Začína to byť medzi vami vážne, možno už máte za sebou aj zásnuby... Predtým, ako sa pustíte do ďalšej kapitoly (manželstva), toto by ste mali vedieť.

1. Musíte sa vedieť o všetkom úprimne porozprávať

Tisíckrát ste to počuli, áno, komunikácia je vo vzťahu najdôležitejšia. Nie je to žiadna náhoda! Ak s niekým plánujete dlhodobý vzťah, bez úprimných rozhovorov o všetkom možnom aj nemožnom sa nezaobídete. Nikdy nesmiete mať pocit, že sa s ním o niečom bojíte alebo nechcete porozprávať.

2. Nesmú vás vytáčať a stresovať maličkosti

Časom určite zistíte, že vás na partnerovi rozčuľujú desiatky drobností, zvykov, zlozvykov, vlastností, nedostatkov. Čím skôr si uvedomte, že pre vás oboch bude lepšie tieto maličkosti prehliadať, aby ste sa mohli sústrediť na dôležité veci, na ktorých naozaj záleží.

3. Musíte sa naučiť efektívne hádať

Po každej hádke sa urazene uložíte do postele a neprehovoríte k nemu hoci aj dva dni? Chyba. Táto stratégia nikdy nebude fungovať, chlapa tým zbytočne rozčuľujete, a keď mu to urobíte desaťkrát za sebou, prestane si vaše fňukanie všímať. V najhoršom odíde za inou, ktorá ho podobnými scénami nebude unavovať... Nedovoľte, aby to zašlo tak ďaleko! Ak vás niečo trápi, spomeňte si na bod č. 1 a snažte sa konfliktom šikovne predchádzať. Najmä, ak sa dookola opakujú. A keď nejaké nastanú (a buďte si istí, že nastanú), hádajte sa konštruktívne, vypočujte si jeden druhého, neútočte, nevykrikujte si staré krivdy. V manželstve ide najmä o riešenie problémov, nie hľadanie vinníka.

4. Ej, tie každodenné kompromisy

Obaja občas musíte súhlasiť s kompromisom. Pripravte sa, že to nebude vždy podľa vašich predstáv. Vianoce doma, u vašich rodičov, u svokry? Výchova detí, výber škôlky, školy, krúžku, dovolenky, kúpa auta, umývanie riadu, vynášanie smetí... A mohli by sme pokračovať ďalej... Bude to náročné, ale nie nemožné. Vaše rozhodnutia neovplyvňujú len to, čo bude s vami, ale najmä s vami oboma! A keď sa neviete nijako dohodnúť, skúste zaviesť prísne pravidlo - raz ty, raz ja. Chce to hlavne veľa trpezlivosti! :)