Vytipovali sme pre vás problémy, ktoré vo vzťahu zvyčajne časom vyvolajú problémy oveľa hlbšie. Ako je na tom ten váš vzťah?

Existujú štatisticky a vedecky podložené signály, ktoré vám naznačia, že je váš vzťah alebo vzťah vašich priateľov v ohrození.

1. Nudíte sa spolu

Ak nemáte spoločné koníčky a záujmy, je dosť pravdepodobné, že sa časom začnete nudiť. Podľa magazínu Psychological Science sú páry, ktoré spája nadšenie pre spoločnú vec, šťastnejšie. A dokonca sú šťastnejšie aj také páry, kde má každý svojho koníčka, a dokážu sa v ňom vzájomne podporiť.

2. Veľa sa hádate, hoci na začiatku vzťahu ste sa nikdy nehádali

Ak sú u vás hádky na dennom poriadku, zamyslite sa, či ste sa začali hádať v prvých dvoch rokoch vzťahu. Ak sa hádate v podstate od začiatku, máte podľa nedávnej floridskej štúdie šancu nezhody priebežne vyriešiť k obojstrannej spokojnosti.

3. Závidíte si

Závisť by ste možno v partnerskom vzťahu nečakali, ale napriek tomu sa často skrýva za nedostatkom prejavov uznania úspechov partnera. Ak je vám teda jedno, že tím vášho drahého rozsekal futbalistov z vedľajšej obce, mali by ste sa nad sebou zamyslieť. Logicky asi manželovi nezávidíte futbal ako taký, ale možno čas, ktorý má pre seba či uznanie ostatných. Podľa štúdie uverejnenej v prestížnom The Journal of Personality and Social Psychology totiž majú vzťahy, v ktorých si partneri preukazujú uznanie a sú na svoje úspechy navzájom hrdí, dlhšiu životnosť.

4. Milujete sa sporadicky

Štatistiky jasne ukazujú, že páry, ktoré majú sex aspoň jedenkrát týždenne, sú šťastnejšie, spokojnejšie a harmonickejšie, než tie, ktoré sa milujú len raz za mesiac.

5. Obklopujete sa rozvedenými či nešťastnými ľuďmi

Páry s rozvedenými priateľmi alebo priateľmi žijúcimi v nešťastnom manželstve majú podľa výskumu Brownovej univerzity o 75 % vyššiu pravdepodobnosť, že sa rozvedú tiež. Vnímajú totiž rozvod ako čosi spoločensky prijateľné.

6. Ste príliš krásny pár

Čím to je, že tie najkrajšie dievčatá skončia zvyčajne s pupkatými týpkami? Budete sa diviť, ale nemôže za to výška ich účtu, ako sa zvyčajne traduje. Podľa jednej štúdie sa krásne ženy cítia s menej atraktívnymi mužmi lepšie. Nemusia vedľa nich s nikým súperiť o pozornosť.