Ukazuje sa, že vo vzťahu sú dvaja vyspatí partneri omnoho dôležitejší ako spoločná perina. Oddelené spálne sú v móde a nemusia nutne znamenať koniec lásky ani romantiky.

Posteľ vzťah nezachráni

Intimita znamená pre každého niečo iné a spoločné spanie ju nezaručí. Každý má iné spôsoby vyjadrovania lásky, domnieva sa Mary Anders. „Napríklad s manželom sa delím o spoločnú spálňu, ale keď je čas ísť spať, každý zamieri do inej miestnosti. Zistili sme, že keď sme spolu, no nemusí to byť nutne v posteli, problémy s intimitou nemáme. Problém máme, keď sa zle vyspíme,“ dodáva. Súhlasí aj psychologička Magdaléna Dostálová, ktorá sa domnieva, že nocovanie v spoločnej posteli či spoločnej miestnosti nie je jediným faktorom, ktorý má vplyv na kvalitu vzťahu. „Inými slovami, ak je vzťah nefunkčný v niekoľkých ďalších oblastiach, spoločná posteľ ho určite nezachráni. Každý z nás má inak citlivé vnímanie, každý z nás má trocha iné potreby ohľadne ideálneho prostredia pre kvalitný spánok. Niekto je škovránok, niekto sova a niekto sa nachádza niekde medzi. Pre niektoré páry, žijúce v dobre fungujúcom partnerstve, tak oddelené spálne môžu znamenať záchranu kvalitného spánku minimálne jedného partnera,“ konštatuje psychologička.

Morning,Of,Young,Woman,Reading,Newspaper,In,Bed
Zdroj: Shutterstock

A čo nežnôstky

Čo sa týka intimity, zabije ju skôr extrémne chrápanie partnera než oddelené spálne. „Predstavme si, že jeden z páru je dlhodobo vystavený spaniu s hlasno chrápajúcim partnerom. Skôr v tomto prípade môžeme čakať pokles ochoty k intímnym aktivitám. Či už z dôvodu permanentného vyčerpania, alebo z frustrácie, že situácia nemá a nebude mať riešenie. Keď sa potom partneri dohodnú, že sa spolu môžu stretnúť v spálni jedného z nich na rande a zvyšok noci stráviť v pokoji a tichu samostatnej spálne, môžu sa, naopak, na seba tešiť a intímna oblasť vzťahu môže zažívať rozkvet,“ radí psychologička.

Výhoda pre ženy

Muži a ženy majú odlišné fyzické potreby. Nedávny výskum odhalil prekvapujúci aspekt, v ktorom sa muži a ženy odlišujú. Podľa výskumníkov ženy potrebujú viac odpočinku ako muži, pretože ženský mozog si nárokuje viac času, než sa zotaví z každodennej rutiny. Je to dané jednak tým, že zvyčajne ženy robia tisíc vecí počas dňa a multitasking býva náročný, ale rovnako tým, že prechádzajú omnoho väčšími hormonálnymi zmenami. A keď ženy málo alebo nekvalitne spia, sú náchylnejšie k úzkostiam či hnevu. Nedostatok odpočinku a spánku má takisto vplyv na zvýšenie telesnej hmotnosti. O dôvod viac dopriať si luxus oddelených spální.

Attractive,Seductive,Woman,At,The,Bedroom,Door,While,Her,Boyfriend
Zdroj: Shutterstock

Je to na dohode

„Pre rozhodnutie spať oddelene by mala byť kľúčová dohoda medzi partnermi. Ak nesúhlasí jeden z partnerov, nebude mať takéto riešenie šancu na úspech. Partneri by sa mali dohodnúť na určitých pravidlách, ako sa môžu v spálňach navštevovať, aby medzi nimi mohla fungovať intimita dôležitá pre vzťah,“ radí psychologička a psychotera­peutka Magdaléna Dostálová.