Viera Z. má ako sekretárka v jednej farmaceutickej spoločnosti skutočne vysnívanú prácu. Zarába pekné peniaze, je uznávaná a obľúbená. Často robí nadčasy, takže domov prichádza pomerne neskoro. „S priateľmi sa preto stretávam väčšinou iba cez víkendy. Vlastne na muža ani nemám čas. Ale niekedy v budúcnosti by som partnera chcela mať,“ dodáva.

Nezávislosť a sloboda

Ženy, ktoré žijú samy, sú nezávislé. S mužmi majú určité skúsenosti a zväčša vedia presne, čo nechcú. Do 30. narodenín väčšina z nich ani nepociťuje, že žije sama. „Má to skutočne veľa pozitív,“ rozplýva sa Viera. „Kto si myslí, že všetky „single“ žijúce ženy sú stále nešťastné, ten sa mýli. Samozrejme, sú momenty, keď aj my túžime po partnerovi. Predovšetkým v zime, keď človek trávi veľa času medzi štyrmi stenami. Alebo vtedy, keď sa plánuje dovolenka.

Neúspešné hľadanie

Nie je však jednoduché nájsť toho pravého. Už som sa zúčastnila dokonca na niekoľkých zoznamovacích, väčšinou tanečných akciách pre ľudí nad tridsať rokov, ale tam prídu aj tak všetci ženatí a hľadajú iba dočasnú zmenu.“

Mnohí utečú

Prečo je také ťažké nájsť vhodného partnera? Partnerov na výber by malo byť dosť, lebo stále viac ľudí žije osamotene. Odborníci tvrdia, že keď človek dosiahne tridsiatku, prvú fázu na založenie rodiny, žiaľ, už nestihol. Mnoho potenciálnych partnerov je už zadaných. Potom je ťažké nájsť toho pravého. Pred tridsiatkou je to ľahšie. Lenže to je čas, v ktorom si ženy v zamestnaní budujú určité postavenie, pracovne sa realizujú a mnohé majú za sebou prvé partnerské zlyhania a sklamania.

Keď s tridsiatkou príde opäť chuť na nový partnerský vzťah, mnohé z nich majú naponáhlo. A to nie je dobrý predpoklad, lebo kŕčovitá snaha zriedka vedie k úspechu. „Keď muž vidí, že žena stále myslí na vydaj a deti, rýchlo utečie,“ hovorí Viera a jej priateľky Eva (31) a Zuzana (35) jej dávajú za pravdu.

Samota im vyhovuje

Aj keď sa nájde v živote osamelo žijúcej ženy mnoho pádov, veľa kompromisov by tieto tri priateľky s partnermi nerobili. „Keď je človek sám, nemusí na nič brať ohľad,“ hovoria jednomyseľne. „Aj keď sa nikdy nevzdávame nádeje, že ten pravý ešte príde, vieme si zariadiť život aj tak.“

Ako nájsť vysnívaného muža?

Po tridsiatke má človek naivitu a bezstarostnosť mladosti za sebou a chce investovať čo najmenej, aby sa opäť nezranil. Ale len ten, kto má odvahu vyrovnať sa s prípadnými sklamaniami, má nádej nájsť toho pravého.

Nestačí sedieť doma a čakať, kým vysnívaný muž sám zazvoní na dvere. Choďte medzi ľudí, zblížte sa s inými. Chodievajte tam, kde sa dobre cítite. Pomocou siete priateľov sa udialo už všeličo.

POHĽAD MUŽA: Kamil Charvát

Sestra si požičala na víkend film s názvom Bridget Jones 2, a keďže sa mi prvý diel celkom páčil, pozerali sme ho spolu. Bridget asi nie je typickou predstaviteľkou generácie žien, ktoré sú „single“ s tridsiatkou na krku, ale má obrovský úspech. Panika z veku a zúfalé hľadanie životného partnera sa však nevzťahujú výlučne na ženy. Minule som sa o tom bavil s kamarátom. Obaja budeme mať tento mesiac 26 rokov a obaja sme single. Zatiaľ nás síce nepostihla panika, lebo máme ešte dosť času, a okrem toho s mužmi je to ako s vínom – čas nám len pomáha (ak sme dobre skladovaní). Ale už sme o tom začali minimálne premýšľať.

POHĽAD ŽENY: Lenka Sulovská

K tridsiatke sa približujem míľovými krokmi, hoci nie som single. Zatiaľ ma to však nezaťažuje, skôr naopak. Neznamená to však, že by som si nechcela založiť rodinu. Viem si presne predstaviť ženy, ktoré sa potrebujú povydávať a následne kočíkovať spolu s kamarátkami svoje deťúrence. Ale ak sa budú naháňať za mužom, ktorý im to umožní, len veľmi ťažko budú naozaj spokojné. Všetkým dámam, ktoré sú okolo tridsiatky, len môžem odkázať, aby si naďalej užívali svoju slobodu, pretože keď príde hoci aj ten pravý, budú musieť urobiť mnoho kompromisov. Aj keď musím uznať, že sú to kompromisy za niečo vzácne – ako je partnerský vzťah.