„Cítiť, milovať, trpieť, obetovať sa, to bude vždy obsahom života ženy,“ povedal kedysi slávny francúzsky spisovateľ Honoré de Balzac. Platí to však ešte?

Jana, ktorá pred pár dňami oslávila štyridsiatku, spoznala svojho súčasného manžela Rasťa, keď mala len osemnásť. On mal takmer o dvadsaťpäť viac, za sebou tri nevydarené manželstvá, z ktorých sa narodili dve vydarené deti. Rovno jej vtedy povedal, že o ďalšie potomstvo už nemá záujem. Chce vraj najmä pokoj. Vzťah by chcel mať, ale tiež dal veľmi zrozumiteľne najavo, ako si predstavuje, že by to malo fungovať. On bude živiť domácnosť, ale aj určovať pravidlá. Jana na tieto podmienky pristúpila. Samu seba dala do úzadia a poprela všetko, o čom vôbec snívala, čo plánovala, po čom túžila. Vtedy totiž najviac chcela svojho milovaného Rasťa.

Oplatilo sa?

Na začiatku vzťahu sme zamilované. Príroda to zariadila tak, aby sme spolu chceli byť, aby sa páry dávali dohromady a mali spolu deti. A tak my ženy občas ustupujeme a privierame či úplne zatvárame obidve oči. Ale pozor! Túto akútnu fázu zamilovanosti je skvelé užiť si, ale ak sa dá, nerobiť takzvané rýchle pohyby.

Obzvlášť závažné rozhodnutia a tie, ktoré sa veľmi odlišujú od predstáv o živote a budúcnosti, ktoré sme mali pred vzťahom, by sme nemali uponáhľať. Podľa odborníkov môže všetko vyzerať inak, reálnejšie až vtedy, keď prvé očarenie opadne. Práve rozhodnutia alebo dohody, ktoré uzatvoríte vo chvíľach opojenia z druhého človeka, vás môžu časom dobehnúť a mrzieť. Začnite premýšľať, či je to naozaj tak, ako ste to chceli, či ste sa neunáhlili, či zo seba nerobíte tak trochu hlupaňu. A nedajbože, aby ste dospeli k záveru, že je to tak. Potom máte len dve možnosti. Ísť od seba alebo sa pokúsiť všetko nastaviť nanovo. Oboje môže, a najpravdepodobnejšie aj bude, bolieť.

Ako predísť pohrome?

V prvom rade skúste nepodliehať očareniu úplne. Neunáhľujte svoje rozhodnutia, odložte ich trochu na neskôr a viac spoznávajte partnera, a vlastne aj samu seba. Podľa odborníkov je nielen v partnerstve potrebné pracovať na svojom sebavedomí. Premýšľať nad tým, čo potrebujem a čo naozaj chcem. Teraz, ale možno aj o pár rokov. Veľmi dôležité je o svojich predstavách hovoriť s pratnerom. A nielen hovoriť, ale tiež počúvať jeho názory. Skvelé je predstavovať si filmy s rôznymi možnosťami rozhodnutí. Ako sa cítim, keď zvolím toto alebo toto, či inú možnosť? Ako vyzerá môj deň, môj život... a ako sa mi to pozdáva?

Náš mozog je úžasný – čo si dokážeme predstaviť, dokážeme aj v skutočnosti prežiť. Máme teda šancu vyskúšať si tak trochu rôzne scenáre nanečisto. Môže sa totiž celkom ľahko stať, že to, čo vám pred pár mesiacmi alebo rokmi pripadalo ako skvelý nápad a nemali ste s tým vôbec žiaden problém, začne byť s odstupom času prekážkou, a to poriadne veľkou a nepríjemnou.

Svet podľa chlapa

Vždy nemusí ísť o deti či kariéru. Ustupujeme v mnohých veciach. Jedna moja známa viedla dlhé boje pre miesto, kde budú žiť – v Bratislave alebo v malom meste. Obaja mali svoje argumenty a ani jeden nechcel ustúpiť. Ona si nevedela predstaviť, že by opustila priestor, v ktorom žije, on nevedel predýchať, že nebudú žiť v domove, ktorý „vybudoval“. Pretože o strechu nad hlavou sa predsa má postarať chlap! Ona si to nemyslela a spor sa skončil rozchodom.

