Profesionálna mama Rut Valašíková (38) z Bratislavy

Má tri vlastné deti, hoci veľkú rodinu neplánovala. Stretla však kamarátku, ktorá úplne žiarila a zdôverila sa jej, že je profimama. „Nevedela som, o čo ide. Dozvedela som sa, že je to 24-hodinová starostlivosť o bábätko, pokiaľ nejde na adopciu alebo do pestúnskej starostlivosti.“ Vtedy už spozornela.

Mamou veľmi zavčasu

Vydala sa a prvé dieťa mala už ako dvadsaťročná. O rok neskôr sa jej sen o rodinnom šťastí rozplynul, pretože ovdovela. Manžel sa zabil pri autonehode. Modlila sa k Bohu a prosila, že ak pre ňu má láskavého muža, nech jej ho pošle do cesty. Prišiel veľmi skoro, znova sa vydala. „Vedela som, že je to ten pravý, hoci reakcie najbližšieho okolia tak skoro po smrti manžela neboli práve priaznivé,“ opisuje ťažké časy.

Inštinkt ju však nesklamal a dnes už vie, že ju stretlo veľké šťastie. Narodili sa im dve deti. Starší syn z prvého manželstva Benjmanín už zmaturoval. Druhé je dievča, trinásťročná gymnazistka na lýceu Rut a do tretice deväťročný Ondrík.

Má na to dar

Po materskej po treťom dieťati začala opatrovať deti. „Manžel videl, že mám na to dar, že ak ku deti hneď mne nejaké prídu, hneď sa stanem ich mamou. Preto sme krátko na to založili jasličky. Maminy prinesú deti so všetkými potrebnými vecami, aj s jedlom a ja s nimi trávim celé dni," teší sa pani Rut.

Lenže išla ešte ďalej. „Kamarátka mi dohodla stretnutie s riaditeľkou detského domova a do troch týždňov som mala prvé dieťaťko na celodennú 24-hodinovú starostlivosť.“

Nerobieva sa to tak, pretože je najskôr potrebné absolvovať kurz. „Lenže dieťa potrebovalo opateru akútne a pretože riaditeľka domova veľmi dobre poznala moju rodinu,išlo to rýchlejšie. Neskôr som si kurz na profimamu, samozrejme, spravila a stala som sa zamestnancom detského domova.“ Pani Valašíková je profimamou už 5,5 roka a jej jasličky v domácom prostredí majú dvere otvorené šiesty rok.

Prvé prišlo dievčatko

Pred príchodom prvého bábätka som zháňala potrebnú výbavu, niečo som dostala aj z domova. Malú som mala štyri mesiace. Vtedy sa ohlásila jej vlastná matka. Opatrovala som ju ako princeznú a veľmi som sa bála, že dievčatko sa dostane do neporiadku, nevhodného prostredia. Ale vravela som si, že keď to Boh chce, musí to tak byť,“ hovorí s pokorou v hlase.

Neskôr sa už jej vlastná mama neozvala a prišla náhradná mama, ktorá sa na maličkú celkom podobala. Potom Rut dostala do opatery aj jej bračeka, postupne päť detí. Aj rómske, aj biele. „Vždy sme ich po čase odovzdávali, bolo to, našťastie, zväčša vždy pozitívne," teší sa.

Ujala sa aj postihnutého dieťatka

Dievčatko malo vývod, musela sa oň starať dňom i nocou. „Všade, aj v nemocnici na vyšetreniach, sa ma pýtali, prečo som si zobrala takto postihnuté dieťa, ktoré navyše ani nepočuje,“ vraví s prekvapením v hlase, pretože pre ňu je to poslanie a vďaka Božiemu rozhodnutiu, ktoré cíti veľmi silno v srdci, vie, že inak konať nemôže.

„Dnes je už po operácii a jej stav sa zlepšil, vývod už nepotrebuje a dostane aj načúvací prístroj, pretože postihnutie nie je až také veľké, ako sme sa domnievali,“ hovorí šťastne.

Najradšej opatruje malé bábätká

Detský domov vie, akú má ktorá profimama školu aj bytové možnosti. „Podľa toho zaraďujú deti a vedia, že ja mám najradšej tie najmenšie. Ak má profimama napríklad pedagogickú vysokú školu, môže sa starať aj o týrané dieťa, či dieťa odobrané z rodiny,“ vysvetľuje ďalej.

„Detský domov má preverenú každú rodinu a vedia, koľko zvládneme.“ Doteraz mala pani Valašíková vo svojej opatere štyroch chlapcov, štyri dievčatá a dokopy s jasličkovými deťmi za šesť rokov neuveriteľných 42 detí.

„Opatrujeme obaja s manželom. Sme veľmi radi, že môžeme prichýliť aj ďalšie deti. Niet väčšieho šťastia, ako rozdávať lásku,“ zakončuje sympatická pani Valašíková.