"Na život s metrosexuálom musíte mať veľké sebavedomie."

Renáta (35) z Bratislavy

„Vždy sa mi páčilo, keď som v televízii alebo v časopise videla krásneho upraveného muža s drsným pohľadom a plnými perami. Neverila by som, že si takého krásavca raz ulovím. Asi preto som bola z Matúša nadšená, keď nás na vianočnom večierku zoznámil môj kolega. Bol galantný, upravený, presne taký, akého som si vysnívala,“ hovorí o začiatku vzťahu Renáta. Prvé rande bolo očarujúce a cítila sa ako princezná. A onedlho sa k nemu sťahovala. „Byt mal dokonale uprataný. Jeho šatník pripomínal regály luxusných butikov a tričká mal v skrini poukladané podľa farieb.“

muž
muž
Zdroj: Shutterstock

Opak môjho ex

„Ak to porovnám s mojím ex, pre ktorého bolo sci-fi dať vyzlečené ponožky do špinavého prádla, toto bol raj na zemi. Ráno ma pochválil, keď som sa vyparádila do práce a ukazoval mi v telefóne módne kúsky, ktoré by som si mala kúpiť. Bol ako môj milenec, najlepšia priateľka a módna stylistka v jednom. Všetko síce znie dokonale, no každá minca má dve strany. Na život s metrosexuálom musíte mať dostatočne veľké sebavedomie, čo som ja nemala. Krémov mal v kúpeľni viac ako ja, až som sa postupne cítila zle, že sa o seba starám málo. Okolo zrkadla neprešiel bez toho, aby sa na seba nepozrel a robil to, aj keď sme šli okolo sklenených výkladov v obchodnom centre.“

Mala som pocit, že chlap som ja

„Vedela som, že ma miluje, no mala som pocit, že v našom vzťahu som chlap ja. To sa mi nepáčilo. Zrazu mi začala chýbať mužnosť a k nej zrejme patria aj tie ponožky na dlážke. Ak neprišiel včas domov, bola som si istá, že ma nepodvádza, ale je opäť u kaderníka alebo na kozmetike, čo sa neskôr potvrdilo. Upozorňoval ma na to, že môj svetrík už nie je v móde a pri hádkach plakal on, nie ja.

Po polroku vzťahu som si uvedomila, že to zrejme nie je to, čo vo vzťahu hľadám. Rozišli sme sa. Hoci to spočiatku bral zle, veľmi sa urazil, po čase sme si k sebe našli cestu a rada sa s ním kedykoľvek stretnem na káve, no zistila som, že vzťah s metrosexuálom už nechcem,“ uzatvára svoj príbeh Renáta.

Pri hádkach plakal on, nie ja. Cítila som sa hrozne.
Pri hádkach plakal on, nie ja. Cítila som sa hrozne.
Zdroj: Shutterstock

Kto je metrosexuál 

Tento pojem vznikol v polovici 90. rokov 20. storočia a označuje mužov, ktorí žijú v meste a míňajú podstatnú časť svojho platu na módne kúsky, značkové oblečenie a kozmetiku. Pravidelne navštevujú kaderníka, kozmetičku a cudzie im nie sú ani návštevy solárií. Metrosexuáli sa často v starostlivosti o svoj zovňajšok vyrovnajú ženám alebo ich prevyšujú.

Odporcovia metrosexuálov ich pokladajú za homosexuálov, hlavne kvôli zvýšenej starostlivosti o zovňajšok. Tento pojem nie je správny, pretože metrosexuála priťahujú ženy. 

Užívajte si zatiaľ svoj život
Užívajte si zatiaľ svoj život "slobodnej."
Zdroj: Shutterstock

Randiť s metrosexuálom má aj výhody

1. Nenadáva, keď si kúpite drahú kozmetiku a oblečenie, je to pre neho rovnako dôležité a rozumie vám. 

2. Bude sa o seba starať aj po svadbe, popri deťoch a s pribúdajúcim vekom. Sedieť pred televíziou v mastnom tričku a s pivom v ruke je preňho rovnakou nočnou morou ako pre vás.

3. Pochváli vás, ak vyzeráte dobre, pekne sa oblečiete a zaručene si všimne nový účes či upravené nechty. Máte v ňom aj skvelého poradcu v oblasti módy a nákupného partnera.

4. Vie si sám navariť a v kuchyni doslova čaruje. Môžete ho s pokojným svedomím nechať doma, keď pôjdete na služobnú cestu. Od hladu nezomrie. A nielen to – ani vás nenechá hladnú.

5. V spoločnosti je distingvovaný, upravený a robí vám dobrú vizitku.

6. Je citlivý. Povie vám o svojich problémoch a starostiach a nebude sa hrať na „tvrďasa“ bez citov.

V spoločnosti je distingvovaný, upravený a robí Vám dobrú vizitku.
V spoločnosti je distingvovaný, upravený a robí Vám dobrú vizitku.
Zdroj: Shutterstock

Prečo je ich dnes toľko?

Ak sa prejdete po obchodnom dome, čoraz častejšie narazíte na dokonale vystrihaných chlapov v obtiahnutých nohaviciach či obleku. Metrosexuáli sa pomaly, ale isto množia. Doba je iná a dnes je aj pre mužov veľa možností, ako sa môžu o svoj zovňajšok starať. Z každej strany na nich číhajú upravení až zoženštení futbalisti, herci či modeli.

Aj ženy čoraz menej vyhľadávajú zarastených a drsných chlapov a oceňujú, ak muž venuje svojmu zovňajšku pozornosť. K takým mužom však musíte pristupovať inak. Nenadávajte im do gayov a nezraňujte ich city. Sú totiž citlivejší a v spoločnosti sa neoznačujú ako muž-muž, ale ako muž-žena. Majú v sebe kúsok nás, čo nemusí byť také zlé. Ak spozorujete, že aj váš vzťah zasiahla vlna metrosexuality, nájdite to dobré. Minimálne buďte rady, že máte doma muža, ktorému nie je pojem hygiena cudzí. 

Už to nie je, čo bývalo.
Už to nie je, čo bývalo.
Zdroj: Shutterstock