Zábava musí byť...

... ide len o to, kto sa baví. Ďalšia moja známa Lenka je vegetariánka, propagátorka zdravej stravy. Jej manžel je ukážkový mäsožravec a milovník omáčok a pečených kolien. Mama ho vychovala vo viere, že úlohou ženy je... variť. To, čo chutí hlave rodiny, mužovi. Lenka teda varí dve jedlá, pretože na brokolicu sa ten jej pán domu skrátka nemôže ani pozrieť. Ona s tým nemá až taký veľký problém, ale občas jej toto zdvojené vyváranie ide poriadne na nervy. Takže niekedy vyhlási štrajk a vyrazí s priateľkami na babskú jazdu. Zatiaľ im to funguje, pretože sú obaja zamestnaní a varí sa zväčša len cez víkend, ale čo keď pôjdu do dôchodku?

Všetko má svoje hranice

Ak je vzťah založený na vzájomnom rešpekte a tolerancii, mali by ste si vedieť poradiť aj s tým, že máte rozličné priority a záujmy. Často sa dá popri možnosti A a B nájsť aj možnosť C či D. Stojí za zamyslenie, čo chcete obetovať a čo už je príliš. Ak sa v partnerstve cítite ako obeť, niekde sa to prejaví, vzťah to zaťaží. A je pritom jedno, či zostanete celý život ženou v domácnosti, pretože váš partner je žiarlivý ako Otello a nechce vás pustiť medzi ľudí, alebo sa dohadujete o tom, či je lepšie ísť k vode alebo do hôr. Skrátka a dobre – myslite aj na seba!  

Zmeňte zlé dohody

Dohody sa často dajú meniť. Nesmiete pri nich zostať len preto, že žiadať o to je pre vás „nepríjemné“. Navrhnite, čo chcete namiesto zlej dohody, ako si to predstavujete. V tom je často problém. Nedáme si tú námahu, aby sme hľadali riešenia. Argument „mne už to nevyhovuje“ sa zväčša rovno zmetie zo stola. A ak aj nie, partnerovi sa na základe tejto požiadavky ťažko niečo mení...

Nerozdajte sa celá

Mať súcit, chcieť niekomu pomôcť, myslieť na ostatných je v poriadku. Ale určite si mantinely. Nemusíte všetko rozdať, oželieť posledné euro, zachrániť celý svet. Ak naozaj chcete pomáhať, začnite od seba. Keď budete vyrovnaná, budete vedieť, čo chcete a budete si sama seba vážiť – bingo, vyhrali ste! A oveľa ľahšie sa vám bude pomáhať aj ostatným. Ale nezamieňajte si pomoc s obetovaním sa. Tým, že sa budete neustále niekomu podriaďovať a prispôsobovať, nikomu nepomôžete a sebe uškodíte. Posledná rada: brať vie každý, dávať málokto, naučte sa tieto veci rozpoznať.

Nemlčte a riešte

Je absolútne normálne, že sa životné prio­rity s postupujúcim časom menia. Ak vám už nevyhovuje to, čo doteraz, pripadáte si zahnaná do kúta a nespokojná, nenechajte to tak, ale porozprávajte sa o tom s partnerom. Môže sa stať, že manželia uzatvoria dohodu: žena sa bude starať o deti, muž si bude budovať kariéru. Keď však deti odrastú, už nie je dôvod byť im k dispozícii 24 hodín denne. Meníme sa my, situácie a aj potreby rodiny. Musíte na to reagovať. Status quo v konečnom dôsledku neprospieva nikomu. Meniť podmienky nebýva síce jednoduché, no veľmi vám pomôže, keď budete vedieť, čo vám robí dobre, čo je nepríjemné a čo naozaj chcete.

Náš tip

Film: Teória všetkého

Stephen Hawking, jeden z najgeniálnejších ľudí sveta, ktorý ho len nedávno opustil, mal choré telo, ale myseľ, ktorá nemala konkurenciu. A mal aj lásku, ktorá kvôli nemu obetovala všetko!

Stephena vo filme stvárnil Eddie Redmayne, v úlohe prvej oddanej manželky excelovala Felicity Jones.
Stephena vo filme stvárnil Eddie Redmayne, v úlohe prvej oddanej manželky excelovala Felicity Jones.
Zdroj: RCA