Ste po hádke so svojou polovičkou totálne rozhádzaná? Podľa istej štúdie váš partner trpí ešte viac, rozdiel je len v tom, že to len ťažko prizná.

Ona: „Musíš sa otočiť za každou sukňou?“ On kontruje: „Čo máš zas svoje dni?“ Očakáva, že ju ešte viac podráždi, veď očividne ju nechce brať vážne a takú „strašne dôležitú tému“ odbaví myknutím pleca a hlúpou poznámkou. Hoci sa môže zdať, že muži dokážu svoje polovičky nonšalatným spôsobom dostať na pokraj šialenstva, mali by ste vedieť, že je to len zdanie. V skutočnosti sú to oni, ktorých partnerské spory stresujú oveľa viac.

Hladina kortizolu stúpa

Istá americká štúdia poverila zapojené páry, aby začali diskutovať na dané témy. Najskôr mali dvojice rozoberať všeobecné veci ako politika, počasie, najnovší seriál, následne museli prejsť na vzťahové problémy. Vedci merali hladinu stresového hormónu kortizolu v krvi krátko pred diskusiou a následne 20 minút po nej. Čísla nesklamú: Akonáhle začali dvojice preberať vzťahové záležitosti, hladina kortizolu v krvi u mužov prudko stúpla a neklesala ani po dlhšom čase. Naopak, u žien nestúpal kortizol tak výrazne a po hádke sa čoskoro dostal na úroveň normálu.

Hádky mužom neprospievajú

Zatiaľčo ženy po hádke často cítia uvoľnenie, na mužov doľahne stres. Ako je to možné? Ženy sa hádkou dokážu zbaviť nahromadeného napätia a to, že sa z duše posťažujú a vyplačú, prináša oslobodzujúci pocit. Pritom je jedno, či ide o hádavý alebo harmonický typ ženy. Pre ženy je skrátka dôležité otvorene rozprávať o partnerských problémoch, zatiaľčo pre muža je príjemnejšie všetky ich zamiesť pod koberec.