisová.

To, ako sa ktorá dvojica s realitou vyrovná, závisí od mnohých faktorov. „Nech už je dvojica akokoľvek odhodlaná bojovať o vzťah, býva to dlhý a náročný proces. Zastávam názor, že ak je neverný muž a prevalí sa to, žena sa má snažiť vytvoriť doma pokojnú atmosféru a vyčkať. V prípade opačného garde, keď je neverná žena, chlap má trvať na tom, aby sa rozhodla rýchlo a jednoznačne,“ uzatvára sexuologička.

sex
sex
Zdroj: Shutterstock