Koľko žiarlivosti vydrží láska?

Ako vzniká

Dôverne poznáme ten pocit: Stiahne sa nám žalúdok a hlavou prebehne otázka: Má niekoho iného? Zostaňte nad vecou, pravdepodobne je to len výplod vašej fantázie. Za silnou žiarlivosťou sa väčšinou skrývajú pochybnosti o nás samých. Cítime sa nehodní lásky, málo atraktívni či nedostatočne múdri, skrátka, nie dosť dobrí, aby sme partnera urobili šťastným. Máme strach, že stratíme toho, koho najviac milujeme, a preto sa snažíme si ho pripútať. Pri žiarlivostných scénach si vlastne vynucujeme pozornosť. Aj negatívna skúsenosť z predchádzajúceho vzťahu zohráva svoju úlohu. Kto zažil, aké je to byť podvedený, zostane väčšinou dlho podozrievavý.

Ženy a muži žiarlia inak.
Ženy a muži žiarlia inak.
Zdroj: Shutterstock

Kto nežiarli, nemiluje?

Do určite miery je žiarlivosť úplne normálna. A tak trošku nám aj lichotí. Veď, povedzme si úprimne: Ako by sme reagovali, keby náš partner vôbec nežiarlil? Niektorí žiarlivosť dokonca považujú za dôkaz lásky. Ak si nenápadne všímate, ako sa váš partner správa k iným ženám, alebo vás on majetnícky objíme počas rozhovoru s cudzím mužom, nemôžeme hovoriť o nedostatku dôvery.

Len tým dávame najavo, že je partner pre nás dôležitý a bojujeme oňho. Ak sa však milé prejavy zmenia na neustále výčitky, už to také príjemné nie je. Pretože väčšinou nie sú opodstatnené, a to vyvolá pocit nespravodlivého zaobchádzania. Prehnaná žiarlivosť nás dokáže nielen poriadne vytočiť, ale aj zraniť. Nakoniec dosiahneme presne to, čoho sme sa báli. Až 10 % vzťahov sa kvôli žiarlivosti rozpadne.

"Žiarlivosť je vášeň, ktorá horlivo hľadá, aké trápenie by spôsobila."
Zdroj: Shutterstock

Ako proti nej bojovať?

Ak žiarli váš partner, dajte mu najavo, ako veľmi ho ľúbite a že vám je s ním dobre. Ak vy sama zažívate čím ďalej intenzívnejšie pocity žiarlivosti, najdôležitejšie je posilniť si vlastné sebavedomie. Pomôže nová záľuba, nové ciele a pochvala od iných ľudí, nie však zo strany partnera, ale napríklad od kolegov, priateľov či rodiny.

Okrem toho sa zakaždým zamyslite a rozlíšte, čo sú fakty a čo len divadlo vo vašej hlave. Už ste ho niekedy videli, že by flirtoval s kolegyňou, alebo si to len predstavujete? Namiesto toho, aby ste partnera zahrnuli výčitkami, porozmýšľajte nad tým, či nie je žiarlivosť vyvolaná pocitom, že vám chýba a trávite spolu málo času. Ak áno, zmeňte to! Neznepríjemňujte si spoločné chvíle nezmyselnými narážkami, radšej si ich dosýta vychutnajte. Ak nemáte na žiarlivosť konkrétny dôvod, zabudnite na zbytočnú podozrievavosť a uvidíte, že aj vám sa bude ľahšie dýchať.

Čím sme sebavedomejšie, tým menej žiarlime!
Čím sme sebavedomejšie, tým menej žiarlime!
Zdroj: Shutterstock

5 komplimentov pre vaše ego

Čím sme sebavedomejšie, tým menej žiarlime. Podľa jednej štúdie má o sebe pravidelne pochybnosti až 20 % žien. Pomôže, keď sa občas pochválite. Možno to považujete za arogantné či samoľúbe, no vedzte, že na našu dušu to pôsobí ako balzam. Či už počas jazdy v aute, v práci či večer v posteli, občas si pripomeňte, v čom ste úžasná. Zapamätajte si týchto 5 viet a pravidelne si ich pripomínajte.

1. Som pekná! Každý na svojom tele nájde niečo, čo sa dá kritizovať. Častejšie si všímajte to, čo je na vás pekné.

2. Som úspešná! Nie je to len o kariére. Byť dobrou matkou, krásne maľovať či spievať – to je tiež obdivuhodné.

3. Som hodná lásky! Prečo inak by chcel váš partner, vaši priatelia, kolegovia či vaša rodina s vami tráviť toľko času?

4. Som múdra! To neznamená, že musíte vedieť vyriešiť zložité matematické príklady. Inteligencia je aj o tom, že s inými ľuďmi zaobchádzate s rešpektom.

5. Som silná! Zvyknete sa podceňovať? Spomeňte si na poslednú krízu vo svojom živote, ktorú ste s prehľadom zvládli.