Pretože je náš týždenník Nový čas pre ženy určený ženám a nie mužom, nebudeme riešiť to, čo by mal pri tomto naozaj nelichotivom probléme robiť chlap. Pozrieme sa na celú vec zo ženskej stránky a povieme si aj to, prečo sa takéto niečo môže stať. Dôvodov môže byť hneď niekoľko a nemusí to byť to prvé, na čo pomyslíme: že si naša polovička asi našla milenku alebo že sme pribrali a náš najdrahší radšej sleduje televízny športový prenos ako nás – v nočnej košeli po starej mame.

Ide to z nich ako z chlpatej deky...

… ak vôbec. Muži o tomto probléme hovoria neradi a ak ich postihne, radšej sa sexuálnym hrám vyhnú alebo dokonca zdupkajú. Problém však nemusí byť v tom, že sa im už nepáčime, ale môže mať oveľa hlbšiu podstatu. Sexuálnu dysfunkciu totiž môžu spôsobiť fyziologické, zdravotné aj psychologické problémy, nádorové ochorenia, ako aj nevhodný životný štýl (alkoholizmus, fajčenie), vzťahové problémy. Horšou správou je, že prvé príznaky sa zjavujú už od 45. roku života, kedy sa inak muž cíti v plnej sile. Ak nezistíme, čo sa deje, a včas nezasiahneme, môže tento nepríjemný hendikep dokonale zničiť chuť do života dovtedy inak šťastného páru.

Svoje vie povedať aj cukrovka

Pod nefunkčnosť sa v dnešnej dobe podpisuje najmä všadeprítomný stres a vyčerpanosť. Tá je hádam najsilnejšia práve okolo päťdesiatky, no nevyhýba sa ani mladým mužom. Ani tí sa stresu dnes nevyhnú: práca, rodina, hypotéka, to všetko si vyberá svoju daň. K nadpriemerným sexuálnym výkonom určite neprispeje ani strach zo straty zamestnania, ktorý sa stal v posledných rokoch národným hitom. Výhra nie je ani zväčšená prostata, nefungujúci cievny systém či nástup cukrovky, pri ktorej je práve zhoršená erekcia jedným z príznakov. A možno ste sa stretli aj s „citlivými“ ženami, ktoré v spoločnosti s obľubou riešia veľkosť penisu svojho partnera, pričom ten stojí po ich boku, a vôbec ho nešetria...

Milovať sa dá aj inak

Odborník sexuológ vás vypočuje, vyšetrí a podľa potreby určí spôsob, ako sa bude postupovať ďalej. Po vylúčení organickej príčiny príde na rad ďalšia liečba v podobe psychoterapie alebo liekov. Na trhu je množstvo preparátov, ktoré účinkujú pri mechanickej stimulácii. Môže sa však stať, že napriek liečbe a všetkým opatreniam sa váš partner stane impotentný. Nemusí to však ihneď značiť koniec milostného života, najmä v prípade, ak ho máte rada. Sexualita medzi vami môže nabrať podobu nežností, láskaní, čiže uspokojenia aj iným spôsobom. A okrem toho, na trhu je množstvo sexuálnych náhrad, ktoré si môžete zadovážiť v kamennom obchode alebo cez internet. Váš sexuálny život sa tak síce zmení, bude iný, ale to neznamená, že pri ňom nezažijete vzrušenie a uspokojenie.

Záruka na dobrý sex? Nejestvuje

Nechceme nikomu brať ilúzie, ale je to tak. Aby sme však znížili riziko, treba zdôrazniť, že výber vhodného partnera je dôležitý aj po sexuálnej stránke. Je pravda, že jeho výkonnosť nemusí a ani nebude trvať večne, ale je viac ako žiaduce spoznať partnerovu sexualitu, aby sme vedeli, čo nás na spoločnej ceste životom pravdepodobne čaká. A pokiaľ by ste chceli záruku, že sex bude po celý život rovnako dobrý, ako na jeho začiatku, máme pre vás dve odpovede. Postupom rokov a vzájomným spoznávaním môže byť dokonca lepší a lepší, ale aj naopak. Opäť sem totiž vstupujú vzťahové či biologické aspekty, ktoré menia myslenie a potreby každého z páru. Je teda na nás, ako sa k sebe správame, ako sa vnímame a čo si chceme a vieme pri spolužití vzájomne odovzdať.

Naozaj záleží na veľkosti?

Každá z nás je iná a veľkosť mužského prirodzenia nemusí rovnako vyhovovať dvom ženám. Priemerná dĺžka penisu je 12,5 centimetra. Toľko hovorí svetový prieskum, ktorý si posvietil na všetky rasy. Je to málo alebo veľa? Odpoveď by znela zrejme rozdielne, ale ruku na srdce, milé dámy. Dôležitejšia ako veľkosť je kreativita partnera, ktorý pod našim vedením dokáže spraviť to, čo v posteli očakávame. A ak sa stane, že medzi vás trvale vstúpia problémy zníženej erekcie, hovorte spolu o tom. Pomôžte svojej polovičke a veľmi citlivo nastoľte túto chúlostivú tému, ktorá ho tak veľmi trápi. Neváhajte a spoločne navštívte odborníka, ktorý v rámci párovej terapie nájde podstatu problému a pomôže vám ho vyriešiť.