Pandémia nás mnohému naučila. Mnohé z nás opäť objavili lásku k prírode a začali si vážiť jej rozmanitosť a krásu. Zistili sme, akú nezameniteľnú časť nášho života tvorí čas strávený s blízkymi a priateľmi. Uvedomili sme si, že vedu a vedecké odporúčania je potrebné počúvať. Na druhej sme boli svedkami toho, ako hlboká vie byť sociálna nerovnosť.

Katarína Juríková, programová riaditeľka Greenpeace Slovensko
Zdroj: Greenpeace Slovensko

A práve sociálna nerovnosť počas pandémie nám odhaľuje skupiny obyvateľstva, ktoré klimatická kríza postihne najviac. Sú to najmä zraniteľné skupiny žijúce v chudobe, deti, ľudia na okraji spoločnosti či ľudia s chronickými ochoreniami alebo telesným hendikepom. A v dnešnom svete tvoria prevyšujúcu časť zraniteľných skupín práve ženy! Ako teda môžeme, my ženy, bojovať s klimatickou krízou?

Určite ste už zachytili veľa tipov, ako môžete zmenšiť našu uhlíkovú stopu na individuálnej úrovni. Znížiť spotrebu mäsa, zahrnúť do jedálnička viac rastlinnej stravy, namiesto auta zobrať bicykel či chodiť viac pešo a mestskou hromadnou dopravou alebo zmeniť niektoré z našich nákupných zvykov. Ale stačí to? Vyriešia klimatickú krízu iba naše individuálne rozhodnutia?

Na to, aby sme boli skutočne odolnou krajinou pripravenou čeliť dopadom klimatickej krízy potrebujeme žiadať zmeny a riešenia priamo od tých, ktorí majú v rukách moc meniť veci na systémovej úrovni. A presne o to sa v Greenpeace Slovensko snažíme. Zaručiť také zmeny a riešenia, ktoré budú myslieť na budúcnosť našich detí a budúcich generácií a zaručia im zdravé lesy, čistý vzduch,vodu, rozmanitú prírodu plnú životu a udržateľný svet.

A aké sú naše 3 jednoduché tipy, ako sa postaviť proti klimatickej kríze?

1. Darujte 2 % na boj s klimatickou krízou

Už viete, aký zmysel dáte svojim dvom percentám? Aj tak malé číslo, ako 2 dokáže pomôcť v boji za lepší svet pre budúce generácie. Toto je čas v roku, kedy môžete byť prostredníctvom poukázania 2 % súčasťou riešenia.

Vaše 2 % pomôžu nie jednej, ale hneď viacerým veciam naraz: podporíte naše aktivity na Slovensku ako aj globálne kampane na ochranu životného prostredia medzi nimi aj ochranu našich oceánov či Amazonského pralesa; umožníte nám byť videní a počutí tam, kde je to potrebné, naďalej tlačiť na vládu a korporácie v otázkach riešenia klimatickej krízy a posúvať Slovensko spoločne smerom k spravodlivejšiemu, udržateľnejšiemu a zdravšiemu miestu pre život.

Nenechajme v tom planétu a naše deti samé. Darujte nám 2 % podieľajte sa na tvorbe lepšieho a zdravšieho sveta pre všetkých.

Zdroj: Greenpeace Slovensko

2. Nájdite v sebe ženu aktivistku 

Sme svedkami toho, ako sú ženy neustále vystavované diskriminácii, nerovnostiam, násiliu a odopieraniu ich ženských a ľudských práv. A sú to práve ženy, ktoré majú vnútornú silu a odhodlanie postaviť sa za seba, za svoje deti a za zmenu, ktorá je potrebná. Po celom svete môžeme vidieť ženy aktivistky, ktoré rôznymi formami bojujú za lepší svet.

Skúste to aj Vy a buďte aktívnym hlasom vo svojom okolí. Áno, poďme znížiť svoju spotrebu mäsa, ale spojme sa aj s inými rodičmi a žiadajme napr. zmeny v školskom stravovaní; jazdime viac na bicykli, ale pridajme sa ku skupine, ktorá požaduje od primátora viac bezpečných cyklotrás. Možností, ako sa zapojiť a skupín, ktoré bojujú za lepšiu budúcnosť je dnes veľmi pestré.

3. Staňte sa súčasťou komunity Greenpeace

Ak máte chuť byť súčasťou našej komunity na Slovensku a robiť veci vo veľkom, pridajte sa ku Greenpeace Slovensko. Stanete sa tak súčasťou niekoľko miliónovej komunity ľudí po celom svete, ktorí bojujú za udržateľnejší svet pre nás všetkých. Od možnosti stať sa dobrovoľníčkou, akčnou aktivistkou alebo našou mesačnou podporovateľkou. Možností, ako pomôcť v pokračovaní budovania lepšieho sveta je naozaj neúrekom.

Veríme, že Vás naše tipy inšpirovali a ostanete ženou činu.

Ďakujeme, že konáte.

Zdroj: Greenpeace Slovensko