Manželia sú na svoje deti, Tomáša (9) a Miriamu (7), veľmi pyšní. Starší syn chodí do tretej triedy a je naozaj šikovný. Zvláda všetky domáce úlohy a sníva o tom, že bude pilotom. Jeho mladšia sestra je živé dieťa a niekedy rodičov celkom rozčúli svojou tvrdohlavosťou.

Rozdelenie starostlivosti

„Keď som vystresovaná, musím sa niekedy veľmi snažiť, aby som sa neprestala ovládať. Našťastie, môj manžel máva často nočné služby a počas dňa mi pomáha so starostlivosťou. Je to praktické, pretože som nastúpila na plný úväzok ako zdravotná sestra v domove dôchodcov. Súrne sme potrebovali ďalší príjem, tak sme situáciu museli riešiť takto. Keď prídem z práce domov, on práve odchádza, tak je vždy niekto s deťmi a nemusíme platiť opatrovateľku,“ hovorí Kristína.

Zmena správania

„S týmto rozdelením práce som bola spokojná až dovtedy, keď mi raz pri obedňajšej hádke dcéra drzo odpovedala, že pri ockovi nemusí zjesť to, čo jej nechutí. Rýchlo mi došlo, že môj muž im toho dovolí viac ako ja. Dcéra to ešte zaklincovala slovami: ,Pri ocinovi nám je lepšie ako pri tebe!‘ Musím sa priznať, že v tom momente mi zovrela vnútro žiarlivosť. Uvedomila som si, že manžel sa snaží získať si malú nevraživú Miriamu na svoju stranu. Alebo bolo preňho jednoduchšie dovoliť jej všetko, čo chcela, aby mal pokoj? Ako vždy, uľahčoval si to a tým sa stal u detí obľúbenejším. Ja som teraz ich ,zlá mama‘ , ktorá jediná trvá na nejakých pravidlách. To je nefér!“ rozčľuje sa Miriam.

Rozhovor rodičov

Kristína sa rozhodla, že sa o výchove detí porozpráva so svojím mužom. Keď mu spomenula poslednú príhodu, len ju vysmial. „Nevedel som, že si taká žiarlivá! Okrem toho si myslím, že tvoja výchova je zastaraná. Ja tiež deťom nedovolím všetko, ale nemusím každú maličkosť riešiť krikom alebo trestom. Ak nechcú pri obede jesť zeleninu, nenútim ich, ale pri ďalšom obede im naložím jej dvojnásobnú porciu. Postupne si tak zvyknú, že sa im neoplatí odmietať ju,“ vysvetlil jej svoj systém Adam.

Odlišná výchova

„Najskôr ma jeho tvrdenia rozčúlili, no s postupom času som prišla na to, že naozaj fungujú. Začala som ho pozorovať a zistila som, že pozná ešte niekoľko účinných výchovných trikov. Pochopila som, že muži dnes plnia svoju otcovskú rolu inak – zodpovednejšie. Napriek tomu som mu lásku detí trochu závidela. Občas som od Adama odpozerala jeho metódy. O nejaký čas sa manžel s deťmi chystal na ihrisko, mne sa nechcelo ísť a mala som v pláne upiecť koláč. Na to dcéra reagovala slovami: ,Mami, poď s nami, bez teba tam nebude zábava!‘ Nebolo mi treba viackrát hovoriť a s radosťou som šla na ihrisko s nimi...“