Čo pomáha

Únava nás vie potrápiť

Je jedným z prvých príznakov tehotenstva a objavuje sa často počas celého prvého trimestra. V druhom trimestri zvykne ustúpiť a v treťom opäť prichádza vo zvýšenej miere. Únava jednoducho patrí k tehotenstvu. Je to prirodzená vec. Aby ste však telu dopriali odpočinok, aký potrebuje, využite každú voľnú chvíľku na oddych či krátke zdriemnutie. Pomôže tiež, ak zaľahnete skôr. Hodinku či dve navyše si vaše telo teraz zaslúži. Únavu by ste nemali potláčať pomocou kávy či energetických nápojov – tieto nápoje nie sú v tehotenstve veľmi vhodné. A ešte jeden dôvod na to, aby ste spali viac. Zistilo sa totiž, že ženy, ktoré spali počas posledného mesiaca tehotenstva menej ako šesť hodín, rodili dlhšie a podstúpili cisársky rez štyrikrát častejšie ako ženy, ktoré spali sedem a viac hodín. Ak chcete spať pohodlnejšie, používajte tehotenské vankúše.

Stúpne pôrodnosť po lockdowne?
Zdroj: Profimedia

Pozor, nová nemocenská dávka 

Tehotenské od apríla

Budúce mamičky môžu od apríla tohto roku získať od Sociálnej poisťovne novú nemocenskú dávku – tehotenské. Tehotenské má zabezpečiť tehotnej žene príjem, ktorý bude slúžiť na kompenzáciu zvýšených výdavkov v tehotenstve. Nárok na túto dávku budú mať všetky nemocensky poistené tehotné ženy a tehotné ženy, ktoré čerpajú rodičovskú dovolenku (zamestnankyne) alebo poberajú rodičovský príspevok (SZČO). Nárok na dávku vznikne od začiatku 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, teda od 13. týždňa tehotenstva. Môžete ju získať, ak ste nemocensky poistená v deň vzniku dôvodu na poskytnutie dávky a máte najmenej 270 dní plateného nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom dôvodu na poskytnutie tejto dávky. V prípade SZČO je nutné mať zaplatené nemocenské poistné včas a v správnej výške.

Najčastejší problém

Bolesti v podbruší a tvrdnutie brucha 

Naťahovanie závesného aparátu maternice sa môže prejaviť pichaním a ťahaním predovšetkým na stranách podbrušia, neskôr sa môžu pridať aj takzvané Braxtonove-Hicksove kontrakcie, ktoré sú vnímané ako tvrdnutie maternice až ako mierne bolesti. Ale ak sa nemení nález na krčku maternice, tieto kontrakcie nezvyšujú šancu na predčasný pôrod a sú normálnym prejavom dozrievania svaloviny maternice. 

S magnéziom to nepreháňajte

Pri tvrdnutí brucha zvyknú ženy užívať magnézium. To síce má vplyv na uvoľňovanie kŕčov, ale nemá zmysel užívať ho viac, ako je odporúčaná denná dávka. Podľa odborníkov to ženy s počtom zjedených piluliek magnézia preháňajú.

Má svoj význam

Štikútka už v brušku

Vedci zistili, že pri každom štikútaní sa spustí vlna mozgových signálov, ktoré bábätko zrejme učia regulovať dýchanie. Výsledky výskumu zverejnili vedci v magazíne Clinical Neurophy siology. Vedci sa domnievajú, že štikútanie súvisí s vývojom plodu a novorodenca, keďže je veľmi častým javom. Zaujímavý je aj fakt, že u predčasniatok je častejšia. Štikútaním strávia približne 15 minút denne. Ak sa vám teda natriasa brucho pri štikútke vášho dieťatka, nemajte obavy. Pomáha mu to učiť sa v neskoršom veku regulovať svoje dýchanie, napríklad zadržať dych, keď sa s ním budete hrať na schovávačku.

Najneobvyklejšie mená na Slovensku
Zdroj: Shutterstock

10 najpoužívanejších mien v roku 2020 pre dievčatá a chlapcov

1. Ema, Emma-  Jakub

2. Sofia-  Samuel

3. Nina - Michal

4. Viktória  -Adam

5. Eliška-  Tomáš

6. Natália-  Filip

7. Nela - Oliver

8. Sára - Martin

9. Mia - Matej

10. Hana-  Lukáš

Najneobvyklejšie mená na Slovensku

V roku 2020 pribudlo aj niekoľko naozaj nezvyčajných a netradičných mien. Narodili sa dievčatá s menami Hermiona, Šeherezáda, Kleopatra, Andromeda, Perpetua, Ariel, Fabiola či Infinity a chlapci s menami Achille, Kassandros, Melody, Mustafa, Neymar, Rolex, ale aj Vladan či Vieroslav.