Vravela som si, že sa to časom upraví. Potom nedostala menštruáciu vôbec. Teraz ju máva zasa pravidelne každý 30. deň, trvá 5 dní, ale je veľmi slabá. Máme čakať, že sa to upraví alebo navštíviť lekára? Dcéra o lekárovi nechce ani počuť. Vraj to bude v poriadku a nemám stresovať.

Daniela, 42

Radšej sa opýtať, ako nevedieť

MUDr. Kotek radí

Dievčatá dostávajú prvú menštruáciu zvyčajne do 15. roka života, po dvoch rokoch by sa mal cyklus ustáliť, čo v princípe u vašej dcéry aj nastalo. Nenapísali ste, koľko dcéra váži, či je chudšia, či obéznejšia, alebo hmotnosť kolíše. Rovnako nepíšete, či nerobí nejaký šport vrcholovo a či nie je vystavená nadmernej záťaži. Tuková vrstva produkuje jeden z kľúčových hormónov – estrogén, ktorý zasahuje do rastu výstelky maternice. Ak je mladá skôr chudšia a nemá záťaž vrcholového športovca, vtedy je to normálne a naozaj nestresujte seba a v neposlednom rade ani vašu dcéru.

Ak sa vám stále niečo nepozdáva, zoberte ju k svojmu gynekológovi. Pozná vás, vašu históriu, vaše choroby, a preto vie zhodnotiť, či ide o fyziologický stav, alebo nejakú anomáliu. Dcéra nech sa návštevy gynekologickej ambulancie nebojí, celé vyšetrenie pozostáva z dobrého rozhovoru, kde lekárovi povie, čo ju trápi a ako sa to celé vyvíjalo v čase. Lekár sa dopýta, čo potrebuje vedieť. Dievčatá bez pohlavného styku sa boja vyšetrenia cez konečník, ale toto vyšetrenie sa realizuje len zriedka, nakoľko existuje kvalitný ultrazvuk, ktorý sa vykonáva cez brucho. Podmienkou je naplnený močový mechúr. Pri tomto vyšetrení vie lekár zhodnotiť veľkosť maternice, veľkosť a funkčnosť vaječníkov, hrúbku výstelky maternice, ktorá sa odlučuje pri menštruácii.

Dobrou správou pre všetky mamy je, že naša najväčšia zdravotná poisťovňa súhlasila, aby od 1. 4. 2018 gynekológovia mohli vyšetrovať aj dievčatá od 15. roku života.

Dievčatá dostávajú prvú menštruáciu zvyčajne do 15. roka života, po dvoch rokoch by sa mal cyklus ustáliť, čo v princípe u vašej dcéry aj nastalo. Nenapísali ste, koľko dcéra váži, či je chudšia, či obéznejšia, alebo jej hmotnosť kolíše. Rovnako nepíšete, či nerobí nejaký šport vrcholovo a či nie je vystavená nadmernej záťaži. Tuková vrstva produkuje jeden z kľúčových hormónov – estrogén, ktorý zasahuje do rastu výstelky maternice. Ak je mladá skôr chudšia a nemá záťaž vrcholového športovca, vtedy je to normálne a naozaj nestresujte seba a v neposlednom rade ani vašu dcéru.

Ak sa vám stále niečo nepozdáva, zoberte ju k svojmu gynekológovi. Pozná vás, vašu históriu, vaše choroby, a preto vie zhodnotiť, či ide o fyziologický stav, alebo o nejakú anomáliu. Dcéra nech sa návštevy gynekologickej ambulancie nebojí, celé vyšetrenie pozostáva z dob- rého rozhovoru, kde lekárovi povie, čo ju trápi a ako sa to celé vyvíjalo v čase. Lekár sa dopýta, čo potrebuje vedieť. Dievčatá bez pohlavného styku sa boja vyšetrenia cez konečník, ale toto vyšetrenie sa realizuje len zriedka, nakoľko existuje kvalitný ultrazvuk, ktorý sa vykonáva cez brucho. Podmienkou je naplnený močový mechúr. Pri tomto vyšetrení vie lekár zhodnotiť veľkosť ma- ternice, veľkosť a funkčnosť va- ječníkov, hrúbku výstelky mater- nice, ktorá sa odlučuje pri menštruácii. Dobrou správou pre všetky mamy je, že naša najväčšia zdravotná poisťovňa súhlasila, aby od 1. 4. 2018 gynekológovia mohli vyšetrovať aj dievčatá od 15. roku života.

Chcete sa poradiť o gynekologických ťažkostiach? Trápi vás nepravidelné krvácanie, bolesti, výtok, návaly tepla? Chcete vedieť viac o rôznych ženských ochoreniach? Potrebujete informácie aj zo sexuálnej oblasti? Napíšte expertovi, gynekológovi MUDr. Miroslavovi Kotekovi z ambulancie Gynkomed, a odpovede si prečítajte každý druhý týždeň len v Novom Čase pre ženy! Píšte na adresu redakcie alebo mail [email protected]