Človek je spoločenský tvor. Obklopuje sa ľuďmi, ktorých spoločnosť je mu príjemná. U nás žien to platí dvojnásobne. Po období puberty, keď máme mnoho skvelých priateliek, sa v dospelosti tento okruh zužuje. Aj keď dobrých kamarátok môžeme mať hneď niekoľko, najlepšiu priateľku máme zvyčajne len jednu. Celé roky dokážeme fungovať so svojou naj v harmónii. Jedna druhej sme oporou, vieme ju vypočuť, pochopiť i poradiť. Dokážeme jej povedať pravdu, aj keď nie je vždy príjemná, a, naopak, vieme prijať dobre mienenú kritiku z jej strany. No môže sa stať, že po rokoch bezproblémového fungovania na nás doľahne akási „ponorka“.

Čím to môže byť?

Venujete si viac času, ako je zdravé

Je skvelé, že sa stretávate aj po dlhých rokoch stále s tou istou najlepšou priateľkou. Takéto kamarátstva od školských čias sú veľmi pevné. Ale ak s ňou trávite viac času ako s partnerom alebo na úkor času pre seba, čoskoro sa jedna druhej presýtite a pôjde skôr o rutinu ako o radosť zo stretnutia.

Nový muž

Častou nezhodou, ktorá dokáže narušiť dlhoročný harmonický vzťah medzi dvoma priateľkami, býva nový partner jednej alebo druhej. Vaša priateľka ruší stretnutia pre svoj nový objav. Ani keď čas trávite spolu, nevraví o ničom inom, len o ňom. Neraz sa stáva, že nový partner jednej z priateliek pokazí dlhoročné kamarátstvo nadobro.

Dieťa

Jedna sa stane matkou, druhá však ešte nie. V tomto prípade býva problémom čas a nové priority. Kým predtým sa v rámci kamarátstva rozoberali problémy obidvoch – pracovné, osobné, rodinné, prípadne témy ako móda a nakupovanie, teraz sa predmetom rozhovorov stali plienky, kašičky, detské choroby.

Nová kamarátka

Ak do vzťahu dvoch žien vstúpi tretia, neveští to nič dobré. V skupine môžu byť aj 4 kamarátky, ale najlepšia je len jedna. Súperenie žien o priazeň najlepšej priateľky môže znamenať koniec vzťahu.

Kamarátky sa vedia pohádať kvôli mužom.
Kamarátky sa vedia pohádať kvôli mužom.
Zdroj: Shutterstock

Čo vám pomôže?

Ako o každý vzťah, aj o priateľstvo sa treba starať. Je jedno, či trvá päť alebo pätnásť rokov. Každá žena potrebuje priateľku, na ktorú sa môže s čímkoľvek obrátiť. Tak ju nestraťte...

1. Pravidelný fyzický kontakt utužuje

Ten sa nedá ničím nahradiť. Komunikácia cez sociálne siete nestačí. Ak je to možné, stretávajte sa v určitých intervaloch. Takto sa vždy vyskytnú témy, ktoré môžete prebrať, novinky, osobný či pracovný život. Treba však v stretávaní nájsť určitú mieru. Či ste zadaná, alebo nie, udržujte a starajte sa o vzťah s dlhoročnou priateľkou. Nie však na úkor seba, partnera ani rodiny.

2. Pozitívne i negatívne

Deľte sa s najlepšou priateľkou o všetko – o to zlé, ale aj o to dobré. Nezameriavajte sa iba na negatívne veci a zážitky, ale podeľte sa s ňou i o zdanlivo nepodstatné maličkosti. Keby ste rozoberali len ťažké témy a problémy, ani jedna z vás by si neoddýchla. Z priateľstva čerpajte pozitívnu energiu. Musí vás posilňovať, nie vyčerpávať!

3. Nebuďte toxická

Aj dlhoročné priateľstvo sa môže pokaziť, ak je jedna z priateliek príliš dominantná. Môže sa stať, že bude druhou, hoci aj nevedomky, manipulovať a podsúvať jej svoje názory a myšlienky.

4. Úprimnosť nadovšetko

Ak sa stalo, že sa v živote jednej z priateliek niečo zmenilo, napríklad pribudol partner alebo dieťa, a vy máte pocit, že správanie tej druhej k vám je iné, povedzte jej to priamo. Veď po rokoch priateľstva sa vzájomne dobre poznáte a viete, aká vaša kamarátka je. Poznáte jej zmýšľanie a reakcie, máte sa navzájom rady. Nemusíte sa báť povedať jej, čo vám prekáža, často bývame prekvapené, že druhá strana ani len netuší, že robí niečo inak alebo zle. Zverte sa jej. Ak je to naozajstná priateľka, pochopí to.

5. Počúvajte, prijímajte, dávajte

Nesnažte sa priateľku presviedčať o svojej pravde. Vypočujte si jej názor, akceptujte ho, no nenúťte ju aby si osvojila vaše presvedčenie. Môžete nahlas vysloviť svoj názor, no to je tak všetko. Ak ste v opačnej úlohe a priateľka do vás doslova „hučí“ s nejakým názorom, nevzdávajte sa toho svojho. Ak zašla priďaleko, vymedzte si hranice a urobte si v tejto veci poriadok čím skôr. Nenechajte sebou manipulovať. Pokúste sa o vzájomné porozumenie a väčšie uznanie.