Určite ste to už zažili a poriadne vás to vyviedlo z miery: Niekto vás slovne napadne a je pritom ešte aj drzý, vy však ostanete ticho ako ryba, pretože vám v tej chvíli nezídu na um vhodné slová obrany. Neskôr, keď nad tým premýšľate, zrazu máte poruke kopec argumentov, už je však neskoro. Naučte sa použiť správne slová v správnej chvíli!

Zasmejte sa na sebe

Po porade sa prídete spýtať kolegyne na vysvetlenie konkrétneho problému, no ona vašu nevedomosť zovšeobecní slovami: „Ty si zase vôbec ničomu neporozumela!“ Samozrejme, že to je pre vás nepríjemné a poriadne urážajúce. Vietor z plachiet jej však vezmete, ak nebudete odporovať, ale vystrelíte si sama zo seba. Napríklad jej povedzte: „Vieš, my blondínky to máme v živote ťažké.“ Čím bude vaša odpoveď absurdnejšia, tým lepšie. Dokážete tým svojmu protivníkovi, že si viete vystreliť aj sama zo seba, a jeho posmešok už nebude mať taký účinok.

Zámerne zle pochopte

„Jej šaty sú naozaj nemožné!“ počujete ohovárať susedu váš najnovší úlovok z obľúbeného obchodu. Uvidíte, aká zostane prekvapená, keď sa otočíte a zareagujete slovami: „Vravela si, že moje nové šaty sú originálne? Ďakujem, preto som si ich kúpila.“ Táto vaša taktika ju prekvapí a vám zaručene zlepší náladu – veď ste vlastne dostali kompliment!

Dajte im za pravdu

„Ty si ale poriadne pribrala!“ konštatuje váš starý známy, ktorého ste stretli po rokoch.“ Jasné, že tieto slová žiadnej z nás nepadnú dobre, a keďže nemienite túto tému ďalej rozvíjať, jednoducho mu pritakajte: „Áno, pribrala som, čo už, to je vekom.“ Tak tému jednoducho ukončíte. Ak to chcete ešte trošku priklincovať, dodajte: „Budeš mať lepší pocit, keď ti dám za pravdu?“ Mnoho ľudí na to viac nebude reagovať.

Vráťte zasadený úder

Práve ste vošli do obchodu, ktorý má krátko pred zatvorením. Neochotná predavačka vás privíta slovami: „Poponáhľajte sa, o desať minút zatvárame!“ Nedajte sa a zareagujte podobným spôsobom: „A vy máte desať minút na to, aby ste mi predali večerné šaty.“ Možno vám to pripadá drzé, no zaručene to funguje. Tvrdením proti tvrdeniu totiž vyprovokujete partnera do činu. Iný príklad: Niekto vám povie, že ste nemožná. Nedajte sa a zakontrujte mu: „A vy ste nezdvorilý.“ Čo k tomu môže dodať?

Reagujte protiotázkou

„Prečo si taká háklivá?“ spýta sa vás manžel po hádke. Na jeho urážajúcu otázku reagujte protiotázkou: „Čo si tým presne myslel, že som háklivá?“ Takto ho donútite, aby sa nad slovami, ktoré použil, zamyslel a aby vám ich presnejšie vysvetlil – čo niekedy môže byť naozaj ťažké. Táto metóda je dobrá aj v tom, že sa možno o sebe alebo iných dozviete niečo nové.